Koszyk 0
Opis:
 "Nienawiść w czasach internetu" to niezwykle aktualne opracowanie na ważny w kontekście współczesnych mediów i środków komunikacji temat. Książka przedstawia analizę zjawiska charakterystycznego dla komunikacji w internecie. Autorka rozpatruje rolę hejterów w kształtowaniu przestrzeni komunikacyjnej, próbuje dociec źródeł hejtingu w strukturze i specyfice komunikowania się ... w sieci oraz nowym typie społecznych interakcji. Dokonuje także przeglądu najpopularniejszych form analizowanego zjawiska, ze szczególnym zwróceniem uwagi na charakterystyczne dlań formy językowe, tyle barwne co zaskakujące zawartą w nich agresją, pogardą i nienawiścią. Monografia ta daje wgląd w niepokojący aspekt współczesnych form komunikacji, które zrodziła właściwa dla Internetu szybkość, anonimowość i bezpośredniość komunikacji oraz, na głębszym poziomie, zanik hierarchii. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alina Naruszewicz-Duchlińska
  • 2015
  • 206
  • 195
  • 121
  • 978837942-592-1
  • 9788379425921
  • ZCL0J

Recenzje czytelników

Dlaczego Novae Res?

Ocena:
Autor:
Data:
Budowa książki jest niezwykle logiczna - we wstępie otrzymujemy próby zdefiniowania zjawiska, następnie autorka tworzy listę uwarunkowań oraz przyczyn, a także najpopularniejszych obiektów ataków. Tekst jest oparty na prawdziwych wypowiedziach zaczerpniętych ze stron internetowych różnego typu, są to m.in.: wyborcza.pl, eurosport.onet.pl, student.wm.pl, kultura.gazeta.pl, gazetaolsztynska.pl. Dostrzec można, że autorka stara się analizować zarówno wpisy z dużych, ogólnopolskich serwisów ... jak i bardziej regionalnych, tych zajmujących się docelowo sportem, kulturą lub ogólną informacją.

Niektóre z określonych przez autorkę uwarunkowań i przyczyn hejtingu w internecie to: agresja, narzekanie jako przejaw polskości i rodzaj normy komunikacyjnej, dążenie do pozyskania uwagi czy negacja norm. Jako najpopularniejsze obiekty ataków wskazuje na przykładach m.in. przynależność partyjną, polskość, emigrację, inne narody oraz religię. Rzeczywiście, wydaje mi się, że w Nienawiści w czasach internetu zaprezentowane zostały najbardziej popularne i powszechne źródła oraz przejawy hejtingu, te, których obecność możemy zauważyć na którejkolwiek ze stron internetowych. Nie będę oceniać, na ile są to obserwacje odkrywcze, ponieważ nie znam aktualnego stanu badań oraz innych opracować dotyczących wrogich zachowań w internecie. Jeśli analizujemy to, co autorka postawiła za cel swojej książki w stosunku do tego, co zostało w niej przedstawione - wszystko wskazuje na to, że założenia zostały zrealizowane. Język wywodu jest dla mnie, studentki filologii polskiej, bardzo przejrzysty - jednak nie jest to literatura popularnonaukowa i należy to mocno podkreślić. Książka obfituje w odwołania się do źródeł, począwszy od polskich językoznawców, takich jak Piotr Fliciński czy Jerzy Bartmiński, skończywszy choćby amerykańskim psychologu, Philipie Zimbardo.

Zastanawia mnie, dlaczego książkę tę wydano w Novae Res. Ranga tego wydawnictwa jest dość ...wątpliwa, niezwiązana raczej z opracowaniami naukowymi. Im więcej książek z Novae Res czytam, tym bardziej skłaniam się ku przekonaniu, by wydawnictwo to omijać. Stąd moje ostateczne wahania i wątpliwości dotyczące tej pozycji. Nie rozumiem tego wyboru i zastanawiam się, do kogo w takim razie książka ta jest kierowana.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/06/nienawisc-w-czasach-internetu-alina.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena