Koszyk 0
Opis:
Karol Zbyszewski (1904-1990) - prozaik, publicysta i satyryk. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w wileńskim "Słowie", "Prosto z mostu", "Czasie". Walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie pozostał w Anglii, przez czterdzieści lat pracował w londyńskim "Dzienniku Polskim". Zasłynął kontrowersyjną książką Niemcewicz od przodu i tyłu, która była jego niedoszłą pracą doktorską, nieprzyjętą przez Uniwersytet Warszawski (wyd. 1939) ... Jest ona dobrze udokumentowaną dziennikarską satyrą, pamfletem na XVIII-wieczną Polskę w przededniu jej upadku. Autor nie oszczędza nikogo ze znanych osobistości epoki: wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora Powrotu posła. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Autor Niemcewicza... tworzy obraz jakiegoś makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater - król, dyryguje. Polacy sięgali do przeszłości z powagą, aby czerpać stamtąd natchnienie, pocieszenie lub naukę. Zbyszewski przeciwstawiał się takiemu nastawieniu, spojrzał na historię Polski dla zabawy, dziennikarskiej satyry i powierzchownej karykatury. Andrzej Zahorski, Spór o Stanisława Augusta, Warszawa 1990 Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Karol Zbyszewski
  • 2013
  • 1
  • 470
  • 210
  • 150
  • *, 97883-77851159
  • 9788377851159
  • ZAXVV

Recenzje czytelników

świetna książka

Ocena:
Autor:
Data:
Świetna książka. Satyra na XVIII wieczną Polskę, głównie na rządy króla Stasia, okraszona celnymi spostrzeżeniami Autora. Książka w 1939 roku stała się bestsellerem, szkoda, że dzisiaj nim nie jest. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna?

Szybka, miła i przyjemna

Ocena:
Autor:
Data:
Pierwszy raz o książce usłyszałem jakiś rok temu, postanowiłem ją zdobyć, ale okazało się, że nie ma jej nigdzie, tylko na alle***.pl z drugiej ręki, wydanie starsze. I kiedyś przez przypadek wpadłem w księgarni na nową edycję tejże książki.
Zajmuje zasłużone miejsce w biblioteczce i jestem dumny z tego, że ją mam:)
Książka czyta się bardzo szybko i zrozumiale, przedstawione są w niej poza Niemcewiczem osoby z najbliższego grona, oraz osoby, które spotkał na swojej drodze Julek ... Autor posłużył się w książce językiem bardzo lekkim i zrozumiałym dla dziecka z podstawówki, aczkolwiek nie dałbym dziecku jej do czytania. Od samego początku można zauważyć, że krytyka sięga od "konia pana z majątku" po przez "damę z zawszoną szczeciną" po samego króla Stanisława.
Szczerze polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena