Koszyk 0
Opis:
Księżniczki żyją długo i szczęśliwie tylko w bajkach. Te prawdziwe musiały być silne i odważne, by przetrwać w męskim świecie. Roksolana – dla niej sułtan traci głowę i rządzi krajem pod jej dyktando. Alfhilda – uwięziona w wieży przez własnego ojca buntuje się, ucieka i zostaje piratem. Olga Kijowska – morduje swoich wrogów, obejmuje władzę ... i skutecznie rządzi krajem. Stephanie von Hohenlohe – porzuca księcia, by zostać szpiegiem i kochanką Hitlera. Niegrzeczne księżniczki to prawdziwe historie 30 kobiet z różnych czasów i zakątków świata. To pełne pasji opowieści o znanych postaciach, jak Lukrecja Borgia, Anna Boleyn czy Sisi, ale też tajemnicze historie zapomnianych księżniczek z krainy Wikingów, odległych Chin, a nawet imperium Azteków. Łączy je jedno – wszystkie robiły to, co chciały. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Linda Rodriguez McRobbie
 • 2016
 • 1
 • 384
 • 225
 • 158
 • 97883240-3447-5
 • 9788324034475
 • ZD5IE

Recenzje czytelników

Niebezpiecznie jest być księżniczką

Ocena:
Autor:
Data:
Powiedzmy to sobie wprost. Księżniczki miały od zawsze przechlapane. Konwenanse, oczekiwania, polityczne mariaże i brak jakiejkolwiek wolności wyboru – to jedyne na co mogły liczyć. Dlaczego zatem – mimo wszystko – dziewczynki marzą o byciu księżniczkami i po dziś dzień każdy artykuł o księżnej Dianie automatycznie zwiększa sprzedaż pisma o połowę? Czy to tylko suknie i diamentowe tiary tak przyciągają dziewczęce marzenia?

Trudno doszukać się w tej książce szczęśliwych zakończeń ... Większość historii jest raczej tragiczna. Nie uświadczymy wielu książąt na białych rumakach, „i żyli długo i szczęśliwie”, niewiele tu szczęścia i w ogóle same złe przypadki. Króluje walka o przetrwanie, polityczne intrygi, szaleństwo, unikanie śmierci, umieranie. Długo wyliczać nieszczęścia z jakimi borykają się „nasze” księżniczki. Ale… oprócz tego mamy: suknie, klejnoty, wieczne bale i hulanki, ogniste romanse, ekscytujące podróże i niebezpieczne wojaże, życie w blasku sławy i tę jedną, uwodzącą rzesze maluczkich, tajemniczą rzecz – przyciągającą jak magnes, dystyngowaną i powabną błękitną krew.
Gdy więc zaczniecie myśleć – biedne dziewczęta, takie żałosne miały żywota – zastanówcie się dobrze! Czy aby na pewno? Na co więcej mogły liczyć współczesne jej kobiety z chłopskich rodzin poza biedą i głodem? Może zatem należy uznać, że księżniczki – te prawdziwe i te trochę mniej prawdziwe - miały jednak trochę szczęścia bo dokonały więcej i zobaczyły więcej niż miała szansę zobaczyć jakakolwiek jej współczesna panna.

Wniosek nasuwa się sam. Czasami warto jednak być tą księżniczką :) pod warunkiem, że nie boisz się politycznej zdrady, śmierci i ogni piekielnych.

Bardzo polecam tę książkę miłośnikom historii przekazywanej językiem mniej akademickim. Każdy wielbiciel sarkazmu, ironii, mało znanych ciekawostek i historii „na wesoło” będzie ukontentowany.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Łamanie stereotypów

Ocena:
Autor:
Data:
Książka "Niegrzeczne księżniczki. Prawdziwe historie " podzielona została na 7 rozdziałów, w których poznajemy fragmenty życia kilku księżniczek. Kobiety pochodzą z różnych zakątków świata i żyją w innych epokach, jednak wszystkie nie pasują do naszego stereotypowego wyobrażenia o księżniczkach.
W książce poznajemy m.in. księżniczkę-pirata, księżną-stalkerkę, księżniczkę-zapaśniczkę, księżną mafii, czy też punkową księżną... Są tu wariatki, ladacznice i imprezowiczki.. ...
Przedstawione przez autorkę życiorysy wybranych bohaterek bardzo trafnie opisuje zdanie: "Zachowanie księżniczki nie zawsze było normalne, tak samo jak nienormalne były warunki, w których przyszło jej żyć " (s.290) Bo jak tu nie przeciwstawić się intrygom, zdradom, plotkom, czy też zabójstwom najbliższych.

Linda Rodriguez McRobbie z kilku tysięcy lat historii całego świata wybrała 30 księżniczek, które jej zdaniem zasługują na wyróżnienie jako "niestereotypowe". Pewnie znalazłby się jeszcze inne kobiety, które bardziej przeciwstawiały się etykiecie, jednak historie zawarte w książce są świetnym "początkiem" dla osób pragnących bardziej poznać ten temat.

Cały czas się jednak zastanawiam, czy możemy się zgodzić z opisem na książce, że "księżniczki żyją długo i szczęśliwie... tylko w bajkach".
Chyba jednak nie...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena