Koszyk 0
Opis:
Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: Jane Eyre, Shirley i Villette. Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë (Wichrowe Wzgórza, Agnes Grey oraz Lokatorka Wildfell Hall) wyszły spod jej pióra czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z twórczością trzech sióstr. Niewątpliwe jest również to, że Charlotte zostawiła w swoich papierach cztery Niedokończone opowieści ... Jest to równie niezwykła proza, jak wszystko co wyszło spod jej pióra. Dlatego też dziś proponujemy czytelnikom i miłośnikom geniuszu Brontë te cztery niedokończone utwory, wierząc, że dalsze ich wątki rozwinie Wasza wyobraźnia. Sekretu osobowości autorki Charlotte Brontë nie sposób do końca wytłumaczyć, można jedynie snuć przypuszczenia. Obserwując jej życie, decyzje i drogę twórczą, trudno nie zauważyć, że Brontë kapitulowała przed samą sobą. Rozwój jej talentu wyznacza właściwie dążenie do samopoznania. Jego eskalację odzwierciedla zaledwie rozpoczęta powieść, Emma, urywająca się po dwóch rozdziałach. Tu można postawić pytanie: dlaczego Charlotte odłożyła tę pracę, skoro nie zadecydowały o tym żadne gwałtowne okoliczności? Może dlatego właśnie, że przeczuwała, iż dojdzie w niej do samookreślenia? Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Charlotte Bronte
  • 2014
  • 240
  • 213
  • 153
  • 978-83-7779-216-2
  • 9788377792162
  • ZBM0A

Recenzje czytelników

"Niedokończone opowieści"

Ocena:
Autor:
Data:
Dzieła niezwykle utalentowanych sióstr Brontë całkowicie mnie oczarowały, diametralnie zmieniając moje podejście do literatury klasycznej, która wcześniej nie wydawała mi się pociągająca, dlatego z wielkim żalem odkładałam ostatnią powieść, nie mogąc uwierzyć, że moja przygoda z ich twórczością już dobiegła końca. Możecie więc wyobrazić sobie moją radość, gdy się okazało, że na rynek wejdzie jeszcze jedna pozycja, a mianowicie „Niedokończone opowieści” Charlotte Brontë ... Premiery wyczekiwałam ze zrozumiałą niecierpliwością, dlatego gdy książka trafiła już w moje ręce, od razu zabrałam się za lekturę!
„Niedokończone opowieści” autorstwa najstarszej z sióstr to zbiór czterech, krótkich utworów: „Ashworth”, „Emma”, „Państwo Moore” oraz „Historia Williego Ellina”, które łączy piękny, barwny styl, niepowtarzalny klimat oraz fakt, że kończą się zdecydowanie za szybko. Opowiadania rozbudzają ciekawość czytelnika, wciągają, intrygują, ostatecznie jednak pozostawiając po sobie uczucie niedosytu. Żałuję, że nie było mi dane bliżej poznać bohaterów, którzy zdążyli mnie zafascynować w tak krótkim czasie, mimo iż od początku byłam świadoma tego, że zakończenia pozostaną do dyspozycji wyobraźni czytelnika. Lekturę dzieła angielskiej pisarki uważam jednak za udaną; bardzo się cieszę, że miałam okazję po raz kolejny spotkać się z twórczością tej autorki – możliwość obcowania z piórem Charlotte Brontë jest bez wątpienia przyjemnością samą w sobie. „Niedokończone opowieści” to pozycja, po którą zdecydowanie warto sięgnąć, dlatego serdecznie polecam i zachęcam do zapoznania się z tą wspaniałą książką, zwłaszcza miłośników twórczości sióstr Brontë.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niedokończone opowieści Charlotte Brontë

Ocena:
Autor:
Data:
"Niedokończone opowieści" jest to zbiór czterech powieści i historii, które niestety, jak sam tytuł książki mówi, nie zostały przez autorkę ukończone. "Ashworth" opowiada historię na którą składają się niejednokrotnie słyszane przez pisarkę opowiastki i anegdoty dotyczące pewnego dżentelmena, nazwiskiem Ashworth, i jego dzieci. "Emma" jest natomiast powieścią opisującą losy tajemniczej dziewczyny, trafiającej na wychowanie do szkoły dla dam ... uchodzącej za dziedziczkę wielkiej fortuny, jednak nie będącą tą, za kogo była uważana. "The Moores" to historia pewnego, dość praktycznego małżeństwa i ich bliskich, a "Willie Ellin" z kolei opisuje losy młodego chłopca o tymże imieniu i nazwisku, który ucieka z domu przed nękającym go przyrodnim, starszym bratem. Wszystkie te opowieści zaczynają się niezwykle ciekawie i wciągają czytelnika już od pierwszych zdań, jednak, niestety, zbyt szybko się kończą, co jest ich jedyną wadą.

"To taka prawda, że najszczęśliwszy pośród nas, mają smutny wewnętrzny pokój z zasłoniętą niszą ukrywającą jakąś tajemnicą niedolę, której samo wspomnienie przesłania chmurą całe słońce życia."[s. 26]

Pisarka po raz kolejny udowodniła, że potrafi pisać. Choć nie udało jej się ukończyć rozpoczętych opowieści, to już na początku widać, że byłyby to godne niej pozycje. Każda z opowieści posiada ciekawych, wyrazistych bohaterów, których losy już od pierwszych stron stają się bliskie czytelnikowi. Ma on okazję poznać osoby ekscentryczne, wyróżniające się, jak i idealnie wpasowujące się w tamte czasy i realia. Zestawienie takich kontrastów powoduje, że czytelnik nie popada w nudę śledząc ich perypetie, a wręcz przeciwnie.

Książka ta zawiera świetnie nakreślone postaci, rodzinne waśnie, tajemnice, odpowiednią dozę humoru, jak i interesującą fabułę. Wszystkie te cztery utwory ukazują, jak sprawną pisarką była Charlotte. W kilku trafnych słowach potrafiła określić czyjś charakter, czy bardzo plastycznie opisać otoczenie. Jej postaci miały dusze; opisywane historie świetnie ujawniał znajomość autorki co do ludzkich charakterów i ich natury. Potrafiła ona swoim słowem zaczarować, uwieść, także zaskoczyć i porwać czytelnika w wir wydarzeń, których stanie się on świadkiem. Jej książki nie pozwalają się od siebie oderwać i zdecydowanie kończą się zbyt szybko.

"Niektórzy ludzie nigdy nie widzą nic poza ciałem tych, z którymi rozmawiają. Dajcie im świeży i jasny kolor, wdzięczny kształt; dajcie im młodość dajcie im wesołość, a myślą, że mają wszystko, czego dusza zapragnie. Ale inni widzą niemal na pierwszy rzut oka duszę, jak również oprawę, zawartość i obudowę; i jakkolwiek błyszcząca i śliczna byłaby część fizyczna, jeśli duchowa jest, ciemna, ponura, niemiła, fałszywa, chłodna, blada, chorobliwa, kwaśna, nadąsana, są niezadowoleni i odmawiają otwarcia kwiatu, którego kielich nie ma zapachu."[s. 195]

"Niedokończone opowieści" czyta się szybko, nie tylko dzięki dużej i wyraźnej czcionce, ale również dzięki przyjemnemu językowi oraz łatwości, z jaką pisarka przedstawia owe historie. Wielka szkoda, że nie dane było jej ich ukończyć, jednak dobrze jest móc cieszyć się nawet ich fragmentami, które pozwalają na wysnucie własnych wniosków i dopowiedzenia sobie własnego zakończenia, choć zapewne niedosyt nadal pozostanie. Każda z tych opowieści bowiem miała swój potencjał, który niestety nie zostanie już wykorzystany z powodu przedwczesnej śmierci pisarki, jednakże nadal stanowią one wartościowy dodatek w jej dorobku literackim.

Z pewnością pozycję tę można polecić wszystkim miłośnikom twórczości sióstr Brontë, choć należy mieć na uwadze problem z zaspokojeniem swojej ciekawości do do dalszych losów poszczególnych bohaterów. A będzie nad czym się zastanawiać! Pisarka po raz kolejny nie zawodzi czytelnika i, nawet w tak krótkich fragmentach, daje popis swoich umiejętności i kunsztu. Książki tej nie może zabraknąć wśród innych powieści sygnowanych nazwiskiem Brontë na półkach wiernych czytelników sióstr.

___
Po więcej moich opinii zapraszam na http://ruczek.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena