Koszyk 0
Opis:
Policja w Goteborgu otrzymuje co jakiś czas zgłoszenia, że nieznajomy mężczyzna zaczepia małe dzieci i proponując słodycze, zwabia je do samochodu. Ponieważ nie dochodzi do przestępstwa, zgłoszenia są ignorowane. Jednak pewnego dnia z placu zabaw zostaje porwany czteroletni chłopczyk. Kiedy się odnajduje, przerażony i poturbowany, wiele wskazuje na to, że został wykorzystany seksualnie ... W tym samym czasie komisarz Erik Winter prowadzi śledztwo w sprawie serii brutalnych napaści na młodych mężczyzn. Zaczyna podejrzewać, że między obiema sprawami istnieje związek. Tuż przed Wigilią zostaje porwane kolejne dziecko. Tym razem przepada bez wieści. Okres świąteczny zmienia się w prawdziwy koszmar dla komisarza, który wie, że musi działać błyskawicznie, by zapobiec straszliwej tragedii. Niebo to miejsce na ziemi to piąty tom cieszącego się dużą popularnością cyklu 10 powieści kryminalnych połączonych postacią komisarza Erika Wintera. To pełne napięcia thrillery o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. Opowiedziane z ironicznym dystansem, zmuszają do refleksji nad sprawami daleko odbiegającymi od sensacyjnej fabuły. Ake Edwardson (ur. 1953 r.) znany i ceniony autor kryminałów. Jako pisarz zadebiutował w 1995 r., przedtem pracował jako dziennikarz i wykładowca uniwersytecki. W latach 1981?1982 był oficerem prasowym przy ONZ na Bliskim Wschodzie. Obecnie jest jednym z najchętniej czytanych szwedzkich autorów. Edwardson od wielu lat cieszy się międzynarodowym uznaniem, a jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym trzykrotnie nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych, m.in. za powieść Niebo to miejsce na ziemi, uznaną za najlepszy szwedzki kryminał roku 2001. Cztery pierwsze tomy cyklu - Taniec z aniołem, Wołanie z oddali, Słońce i cień i Niech to się nigdy nie kończy - już w sprzedaży! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ake Edwardson
  • 2012
  • 2
  • 454
  • 210
  • 135
  • Czarna seria
  • 978-83-7554-388-9
  • 9788375543889
  • ZAHUW

Recenzje czytelników

Zbrodnie mają miejsce obok nas

Ocena:
Autor:
Data:
Niektórzy twierdzą, że kryminały skandynawskie ociekają przemocą i opisują wynaturzone zachowania. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, przeczytałam niewiele szwedzkich powieści kryminalnych, ale te, które poznałam, przedstawiały wydarzenia realistyczne, odsłaniające prawdę o drastycznych zjawiskach, np. o przemocy rodzinnej, prostytucji, kazirodztwie, pedofilii... Nie są to na pewno tematy lekkie, łatwe i przyjemne, ale takie problemy przecież ISTNIEJĄ i udawanie, że ich nie ma ... tego nie zmienia.

Podejmowanie tych tematów to, moim zdaniem, jeden z atutów skandynawskiej literatury kryminalnej. W ten krąg wpisuje się również powieść Edwardsona, która odsłania mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, pokazując, że traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mogą kłaść się cieniem na dorosłym życiu człowieka. To tylko jeden z wielu ważnych problemów podejmowanych w tej książce.

Ponieważ jednak jest to przede wszystkim kryminał, należy wspomnieć chociaż co nieco o pełnej tajemniczości fabule. Sprawcę poznajemy już na początku utworu, jednak niewiele o nim wiemy. Domyślamy się, kim jest i co przeżywa na podstawie tego, co mówi i jak się zachowuje. Resztę poznajemy stopniowo, kibicując śledczym, którzy ścigają się z czasem, by uratować życie dziecka.
Inny wątek, dotyczący napadów na młodych mężczyzn, także rozwija się stopniowo, ale na jego ostateczne rozwiązanie musimy poczekać znacznie dłużej.

Podczas lektury cały czas czytelnikowi towarzyszy niepokój o losy przedszkolaków, co jest naturalne w przypadku dziecięcych bohaterów. Bardzo zagadkowe jest też zestawienie dwóch wątków, które każe i policjantom, i odbiorcom doszukiwać się powiązań między wydarzeniami.

Całość skonstruowana jest w przemyślany sposób - akcja łączy dwa wiodące tematy sensacyjne z problematyką społeczną, która skupia się na życiu prywatnym detektywów. Lubię takie połączenia i zapewne dlatego powieść przypadła mi do gustu.

Było to moje pierwsze spotkanie z prozą tego pisarza, ale na pewno nie ostatnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena