Koszyk 0
Opis:
Wiek XVIII to we Francji czas oświecenia, zwycięstwa rozumu nad przesądami, a zarazem czas zabawy, rozrywek i rozluźnienia norm obyczajowych. W tej epoce de Laclos napisał swą powieść - od początku towarzyszyła jej aura skandalu obyczajowego i opinia książki niemoralnej. Intryga pięknej urażonej markizy i jej wyrafinowanego dawnego kochanka od pokoleń zdobywa miliony czytelników, powieść była też przenoszona na ekrany.
 • Bellona
 • twarda
Mniej Więcej
 • Pierre Choderlos de Laclos
 • 2014
 • 0
 • 398
 • 200
 • 130
 • *, 9788311132320
 • 9788311132320
 • ZBFSC
 • Szkoła ponadgimnazjalna - liceum
 • Klasa 2 liceum

Recenzje czytelników

Kwintesencja a zarazem studium zła w rękach jednej niepozornej kobiety.

Ocena:
Autor:
Data:
Les Liaisons Dangerouses... czyli Niebezpieczne Związki to nie tylko XVIII wieczna francuska powieść epistolarna, ale dokładniej zbiór korespondencji pewnej śmietanki salonów między sobą odkrywający w relacjach z kolejnymi osobami coraz to nowe sprzeczności i tajemnice, budując głębokie portrety psychologiczne postaci.

Co więcej mamy wrażenie, czytając w końcu cudze listy i odpowiedzi na nie, jakbyśmy zaglądali komuś do pamiętnika bez jego wiedzy ... Dreszczyk emocji stopniowo potęguje jeszcze fakt, że w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, iż utożsamiamy się z poszczególnymi osobami, w związku(niebezpiecznym!) z czym czujemy się realnie i z pełnym zaangażowaniem uwikłani w uknutą intrygę i z niecierpliwością respondenta oczekujemy kolejnych odpowiedzi!

W końcu, kiedy orientujemy się, że kwintesencja, a zarazem studium zła są dziełem jednej niepozornej kobiety, która na prawdę okazuje się być niespodziewaną femme fatale wyzutą z uczuć - dla bohaterów jest już za późno; machina zła zdążyła rozpętać piekło, które wciąż się rozrasta na zasadzie reakcji łańcuchowych...

A wszystko przez emanujące z człowieka na każdym kroku pożądanie, którego upust jest pozornie niemożliwy w środowisku tak sterylnym, więc szuka ono sobie ofiar w okrutny sposób raniąc kochanków dotkliwie, jeśli, któreś z nich było a priori zakochane szczerą miłością. Jednak tu właśnie pojawia się niebezpieczeństwo, bo nawet człowiek z kamieniem zamiast serca, kalkulujący swoje związki na zimno, może się w końcu przekonać, że niemożliwym jest panowanie nad niektórymi uczuciami, które po prostu są od nas niezależne i na tym polega ich niezrozumiałe piękno okalane aurą wyjątkowości.

C'est pourquoi je trouve ce livre parfait pour mon meilleure amie, toutes nous deux sommes enfin des fleurs bleues...

I dlatego zapewne ekranizacja(tylko kto zgadnie czemuż angielska?) doczekała się 3 Oscarów(w tym za scenariusz!) oraz czterech innych nominacji Akademii Filmowej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Miłość contra namiętność

Ocena:
Autor:
Data:
„Niebezpieczne związki” to epistolarna powieść, jedyna jaką w życiu napisał Pierre Choderlos de Laclos, a która była niezwykle poczytna już od czasu jej wydania.

Powieść jest przekrojem wszelkich możliwych relacji międzyludzkich. Pokazuje arystokratyczne społeczeństwo, którego codziennym motywem przewodnim życia i motywacją do działania było zepsucie moralne i pozory uczciwości. Cóż się jednak spodziewać po szlachcie francuskiej, która za wzór ma Marię Antoninę ... królową wiodącą prym w rozrywce i rozrzutności; Voltaire’a, wielkiego liberała z jego odrzuceniem wiary w Kościół i krytycyzmem wobec wszelkich religii i ideologii; duchowieństwo mające wówczas ogromne przywileje, dochodowe stanowiska, prywatne majątki i jawne kochanki, jak np. kardynał de Rohan, który przyznawał dodatkowo, że jest ateistą! To właśnie w XVIII wieku kwitnie libertynizm odrzucający normy obyczajowe, a de Sade tworzy swe kontrowersyjne książki. Jak pisze tłumacz „Niebezpiecznych związków” Tadeusz Boy-Żeleński: „W XVIII wieku (…) nawet prawdziwe uczucie ukrywa się wstydliwie pod maską obojętności i cynizmu”, a „syntezą epoki staje się głośne zdanie Buffona: Jedyną rzeczą coś wartą miłości jest jej strona fizyczna”, bo (w opinii jednej z bohaterek) „miłość, którą wielbią jako źródło rozkoszy, w rzeczywistości jest najwyżej jej pretekstem”.
„Niebezpieczne związki” pokazują grupę społeczną, która mając nadmiar czasu i pieniędzy życie swe spędza na balach, w operze, na spotkaniach towarzyskich, a której przedstawiciele wewnętrznie zepsuci za sprawę honoru stawiają sobie dbanie o dobrą opinię wśród eleganckiego towarzystwa, zatem oszustwo i nieszczerość to główne cechy charakterów głównych bohaterów powieści.

W „Niebezpiecznych związkach” są nimi nadający ton fabule:
Markiza de Merteuil – kobieta niezwykle inteligentna, a przy tym sprytna intrygantka, która uwielbia bawić się cudzymi uczuciami i manipulować ludźmi; uważa, że „głupcy są wszak na świecie dla naszej uciechy”; jest to wdowa, która choć piękna i młoda, to nigdy nie wyszła ponownie za mąż, by „oszukiwać dla przyjemności, nie z musu”;
Wicehrabia de Valmont – wspólnik i były kochanek markizy, tak jak i ona uwielbiający zabawę i nie liczący się z innymi, w wyniku czego słynie z gubienia swych kolejnych kochanek; „nikt go nie szanuje, ale wszyscy się z nim liczą”, on sam uważa uczucie za nudne, a wierność za smutną
oraz ich ofiary:
prezydentowa de Tourvel - skromna, bogobojna młoda mężatka, na którą „zagiął parol” de Valmont;
Cecylia de Volanges – 15-letnia niewinna dziewczyna, która staje się marionetką w rękach markizy i wicehrabiego, co prowadzi do dramatycznych zdarzeń w jej życiu;
Kawaler Danceny - zakochany w Cesi.
Ich wspólne sprawy związane głównie z relacjami pomiędzy poszczególnymi osobami, wynikłe z tego uczucia, zaloty, chęć zemsty i zabawy prowadzą do dramatycznego dla wszystkich bohaterów końca.

„Niebezpiecznych związków” nie czyta się szybko. Więcej w nich słów niż treści z powodu wyszukanej elegancji epistolarnych zasad uprzejmości i wykwintnego wysławiania się. Największym plusem jest dokładne przedstawienie bohaterów od strony psychologicznej, a najbardziej ciekawym i napędzającym fabułę elementem jest intryga knuta przez głównych bohaterów. Jak pisze o książce Boy-Żeleński: „Jest ona podwójnie ciekawa: raz jako nieporównywalny wyraz doby, w której powstała i którą maluje, po wtóre jako arcydzieło psychologii, mało równych sobie mające.”

https://www.facebook.com/pages/To-czytam/527852827325962
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena