Koszyk 0
Opis:
Kolejna część gotlandzkiej sagi jednej z najbardziej popularnych pisarek szwedzkich. Na Gotlandii już dawno skończyło się lato. Opustoszały hotele, pensjonaty, domki letniskowe, campingi. Na wyspie zostali tylko jej stali mieszkańcy, którzy szykowali się do nadchodzącej zimy. Listopad powitał wszystkich mgłą, chłodem, deszczem i porywami silnego wiatru. Dni stawały się coraz krótsze, przez większą część dnia nad wyspą zalegały ciemności. W jednym ze szpitali leży Agnes ... Kilka lat wcześniej straciła w wypadku samochodowym matkę i brata. Odbiło się to silnie na jej psychice. Dziewczyna popadła w anoreksje i trafiła do szpitala na leczenie. Bierze udział w terapii, codziennie ma przyjmować określoną ilość pokarmów i napojów, ale za każdym razem próbuje oszukać swojego opiekuna, który ją bacznie obserwuje. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Mari Jungstedt
  • 2012
  • 424
  • 195
  • 125
  • 978-83-11-12427-1
  • 9788311124271
  • ZARKN

Recenzje czytelników

Kryminalny dreszczyk

Ocena:
Autor:
Data:
"Zanim poszła dalej, po raz ostatni spojrzała na martwe ptaki. Czuła suchość w ustach, huczało jej w głowie. Z trudem do niej docierało, że tam, gdzie niedawno tętniło życie, zapanowała śmierć."

Po miesięcznej przerwie, z wielkim zainteresowaniem, niecierpliwością i apetytem na zajmującą czytelniczą przygodę, sięgnęłam po ósmy tom gotlandzkiego cyklu kryminalnego, którego przyznaję darzę dużą sympatią. I znów, autorka wciąga czytelnika w niebezpieczną grę ... nie tylko intrygującą fabułą, ciekawymi postaciami, unikalnym stylem, ale również świetnie oddanym klimatem i dreszczykiem emocji. Książka nie należy do tych silnie trzymających w napięciu, jednak podczas jej czytania towarzyszy nam wystarczająca dawka niepewności i niepokoju o losy jednej z wiodących powieściowych postaci, taki przyjemny i ekscytujący thrillerowski akcent. Chętnie ulegam powieściom, w których fabuła prowadzona jest dynamicznie, ale w nieco spokojniejszy sposób, ogniskując się także na innych wątkach, nie tylko tych bezpośrednio związanych z popełnianymi morderstwami. Mam wówczas wrażenie głębszego przeżywania scenariusza wydarzeń. Pojawiają się kolejne interesujące szczegóły z życia głównych bohaterów, komisarza Andersa Knutasa, jego zastępcy Karin Jacobsson i dziennikarza Johana Berga, choć losy tego ostatniego tym razem przedstawiane zostają jako wzmianki, dla podtrzymania ciągłości historii i jej urozmaicenia. Zgodnie z przyjętą przez autorkę zasadą, kryminał mocno przyspiesza w końcowej fazie, wykorzystując wiele elementów sensacji, a jego zakończenie okazuje się bardzo zaskakujące.

Sławny i uznany szwedzki fotograf Markus Sandberg zostaje odnaleziony w krytycznym stanie, w wynajętej przez niego chatce, znajdującej się na terenie dawnej kopalni wapienia, na półwyspie Furillen. Obrażenia ofiary wydają się wskazywać na osobisty uraz, wielką złość i wściekłość mordercy. Tradycyjnie, miejscowa policja zabezpiecza ślady, przesłuchuje potencjalnych świadków i okolicznych mieszkańców, starając się niczego nie pominąć, jednak bardzo trudno jest trafić na właściwy trop sprawcy, nieznane są przyczyny i wyjaśnienia tego potwornego czynu. Następujące później intrygujące incydenty i wypadki tym bardziej nie pomagają w rozwikłaniu zawiłej zagadki. Śledztwo wychodzi poza Gotlandię i dociera do Sztokholmu. Czy tam znajdują się odpowiedzi na postawione pytania, powstałe wątpliwości i snute przypuszczenia? A może jednak ich źródła związane są z wyspą? Przed jakimi wyzwaniami zmuszony będzie stanąć Knutas, aby móc z sukcesem zamknąć sprawę, czy im podoła? Książkę czyta się bardzo dobrze, świetnie zachowana ciągłość i chronologia z poprzednimi odsłonami przygód powieściowych postaci, a do tego pasjonująco wpleciony w bieg zdarzeń, jakże powszechny niestety w obecnych czasach, problem anoreksji wśród nastolatków, popularyzowania zafałszowanych obrazów piękna przez media poświęcone branży mody, jak również wątpliwych etycznie praw rządzących tym środowiskiem.

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena