Koszyk 0
Opis:
Prawdziwa miłość, przywiązanie i to co naprawdę ważne w kontakcie z drugim człowiekiem. Ujmująca i sugestywna historia kilku osób, których losy przecinają się w pełnym wspomnień warszawskim mieszkaniu. Fryderyka to miłośniczka brydża i zdecydowana starsza pani, która pewnego dnia przyjmuje pod swój dach Małgorzatę. Małgorzata to młoda, znerwicowana i nieufna kobieta na życiowym zakręcie, której całym światem jest jej kilkuletnia córka. Aleksander to bratanek Fryderyki, emerytowany sędzia ... który wciąż nosi w sercu ból po tragicznej śmierci ukochanej kobiety i toczy zawzięte boje z Małgorzatą. Co połączy tych troje z pozoru tak różnych ludzi? Opowieść, która zagarnia czytelnika dla siebie, świat i postacie trzymają w szachu do samego końca lektury. O autorze Grażyna Jeromin-Gałuszka - urodziła się i mieszka w Sosnowicy, niewielkiej wsi niedaleko Radomia. Laureatka ogólnopolskiego konkursu na temat filmowy zorganizowanego przez Agencję Scenariuszową i tygodnik "Film". Jest współwłaścicielką księgarni w Radomiu. Jej debiutancka powieść "Złote nietoperze" otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim "Kolory życia". Jej ostatnia powieść - "Kobiety z Czerwonych Bagien" była bardzo przyjęta przez czytelniczki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Grażyna Jeromin-Gałuszka
  • 2012
  • 1
  • 352
  • 197
  • 123
  • 978-83-08-04857-3
  • 9788308048573
  • ZAKXC

Recenzje czytelników

Życie składa się z drobiazgów

Ocena:
Autor:
Data:
„Nie zostawiaj mnie”. Tyle emocji zawartych w jednym, krótkim tytule. Chciałoby się głośno krzyczeć bądź cicho szeptać: bądź przy mnie aż do skończenia świata. Tytuł tej powieści przypomniał mi uwielbianą przeze mnie swego czasu piosenkę w wykonaniu Michała Bajora „Nie opuszczaj mnie”. Przesłanie obydwu jest podobne i wywołało u mnie zbliżone uczucia. Pokochałam twórczość Pani Grażyny Jeromin – Gałuszki za „Kobiety z Czerwonych Bagien”, „Złote Nietoperze” i „Oczy Marzanny M ... ” Na „Nie zostawiaj mnie” polowałam od dawna i w końcu jest…

Małgorzata, jak nikt inny zasługuje na miano kobiety po przejściach. Odkąd tylko pamięta, szła przez życie sama. Nauczyła się liczyć tylko na siebie i nikomu nie ufać. Kiedy Fryderyka przygarnia ją i jej córkę pod swój dach, ich życie staje się normalne. Mają dach nad głową, własny, ciepły kąt, jedzenie i co najważniejsze – jedną życzliwą osobę. Nawet tak bardzo nie boli pełna nienawiści postawa Aleksandra – bratanka Fryderyki. Wszystko jednak zmienia się wraz ze śmiercią sędziwej damy. Mieszkanie jest opłacone tylko do końca roku, praca niepewna, a lęk o pozostawianą bez opieki córkę coraz silniejszy. Czy Małgorzacie i tym razem uda się odbić od dna?

Pani Grażyna Jeromin – Gałuszka już od dawna należy do grona moich ulubionych pisarek. Powieścią „Nie zostawiaj mnie” tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Książka nie należy do lekkich i łatwych lektur. Zmusza do myślenia, do zadania sobie pewnych pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Czym jest starość, samotność? Jak oswoić się z przemijaniem? Jak utrzymać się na powierzchni, kiedy cały świat staje przeciw nam? Samotność niejedno ma imię. Każdy człowiek inaczej reaguje też na cierpienie i rozpacz po stracie kogoś bliskiego. Jeden zamyka się na świat, a drugi otacza się ludźmi i za wszelką cenę próbuje wykrzyczeć swój ból. W powieści znajdują się liczne retrospekcje. Aby poznać historię Fryderyki i Aleksandra cofamy się w czasie aż do drugiej wojny światowej. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie zrozumieć motywy ich postępowania, co jest szczególnie ważne w przypadku Aleksandra i Małgorzaty, gdyż łatwo byłoby niewłaściwie ich ocenić. Każdy z bohaterów ma swój bagaż wspomnień, który czasami wyjątkowo ciąży. Każdy człowiek to odrębna historia, czasem tak niesamowita, że aż niewiarygodna. Świetnie została przedstawiona postać Aleksandra. Wystarczy, że zamknę oczy i widzę zgorzkniałego i wiecznie narzekającego starszego pana, który pewnego dnia postanowił nie wychodzić z domu i zamknął się w swoim hermetycznym świecie, nie dopuszczając do siebie nikogo. Autorka miała też bardzo ciekawy pomysł na przedstawienie historii Fryderyki. Jaki? O tym musicie przekonać się sami.

„Nie zostawiaj mnie” to pełna emocji i wzruszeń powieść, która zmusza do odbycia podróży w głąb samego siebie, a także do dokonania analizy swojego życia. Nie jest to książka dla każdego. Aby w pełni ją poczuć trzeba wewnętrznego wyciszenia i skupienia. Trzeba wczuć się w każdego z bohaterów i spróbować z ich doświadczeń wyciągnąć coś dla siebie. Autorka miała odwagę poruszyć tematy, które najchętniej pomijamy milczeniem. Starość? Przemijanie? Samotność? Mnie to nie dotyczy. Otóż moi drodzy … dotyczy. Prędzej czy później i my zatęsknimy za tym co było, za pokojem dziecinnym, za ogrodem z dzieciństwa, za niedzielnymi porankami z rodziną, smakiem maminych obiadów. Drobiazgi … to z nich składa się życie. Oby tęsknota za tym co było nie przesłoniła Wam tego co jest. Tego życzę Wam i sobie również, a Autorce gratuluję kolejnej wspaniałej książki.

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bardzo mądra, życiowa i niebanalna powieść.

Ocena:
Autor:
Data:
Grażyna Jeromin-Gałuszka poprzez swoich bohaterów i opowiedzianą ich słowami historię chciała nam coś przekazać i to moim zdaniem coś bardzo ważnego. Z tym, że Nie zostawiaj mnie jest książką o tyle wspaniałą, co wieloznaczną i każdy owe przesłanie, ową naukę, przekaz może zinterpretować inaczej. Nie zrażajcie się początkiem, jeżeli pierwsze kilka stron będzie nawet zniechęcać was do lektury, czytajcie dalej, dajcie książce szansę, warto ... Nie zostawiaj mnie jest doskonała lekturą dla osób szukających mądrych, dających nadzieję lektur o życiu.
Do tego trzeba dodać niebanalną fabułę i doskonale oddane miejscowe klimaty.
Gorąco zachęcam do lektury. Jest to powieść wspaniała, mądra, życiowa, z dużą domieszką melancholii, marzeń, ale i optymizmu, powieść, która całkowicie mnie porwała, powieść która dotknęła sensu życia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena