Koszyk 0
Opis:
Kiedy Jade wprowadza się do Cathy, ma zaledwie siedemnaście lat, jest w ciąży, samotna i bezdomna. Rozpaczliwie pragnie zatrzymać córkę, lecz przecież sama jest niemal dzieckiem i z trudem radzi sobie z obowiązkami, które pojawiły się wraz z przyjściem na świat Courtney. Tuż po przybyciu Jade, Cathy ogarnia niepokój: nigdy wcześniej nie opiekowała się ciężarną nastolatką. Niestety ... we wszystkich rodzinach zastępczych specjalizujących się w tego rodzaju pomocy nie ma na razie miejsca. Jade – bezdomna siedemnastolatka w siódmym miesiącu ciąży – jest w rozpaczliwej sytuacji. Nie słucha jednak ostrzeżeń i rad. Rodzi zdrowe i sliczne dziecko, ale wkrótce potem popada w konflikt z prawem. Cathy wie, że Jade kocha córeczkę całym sercem. Czy jednak Cathy zdąży przemówić dziewczynie do rozsądku i uświadomić jej, jak wiele może stracić? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Cathy Glass
 • 2015
 • 1
 • 304
 • 205
 • 135
 • 978837758-968-7
 • 9788377589687
 • ZCJ1N

Recenzje czytelników

Nie zabierajcie mi dziecka

Ocena:
Data:
Cathy Glass to autorka wielu książek, w których opisuje dzieci, którymi się zajmowała. Cathy prowadzi rodzinę zastępczą, ale nie przyjmuje nastolatek. Po prostu z zawodu i wyboru zajmuje się młodszymi, Sama posiada dwójkę dzieci, rozwiodła się z mężem. Kiedyś miałam do czynienia z jej twórczością i podziwiam ją za to, co robi. Tym razem pod swój dach przygarnia Jade, nastolatkę.

Dziecko rodzi dziecko. To ostatnio bardzo częsty przypadek. Nastolatki ... które zbyt wcześnie stają się matkami to mimo wszystko smutny obraz. Niedoświadczona, młodziutka dziewczyna, która nie przeżyła jeszcze w pełni dorosłego życia za kilka miesięcy stanie się matką. Mamą, która będzie musiała dbać o dziecko, poświęcić się mu w stu procentach, zapomnieć o swoich zachciankach i potrzebach.

Podczas czytania tej książki towarzyszyło mi mnóstwo emocji. Nie tylko tych pozytywnych - radość, szczęście, uśmiech, wzruszenie; wręcz przeciwnie tym razem miałam do czynienia ze złością. Ze złością i współczuciem. Jade jest bowiem rozkapryszoną nastolatką, która po prostu wpadła z Tylerem pod dachem własnej matki, która świadomie pozwoliła im współżyć, a kiedy wyszło na jaw, że córka jest w ciąży wyrzuciła ją z domu, bo nie miała do niej ani siły, ani miejsca dla nowego członka rodziny.

Dziewczyna znalazła się w tragicznej sytuacji. Najbardziej smuci fakt, że Jade nie zdawała sobie sprawy, iż nosi w sobie dzieciątko, prawdziwy cud. Potrafiła się upijać, palić, robiąc to świadomie i świadomie też wpadła w duże tarapaty. Opieka społeczna dawała jej wiele szans, Cathy również, ale Jade nikogo nie słuchała, chciała się bawić. To oczywiste, że chciała imprezować, miała przecież siedemnaście lat, to nie wiek na posiadanie dziecka, kiedy jest się nieodpowiedzialnym. Było mi żal, że dziewczyna straciła swoją młodość, a tak usilnie się jej trzymała, nie chciała być matką - jej zachowanie i złe decyzje na to ewidentnie wskazywały. To naprawdę tragiczna historia, o rok młodszy ojciec dziecka okazał się być bardziej dorosły do roli rodzica. Ciągle mam w głowie słowa Cathy: wyglądają, jakby bawili się w dom, niestety to nie zabawa, a prawdziwe życie.

Podczas lektury nie mogłam się nadziwić i nadal nie potrafię zrozumieć, dlaczego matka pod własnym dachem, świadome pozwoliła, aby szesnastolatek i siedemnastolatka zostali rodzicami. Można było temu zapobiec, prawda? Dlaczego tego nie zrobiła i potem wyrzuciła córkę? Owszem, Jade w wielu sytuacjach zachowywała się jak dziecko, któremu odebrano zabawkę. Za wszystkie złe posunięcia słono zapłaciła. Jej los jest smutny, ale na szczęście kończy się w bardzo pozytywny i wzruszający sposób.

Nie mogę też nie wspomnieć o moim podziwie dla Cathy. Gdybym była na jej miejscu nie miałabym tyle cierpliwości i zaufania (Jade okłamała ją wiele razy, narażając na niebezpieczeństwo siebie i dziecko, mimo miłości do córeczki), dlatego cały czas podziwiam jej pracę. W głowie zapadła mi także Rachel, pracownica społeczna, która dawała Jade wiele szans, która starała się sprowadzić ją na dobrą drogę. Cathy również, ale nie udawało się. I wniosek jest jeden - jeśli ktoś nie nauczy się na własnych błędach to nikt nie będzie mu w stanie wyperswadować pewnych pomysłów, czy zachowań. Koniec końców Jade opamiętała się.

Wszystkim fanom Cathy, jak i miłośnikom historii prawdziwych bardzo polecam tę książkę. Czyta się szybko, wywołuje emocje (a to według mnie najważniejszy przy tego typu książkach) i zostawia z wieloma refleksjami. W mojej głowie wciąż brzmi głos zrozpaczonej Jade... Tylko proszę, nie zabierajcie mi dziecka...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia nastoletniej matki.

Ocena:
Autor:
Data:
• Tytuł oryginalny: Please Don't Take my Baby
• Tłumaczenie: Anna Rajca-Salata
• Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA. S.A
• Rok wydania: 2015
• Oprawa: Miękka
• Ilość stron: 304
• Gatunek: Literatura piękna
Opiekunowie z rodzin zastępczych nie mogliby odpowiednio dbać o dzieci, gdyby nie łączyła ich z nimi więź uczuciowa
Cathy Glass - naprawdę niezwykła kobieta, osoba, która od ponad dwudziestu lat prowadzi rodzinę zastępczą ... W swoich książkach opisuje historie niektórych swoich podopiecznych. Na swoim koncie ma siedemnaście powieści i cztery poradniki. Niedawno wydawnictwo Muza wypuściło na rynek kolejną jej publikację. Czyją historię czytelnik pozna tym razem? Czy książka jest tak dobra, jak pozostałe utwory autorki?
Dzieci to kruche, bezbronne istotki i często ponoszą nieodwracalne szkody, jeśli rodzice nie otoczą ich właściwą opieką
Nie zabierajcie mi dziecka to opowieść o siedemnastoletniej Jade. Dziewczyna jest w siódmym miesiącu ciąży i właśnie pokłóciła się z matką, która wyrzuciła ją z domu. W żadnej z rodzin, które specjalizują się w opiece nad nastolatkami nie ma wolnych miejsc, więc Glass mimo wątpliwości, zgadza się przyjąć do siebie nową podopieczną. Początkowa ma ona zostać u niej tylko na miesiąc jednak z czasem sytuacja się zmienia. Nastolatka i jej o rok młodszy chłopak Tyler, bardzo chcą zatrzymać dziecko, twierdzą, że będą w stanie się nim zaopiekować. Jednak ich słowa wydają się być rzucane na wiatr, ponieważ dziewczyna nie dba o siebie, opuszcza wizyty kontrolne, nie słucha rad Cathy, Tylera ani swojej biologicznej matki i często wraca do domu pijana. Pomimo swojego nieodpowiedzialnego zachowania rodzi zdrową córeczkę Courtney. Po porodzie wraca do Cathy, opiekuje się małą, ale robi to niechętnie, większość obowiązków zrzucając na Glass. To ona karmi, przewija dziewczynkę, wstaje w nocy, gdy dziecko się obudzi. Co w tym czasie robi Jade? Śpi lub spotyka się z koleżankami i spędza całe dnie w centrum handlowym. Ponadto często okłamuje Cathy, wykorzystuje jej zaufanie. Taka postawa dziewczyny, nie umyka uwadze opieki społecznej, która ostrzega ją, że jeśli nie zmieni swojego postępowania, Courtney zostanie jej odebrana i trafi do adopcji. Bohaterka dostaje kilka szans. Czy wykorzysta, którąś z nich? A może straci dziecko, które mimo wszystko bardzo kocha? Jak zakończy się historia nastoletniej matki? Czy dziewczyna udowodni, że potrafi być dobrym rodzicem? O tym już w powieści.
- Czy powiesz im, że się zmieniłam? Wytłumacz, że wiem co źle zrobiłam i, że bardzo mi przykro. To już się nie powtórzy. Obiecuję. Powiedz im, że kocham Courtney. Proszę. Jeśli dadzą mi drugą szansę obiecuję, że będę najlepszą matką na świecie .Tylko nie pozwól, żeby zabrali mi dziecko. Błagam!
Najnowsza wydana w Polsce książka Cathy Glass, jest tak samo dobra jak poprzednie, ale inna. Po pierwsze dlatego, że przedstawia historię nastolatki, a nie pokrzywdzonego przez los malucha czy sprawiającego trudności wychowawcze dziecka. Po drugie jest to powieść, w której autorka dotyka tematu, nie należącego do łatwych. Po raz kolejny pokazuje, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Jej cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do Jade jest godna podziwu. Zachowanie dziewczyny irytowałoby pewnie niejednego rodzica, czy czytelnika, ale nie Glass. Ona wie co robić, wierzy w dziewczynę, ufa jej i ma nadzieję, że mimo młodego wieku, będzie dobrą matką. Opisuje jej historię tak, że czytelnik nie jest w stanie się od niej oderwać, dopóki nie przeczyta ostatniego zdania. Przeżywa wszystko razem z Jade, kibicuje jej, ale też niejednokrotnie nie jest w stanie zrozumieć jej postępowania. Każda kolejna strona powieści to inne emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne. Raz jest to wściekłość na główną bohaterkę, a raz wzruszenie np. wtedy kiedy czyta się takie słowa, jak te cytowane powyżej. Godna podkreślenia jest postawa chłopaka Jade. Choć sam jest jeszcze dzieckiem, staje na wysokości zadania, wydaje się być dużo dojrzalszy niż jego dziewczyna. Oboje jednak muszą zdać jeden z najtrudniejszych życiowych egzaminów. Recenzowana dziś pozycja literacka, to kolejna perełka w dorobku autorki, książka, która zapada w pamięć, zaskakuje i pokazuje, że to co na początku wydaje się karą, może czegoś nauczyć, pomóc zrozumieć błędy. Jej zakończenie wlewa w serce czytelnika nadzieję pokazuje, że człowiek jeśli ma dla kogo, potrafi się zmienić, wykorzystać to, co dostał od losu i wyjść na prostą, nawet jeżeli początkowo niewielu jest w stanie w to uwierzyć. Tytuł ten warto zarekomendować wszystkim sympatykom autorki i miłośnikom prawdziwych, pisanych przez życie historii.
Źródło cytatów:

[1]Cathy Glass, Nie zabierajcie mi dziecka, Wydawnictwo Muza Warszawa 2015 s. 7
[2] Cathy Glass, Nie zabierajcie mi dziecka, Wydawnictwo Muza Warszawa 2015 s. 15
[3]Cathy Glass, Zapomniane dziecko, Wydawnictwo Muza Warszawa 2014, s. 226

Źródło recenzji : http://anne18-recenzentka.blogspot.com/2015/05/176-cathy-glass-nie-zabierajcie-mi.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena