Koszyk 0
Opis:
Brygida i Agata przyjaźnią się od podstawówki. Brygida jest czterdziestoletnią tłumaczką, zdystansowaną i autoironiczną miłośniczką kultury Japonii. Agata to samotna matka, kobieta sukcesu – dyrektor finansowy międzynarodowej korporacji. Życie obu kobiet wydaje się ustabilizowane. Przyjaciółki są singielkami, uwielbiają podróże, oglądanie filmów i babskie pogaduchy ... Wszystko się zmienia, gdy wychodzi na jaw, że Agata cierpi na anoreksję. Chcąc pomóc przyjaciółce, Brygida postanawia poznać i zrozumieć świat anoreksji, ale by to uczynić, musi się zmierzyć z demonami własnej przeszłości. Czy można pomóc dorosłej, świadomej swoich praw kobiecie, która nie chce się leczyć? Jak odnaleźć siłę i odpowiedzialność nie tylko za siebie samą? Witajcie w świecie mrocznych sekretów rodzinnych, bolesnych decyzji i choroby, która niepostrzeżenie staje się nową wiarą, wymagającą najwyższej ofiary. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jolanta Czarkwiani
  • 2015
  • 1
  • 320
  • 205
  • 125
  • 9788380490505
  • 9788380490505
  • ZCGXS

Recenzje czytelników

Niezwykle udany debiut

Ocena:
Autor:
Data:
http://malwinaczyta.blogspot.com/

O anoreksji czytałam po raz pierwszy. To właśnie w książce Jolanty Czarkwiani spotkałam się z tym problemem w literaturze. Cóż my wiemy o tej podstępnej chorobie? Ciągle za mało.Sądzimy, że dotyka ona rozkapryszone nastolatki, a prawda jest daleka od tej teorii. Anoreksja to choroba o podłożu psychicznym objawiająca się jadłowstrętem. Osoba chora ma zaburzony obraz własnej osoby ... często nawet ważąc niewiele ponad 40 kilogramów ciągle wydaje się sobie za gruba. Odmawianie jedzenia a także wywyływania wymiotów prowadzi do skrajnego wycieńczenia organizmu a potem do śmierci.

"Nie waż się" to historia dwóch przyjaciółek, Brygidy i Agaty. Obie znają się od dziecka, dziś są już kobietami po 40-stce.Agata jest samotną mamą Ani i kobietą sukcesu w korporacji a Brygida to tłumaczka ciągle walcząca z otyłością i samotnością. Po latach przerwy w utrzymywaniu kontaktów znów spotykają się by walczyć o swą przyjażń i o siebie nawzajem.

Historię przyjaciółek poznajemy z perspektywy Brygidy, to ona jest narratorką powieści. Książka jest napisana w formie dziennika,czytelnik poznaje losy Agaty i jej zmagania z chorobą niemal od początku.
Wszystko zaczęło się tak niewinnie. Agata była zawsze chuda, markowo ubrana, dbająca o to co je i w jakich ilościach. Nawet w ciąży niewiele przytyła, a tuz po urodzeniu Ani zadziwiająco szybko powróciła do formy. Brygida zostaje matką chrzestną Ani i stara się jak najlepiej spełniać swoją rolę. Niestety Agata zachowuje się coraz dziwniej, ciągle chudnie, mało je a o sobie ciągle mówi że jest gruba i w nic się nie mieści. Brygide zaczyna to przerażać i pragnie pomóc Agacie. Niestety kobieta nie przyjmuje pomocy, złości się gdy przyjaciółka odsyła ją do lekarza i ciągle uważa że wszystko jest w porządku. Ważąc ponad 30 kilogramów, chyba nie może być "w porządku", prawda?

"Nie waż się" to świetny debiut literacki.Od samego początku tryska emocjami i wywołuje w czytelniku ciekawość. Sposób napisania powieści jest tak szczery i prawdziwy, że nie sposób książki odłożyć na potem. Chciałam czytać i czytać...dowiadywać się co dalej z Agatą, co dalej z Brygidą i małą Anią?
Jak to możliwe, że w umyśle inteligentnej i atrakcyjnej młodej dziewczyny zachodzą takie zmiany i obrazy samej siebie? Czy to mozliwe by samemu doprowadzić się do skrajnego wychudzenia, nie widząc w tym niczego złego?
Przeczytajcie "Nie waż się" a znajdziecie odpowiedzi na te pytania, oraz zobaczycie ogrom walki jaki stoczyła Brygida, by ratować koleżankę.
To wszystko Jolanta Czarkwiani umieściła w swojej książce i tym mnie zaskoczyła. Dojrzałością pisania i niesamowitą znajomością ludzkiej psychiki.

"Nie waż się" porusza, wzrusza, daje do myślenia. To jedna z tych książek o których długo się nie zapomina. To przesłanie dla tych, którzy o anoreksji niewiele wiedzą. To także wspaniała lekcja przyjażni i oddania, która zapada w pamięci,serdecznie polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie waż się!

Ocena:
Autor:
Data:
Anoreksja to poważna choroba. Wkrada się w życie i zaczyna swoje destrukcyjne dzieło. Zakorzenia się mocno w umyśle i ciele, jest jak pasożyt, który drąży od środka. Wysysa resztki człowieczeństwa, aż w końcu nie pozostaje nic tylko sama skorupa. Łupina, która unosi się resztkami sił na oceanie życia. Najważniejsze to nie dać jej utonąć, nie pozwolić by opadła na dno…

Brygida i Agata znają się od lat. Pomimo iż w młodości straciły kontakt, w życiu dorosłym spotykają się ponownie ... dzięki czemu ich przyjaźń rozkwita na nowo. Brygida jest tłumaczką i wielką miłośniczką kultury Japonii, Agata zaś to kobieta sukcesu, pracuje jako dyrektor finansowy w dużej korporacji. Obie kobiety są singielkami, a ich życie wydaje się być ustabilizowane. Wszystko się zmienia gdy Agata oznajmia przyjaciółce że jest w ciąży. Jakby tego było mało kobieta zaczyna się odchudzać. Brygida jest zszokowana, nie dość że jej przyjaciółka będzie miała dziecko, to jeszcze twierdzi że jest za gruba, choć jej waga i wygląd sugerują zupełnie co innego. Jak się okazuje Agata choruje na anoreksję. Mijają lata, a w życiu kobiety nie zmienia się nic, tylko waga ciągle leci w dół. Brygida jest zaniepokojona, zwłaszcza że choroba przyjaciółki ma destrukcyjny wpływ nie tylko na nią samą, bo również na jej rodzinę, a zwłaszcza córkę. Kobieta postanawia poznać i zrozumieć świat anoreksji. Musi pomóc Agacie nim będzie za późno, zwłaszcza że przyjaciółka wcale nie zamierza się leczyć. Jednak zanim to nastąpi, Brygida musi uporać się z demonami własnej przeszłości, co niestety nie będzie takie proste.

„Czy prawda zawsze jest jedynym rozwiązaniem? Wcale nie byłam tego pewna. A co, jeśli może zniszczyć kogoś bliskiego? Albo jest tak straszna, że samo wspomnienie bezlitośnie pruje połataną szmacianą lalkę twojej osobowości, którą mozolnie usiłowałeś zacerować przez lata.” *str. 65

„Nie waż się!” Jolanty Czarkwiani to debiut literacki. I muszę przyznać że bardzo udany. Książka wciąga od pierwszych stron, zmusza do refleksji i wywołuje w czytelniku niesamowitą burzę emocji. Odkąd zaczęłam czytać, wiedziałam że przepadłam bez reszty. Historia Brygidy i Agaty jest wstrząsająca i boleśnie prawdziwa, wzrusza, a jednocześnie daje nadzieje. Książka opowiada przede wszystkim o anoreksji, ale nie tylko o niej. To również opowieść o krzywdach które nie dają o sobie zapomnieć, o ranach które nie chcą się zagoić, o niewyobrażalnym bólu i traumatycznych przeżyciach z przeszłości które mają znaczący wpływ na dalsze życie. Brygida jako dziecko przeżyła koszmar, który zepchnęła w najdalsze zakamarki pamięci. Od lat nie daje jej to spokoju, wspomnienia wciąż powracają i sprawiają niewyobrażalny ból. Choroba Agaty uzmysławia jej że najwyższa pora stawić czoło przeszłości, wie że jeśli nie upora się z własnymi lękami nie będzie w stanie pomóc przyjaciółce. Brygida odnajduje w sobie siłę i wiarę, wie że jest gotowa by zmierzyć się z prawdą.

Brygida na początku nie zauważa że z jej przyjaciółką zaczyna dziać się coś złego. Lata mijają, a Agata chudnie w oczach, do tego coraz bardziej narzeka na swój wygląd, twierdząc że jest za gruba. Brygida nie może dalej tego ignorować, zwłaszcza że stan fizyczny i psychiczny Agaty pogarsza się z dnia na dzień. Wszystko staje się jasne, jej przyjaciółka choruje na anoreksję. Choroba wyniszcza ją coraz bardziej, do tego kobieta zaczyna mieć problem z alkoholem. Brygida musi jej pomóc, wie że nie może zostawić przyjaciółki, zwłaszcza że jest jeszcze Ania, córka Agaty, która przygląda się wszystkiemu z boku. Jednak co zrobić gdy dorosła i świadoma swoich praw kobieta, nie chce się leczyć? Zwłaszcza że Agata nie widzi problemu, uważa że jest zdrowa i za żadne skarby nie da się namówić na leczenie. Anoreksja całkowicie przejmuje kontrole nad jej życiem. Nie ma dla niej nic ważniejszego od tego by schudnąć, nic ani nikt nie jest w stanie jej zatrzymać. Brygida wie że aby uratować Agatę będzie musiała zaryzykować ich przyjaźń.

„Miała być perfekcyjnym człowiekiem, a stała się liczbą: ile kilogramów, BMI, godzin do następnego posiłku, gramów, kalorii, jaki rozmiar ubrania, ile centymetrów obwodu ramienia, przebiegniętych kilometrów, dni głodówki.” *str. 280

Jolanta Czarkwiani przybliża czytelnikowi problem anoreksji. Zdawać by się mogło że tylko młode dziewczyny cierpią na tą chorobę. Niestety prawda jest brutalna. Chorują również dorośli. Anoreksja to choroba podstępna, choroba ciała jak i duszy. Autorka tworząc Agatę, pokazuje nam jak destrukcyjny wpływ ma na nią anoreksja, jak zmienia się jej życie i codzienność. Widzimy również jak ogromny wpływ ma na jej bliskich, a zwłaszcza dorastającą córkę.

„Nie waż się!” to książka obok której nie można przejść obojętnie. To na co muszę zwrócić przede wszystkim uwagę, to język. Jest niesamowity! Wręcz hipnotyzujący. Moim zdaniem, to główny atut tej książki. Autorka pisze z niezwykłą lekkością i precyzją. Nie koloryzuje, nie wyolbrzymia. Ot, prawdziwe życie. Również bohaterowie są wykreowani w fantastyczny sposób, zwłaszcza Brygida ze swoim wyjątkowym zamiłowaniem do Japonii. Od samego początku wzbudziła moją sympatię.

Książka Jolanty Czarkwiani to debiut wybitny. To opowieść o ciężkiej chorobie jaką jest anoreksja, opowieść o przyjaźni, poświęceniu i odkrywaniu siebie. Jest to również krótka historia o miłości. To książka która pomimo iż wstrząsa i wywołuje smutek, potrafi też rozbawić. To jedna z takich historii które nie dają o sobie łatwo zapomnieć, zagnieżdżają się w pamięci i tkwią tam przez bardzo długi czas. Jeśli macie ochotę na świeżą i nietuzinkową lekturę to „Nie waż się!” będzie w sam raz. Gorąco polecam!

„(…) niezależnie od wieku życie zawsze traktuje ludzi jak dobry nauczyciel ucznia. Nie zważając na nasz opór i niedojrzałość, udziela kolejnych lekcji, ale tylko od nas zależy, czy z nich skorzystamy.” *str. 318
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena