Koszyk 0
Opis:
Ryszard Wagner – jeden z najbardziej znanych niemieckich kompozytorów operowych. Sławny twórca i skomplikowana osobowość; egocentryk i skandalista swoich czasów. W 2013 roku w Niemczech i w Europie hucznie obchodzono dwusetną rocznicę urodzin Wagnera. Bayreuth – miasteczko w Bawarii, w którym znajduje się willa Wagnera oraz teatr operowy do wystawiania jego dzieł, jest także siedzibą potomków kompozytora, miejscem skrywającym wiele tajemnic artysty ... Zarządzany przez klan Wagnerów festiwal dziś także budzi wiele kontrowersji. Gottfried Wagner (ur. 1947) – doktor muzykologii, reżyser i publicysta, prawnuk kompozytora, jeden z nielicznych członków rodziny, poddaje bezkompromisowej ocenie wpływ Wagnera na kształtowanie się nihilistycznych poglądów oraz ideologii zagrażającej współczesnej mu Europie. Autor publikacji, co jakiś czas dopomina się o krytyczną rozprawę z mrocznymi stronami historii rodziny oraz o otwarcie archiwów dotyczących Wagnera i Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. Uniemożliwia to jednak brak woli ze strony „strażników Graala” z Bayreuth, wśród których ostatnio najważniejsze są siostry Autora, Katharina i Eva. Całe Niemcy oddają hołd sławnemu kompozytorowi, tymczasem Gottfried mąci ten nastrój, pokazując prawdziwe oblicze swego pradziadka, antysemity i mizogina, z pogardą odnoszącego się do życia, tonącego w samouwielbieniu i zafascynowanego śmiercią. Wskazuje na ścisły związek idei Wagnera z psychologicznym oddziaływaniem jego muzyki i wystawia rachunek wszystkim, którzy zamykają oczy na tę niebezpieczną stronę osobowości sławnego kompozytora. Publikacja jest polemiką kulturowo - polityczną. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • M
  • miękka
Mniej Więcej
  • Gottfried Wagner
  • 2014
  • 286
  • 202
  • 139
  • 978-83-7595-729-7
  • 9788375957297
  • ZBHCM

Recenzje czytelników

biografia

Ocena:
Autor:
Data:
Muzyka kształtuje obyczaje – powtarzała moja nauczycielka od języka polskiego w liceum. Jak bardzo kształtuje o tym się przekonali Niemcy, których poprowadził Ryszard Wagner dzięki swoim operom, które niosą wielki ładunek propagandowy, który często – w imię mówienia dobrze o zmarłym (zwłaszcza przez bliskich) – jest przemilczany, czy nawet zamazywany. Prawnuk, Gottfried Wagner, historyk muzykologii, należy do nielicznych, którzy chcą mówić prawdę o wielkim twórcy ... który ukształtował współczesną historię. To samo można by było powiedzieć o Adamie Mickiewiczu, gdyby udało mu się porwać za sobą tłumy. Obaj romantycy mieli ze sobą dużo wspólnego: czuli się lepsi od innych i bezlitośnie niszczyli konkurentów, o czym w przypadku Wagnera przekonał się Liszt, a w przypadku Mickiewicza – Słowacki.
Ryszard Wagner to dość kontrowersyjna postać: nie znamy jego korzeni, prowadził rozrzutne i oparte na egoistycznym zaspakajaniu własnych potrzeb kosztem najbliższych, czyli typowa rozkapryszona jednostka z wielkim mniemaniem o sobie po przewertowaniu książek Fryderyka Nietzschego (chyba go ostatnio za często wspominam, ale taka tematyka), przez to uważająca, że jednostki wyjątkowe mogą więcej. Podobnie uważał Jose Ortega y Gasset, ale w kontekście nawoływań do powściągliwości i ascezy oraz pracowitości. U Ryszarda Wagnera tych pozytywnych dążeń brak.
Wielki kompozytor został przedstawiony przez swego prawnuka, jako osoba od dziecka dążąca do wykorzystania innych, a do tego leniwa. Ryszard Wagner nigdy nie skończył żadnej szkoły. Wszystko, co osiągnął było wynikiem jego ciężkiej pracy, przez co popadał w samozachwyt.
Gottfried Wagner ujawnia w swojej książce to, czego nie mówią o wielkim kompozytorze jego krewni, ale nie jest to nowość. Często powołuje się również na krytykę współczesnych twórcy oper przesyconych antysemityzmem i szowinizmem. Jego poglądy były zgodne z etosem germańskim, przez co znalazł on wielkie uznanie w III Rzeszy. Jego największym wielbicielem był Adolf Hitler, którego potencjał rozbudzały opery Wagnera.
Książka napisana jest przystępnie i urozmaicona bujnym życiem twórcy. Polecam wszystkim, którzy interesują się historią, muzyką, filozofią, socjologią, wpływaniem na masy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena