Koszyk 0
Opis:
Czy faktycznie Napoleon był niski? Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu? Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal? Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby? Nic bardziej mylnego! RADEK KOTARSKI, twórca POLIMATÓW, prowadzący jeden z najpopularniejszych kanał ... ów na YouTube, autor popularnonaukowych programów telewizyjnych, nieustraszony pogromca absurdów rozprawia się z PIĘĆDZIESIĘCIOMA POPULARNYMI MITAMI #POLIMATY #HISTORIA #CIEKAWOSTKI #NAUKA #MITY Radek Kotarski - popularyzator wiedzy, twórca webshow Polimaty i programów telewizyjnych, gdzie wyjaśnia najdziwniejsze i nieodkryte zjawiska, odpowiada na najbardziej szalone pytania i prowokuje do samodzielnego myślenia. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Radosław Kotarski
 • 2015
 • 1
 • 302
 • 205
 • 144
 • *, 97883240-3552-6
 • 9788324035526
 • ZCWMG

Recenzje czytelników

Mity poskromione

Ocena:
Autor:
Data:
„Nic bardziej mylnego” to udoskonalona postać wszechstronnego podręcznika szkolnego, w którym autor opisuje 50 popularnych mitów z wielu dziedzin – m.in. historii, biologii, anatomii, a także kultury. Wyjaśnienie błędnych tez opiera się nie tylko na wytknięciu przekłamań i przeinaczeń, ale także na wskazaniu przyczyn tych nieścisłości, co jest ciekawe i pouczające. Radek Kotarski nie ma litości dla mitów, którymi karmili nas rodzice, przewodnicy wycieczek, autorzy internetowych wpisów ... przedstawiciele popkultury, a czasami nawet nauczyciele i podręczniki! Okazuje się, że oczy, uszy i umysł muszą być czujne, by w gąszczu informacji, jakie do nas docierają, również z pozornie wiarygodnych źródeł, rozpoznać te prawdziwe. Lektura książki zachęca do bardziej zdystansowanego i chłodnego odbioru wiadomości oraz pozyskiwania wiedzy na własną rękę, poprzez weryfikowanie poprawności przekazów. Jest to zadanie niemal heroiczne, ale na szczęście z pomocą przychodzą nam biblioteki, programy popularnonaukowe, książki z ciekawostkami i oczywiście, niezastąpione „Polimaty”.

Książka „Nic bardziej mylnego” jest niezwykle przystępna. Kotarski posługuje się eleganckim, ale prostym i dowcipnym językiem, przez co wszystkie przekazywane przez niego wiadomości są zrozumiałe i nie odpychają zbyt naukowym tonem. Wiedza podana w tak strawny sposób nie odstraszy nawet tych, którzy nie są wielkimi fanami jej zdobywania. Informacje zawarte w książce same zagnieżdżają się w głowie, o czym decyduje fakt, że poruszane przez autora tematy są bliskie czytelnikowi, a ponadto, wykorzystane przez Kotarskiego przykłady naukowych wyjaśnień są wyjątkowo obrazowe. Jak choćby porównanie danych o ilości bakterii znajdujących się na torcie przed i po dmuchnięciu ustawionych na nim świeczek, które może skutecznie zniechęcić do uczestnictwa w przyjęciach urodzinowych, a przynajmniej do częstowania się tym słodkim specjałem.

Osoby, które kojarzą Radka Kotarskiego jako „Polimatowego” youtubera, czytając „Nic bardziej mylnego” bez trudu usłyszą w głowie spokojny i interesujący głos gentlemana z ekranu komputera, co dodatkowo uprzyjemni lekturę. Zaś ilość ciekawostek zawartych w książce tego miłośnika wiedzy, zapewni materiał do przeprowadzenia wielu udanych konwersacji, co jest niewątpliwym atutem tego tytułu. Rzadko spotyka się książki o tematyce naukowej, które są zarówno łatwe i przyjemne w odbiorze, jak i wartościowe. „Nic bardziej mylnego” Kotarskiego to wyjątkowy przykład literatury, która łączy w sobie obie te cechy. Dlatego rekomendacja tej pozycji to konieczność!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rozprawa ze współczesnymi mitami

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy z nas żyje wśród błędnych przekonań – tak zwanych współczesnych mitów, które z pokolenia na pokolenie coraz bardziej zakorzeniają się w naszej kulturze i świadomości. Radek Kotarski w książce Nic bardziej mylnego w brawurowy sposób rozprawia się z najpopularniejszymi mitami współczesności.

Książka podzielona została na sześć części, w których dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii Polski, dziejów świata, nauki ... a także mitów z dzieciństwa czy tych związanych ze światem zwierząt (tutaj obrywa się nawet słynnym postaciom z kreskówki – Tom&Jerry. Dlaczego? Tego dowiecie się z książki). Każdy z mitów jest dokładnie opisany oraz rzecz jasna obalony. Autor w swoich dociekaniach idzie też dalej i próbuje odnaleźć źródła błędnego przekonania dotyczącego poszczególnych, omawianych w książce kwestii. Mi bardzo spodobał się i jednocześnie rozbawił rozdział mówiący o mitach z naszego dzieciństwa. W końcu chyba każdy z nas usłyszał – nie połykaj gumy do żucia, czy nie rób głupich min, bo tak zostanie. Osobiście dodałabym do tego rozdziału jeszcze jeden mit, o którego nieprawdziwości przekonałam się bardzo boleśnie, a mianowicie to, że zęby pękają, gdy gryziemy twarde cukierki (np. karmelki). Tak mówią rodzice, a dentyści powiedzą, że prędzej ząb pęknie na czymś miękkim (w moim przypadku na delikatnej bułeczce). Warto zapoznać się też innymi mitami dotyczącymi np. osławionych 6 sekund. Czy rzeczywiście mamy 6 sekund nim na nasze jedzenie dostaną się bakterie? No i niestety, Radek Koterski zabiera oręż wszystkim młodym osobom w walce z rodzicami. W końcu często przychodząc do domu ze złymi ocenami mówimy, że Albert Einstein nie był zbyt dobrym uczniem. Jednak jak się okazuje, Einstein był wybitnym uczniem i wymówka o tym, że jego świadectwo było mierne niestety już nie pomoże. W publikacji znajdziecie o wiele więcej takich ciekawostek.

Nic bardziej mylnego to książka napisana przystępnym, lekkim językiem. Pełna humoru i zabawnych wtrąceń autora. Czy warto się nią zainteresować? Jak wspomniałam mi najbardziej spodobały się rozdziały dotyczące mitów z dzieciństwa i jedzenia, choć i wiele innych ciekawostek było bardzo interesujących. Część z nich znałam już ze wcześniejszych lektur, jednak z chęcią dowiedziałam się, jakie jest źródło mylnych poglądów zakorzenionych w naszej kulturze. Nic bardziej mylnego to dobra pozycja dla osób, które chcą w nietuzinkowy sposób poszerzyć swoją wiedzę i zabłysnąć w towarzystwie znajomością ciekawostek ze świata.
http://czytajac.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena