Koszyk 0
Opis:
Para młodych Polaków wyrusza w podróż po Francji w poszukiwaniu pracy. Po licznych przygodach dojrzewa w ich głowach myśl, by osiąść w kraju nad Sekwaną na stałe. Mało kto w Polsce podjął się opisania tak ważnego zjawiska jak Polacy na emigracji zarobkowej po 2005 roku Masternakowi się to udało, bez serialowego upiększania. Nędzole to kontynuacja trzech powieści, które złożyły się na bestsellerowy cykl Księstwo.Trylogię młodzieńczą. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia ... może dlatego, że jego proza jest oparta na obrazach i dialogach. Ma szczęście do współpracy z wybitnymi reżyserami - po Andrzeju Barańskim po jego twórczość sięga legenda polskiego kina, Krzysztof Zanussi, i to zanim jeszcze powieść została wydana. Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czemu ten tekst tak dobrze mi się czyta. Czy dlatego, że pobrzmiewa w nim rzadka dziś konwencja powieści łotrzykowskiej? Czy porusza mnie pewna symetria doświadczeń? Bo jako student z PRL-u tułałem się kiedyś po paryskim bruku, biedniejszy niż bohater tej powieści. A może o sympatii do tej autobiograficznej opowieści przesądza pasja bohatera, jego wiara w sens pisarstwa. Ludzi z pasją łatwo polubić. Na motywach fragmentu tej powieści powstaje scenariusz, który zamierzamy wyprodukować w TOR-ze. Polecam lekturę, zanim film powstanie. Krzysztof Zanussi Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Zbigniew Masternak
  • 2014
  • 1
  • 260
  • 196
  • 125
  • *, 9788377852590
  • 9788377852590
  • ZBCPH

Recenzje czytelników

Polacy na emigracji

Ocena:
Autor:
Data:
„Nędzole” to nieco sarkastyczny obraz ukazujący emigrację zarobkową i samych emigrantów. Polaków można spotkać wszędzie za granicą, o czym sama niedawno przekonałam się w Toskanii. Widać i słychać ich z daleka, często są wulgarni, brudni, czy po prostu pijani. Oczywiście, są i kulturalni polscy emigranci, ale oni starają się nie wyróżniać z tłumu i zbliżyć do narodowości, z którą żyją.
Są jakby dwie grupy emigrantów – pierwsza, pracująca za najniższe stawki i wykonująca prace ... których inni nie chcą robić. Mieszkają kątem u znajomych lub we wspólnych lokalach, piją, zdarza im się kraść. Nie są naszą chlubą narodową. Ale jest i druga grupa, wykształcona, która co prawda pracuje w pocie czoła, ale za godziwe pieniądze i ma szansę na dalszy rozwój. Ci wtapiają się w tło i udają mieszkańców kraju…. Plusy i minusy. Niestety, podejmując decyzję o wyjeździe trzeba brać pod uwagę różne sytuacje. Czasem zastana rzeczywistość okazuje się brutalna, ale pieniądz przyciąga.
W książce, oprócz dylematów Polaków za granicą, czeka nas całkiem niezła podróż przez Francję. Autor odmalowuje przed nami fascynujące miejsca i piękne plenery, aż by się chciało tam być i zobaczyć wszystko na własne oczy.

„Nędzole” to na pewno oryginalna pozycja, bardzo specyficzna, ale ciekawa. Widzimy różne strony emigracji, różne sytuacje. Myślę, ze powinna to być ciekawa lektura dla planujących takie eskapady – bywa pouczająca.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/04/nedzole-zbigniew-masternak.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena