Koszyk 0
Opis:
Autobiograficzna opowieść o chińskiej dziewczynce, rzuconej w wir okrutnej "rewolucji kulturalnej", rozpętanej przez Mao w latach 1960. Ting miała kilka lat, gdy władze uznały jej ojca za kapitalistę i pozbawiły prywatnej fabryczki. Wkrótce rodzice umierają, zostawiając Ting z czworgiem rodzeństwa bez środków do życia. Niebawem dziewczynka zostaje oddzielona od najbliższych i zesłana na wieś do obozu pracy. Przejmująca historia dziecka ... które w czasach terroru Czerwonej Gwardii musiało nauczyć się tylko jednego: jak przeżyć. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ting-Xing Ye
  • 2010
  • 208
  • 205
  • 145
  • 978-83-247-11-499
  • 9788324711499
  • Y5921

Recenzje czytelników

interesująca

Ocena:
Autor:
Data:
Czytając tę autobiograficzną opowieść miałam nieodparte wrażenie, że znalazłam się nagle w środku jakiegoś koszmarnego snu. Wszyscy znacie tego rodzaju koszmary: choć bardzo się staramy,za nic nie możemy się obudzić, jednak absurdalność śnionych wizji mówi nam, że to tylko sen, choćby nie wiem, jak makabryczny. Kiedy wreszcie zlani potem otwieramy oczy, z ulgą stwierdzamy, że to wszystko rzeczywiście tylko nam się śniło i że jest już po wszystkim.
Jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami ...
Bohaterka,a zarazem autorka wspomnień nie miała tyle szczęścia. Dla niej absurdalny koszmar był dramatyczną codziennością, z której nie było ucieczki. Tragicznym udziałem jej i milionów Chińczyków stała się rzeczywistość Rewolucji Kulturalnej Mao Zedonga, zasłużenie ciesząca się złą sławą.
Dzieciństwo i młodość Ting-xing zostały naznaczone piętnem rewolucji. Życie jej rodziny zostało wywrócone do góry nogami, zdeptane, zniszczone, zmasakrowane, zaś niezabliźnione rany psychiczne i emocjonalne dręczyły jej członków przez długie lata.
Po przedwczesnej śmierci rodziców, którzy padli ofiarami reżimu Mao, Ting-xing wraz z rodzeństwem znalazła się na skraju nędzy. W wieku czternastu lat przekonała się na własnej skórze, co to znaczy mieć "niewłaściwe pochodzenie klasowe" (była córką szanghajskiego właściciela fabryki,a więc znienawidzonego kapitalisty), doświadczyła niezliczonych, poniżających szykan i agresywnych ataków ze strony Czerwonej Gwardii. Na jej oczach Rewolucja Kulturalna przybierała na sile; smutną i przerażającą codziennością stawały się bezmyślne akcje usuwania w niebyt wszystkiego, co w najmniejszym choćby stopniu kojarzyło się z kapitalizmem i tradycją. Najgorsze jednak było to, co rewolucja wydobywała z ludzi.
Nagminne szykana, szkalowanie, poniżanie we wszystkich możliwych przejawach oraz zdecydowanie bardziej czynne i brutalne ataki na każdego,na kogo padł choćby cień podejrzenia, że jest kontrrewolucjonistą; niezliczone denuncjacje (nawet w obrębie własnej rodziny) - wymuszone lub dobrowolne, by przypodobać się nowej władzy i skierować jej ostrze w inną stronę; nieustanny lęk i niepewność o los własny i najbliższych, kompletna destabilizacja, dezinformacja, zmuszanie do bezwzględnego posłuszeństwa i lojalności wobec Mao, które przybrało formę wymykającego się wszelkim zasadom logiki terroru - oto codzienność w komunistycznych Chinach.
Jednym z najokrutniejszych i najbardziej perfidnych przejawów polityki Mao było metodyczne rozbijanie rodzin polegające na ich rozdzielaniu.Rodzeństwo Ting-xing również zostało rozdzielone, jednak to ona szczególnie boleśnie doświadczyła rozluźnienia więzi rodzinnych. Podczas gdy jej bracia i siostry zostali zmuszeni do pracy poniżej swoich kwalifikacji i zdolności intelektualnych i rzuceni w odległe zakątki Chin, szesnastoletnia Ting-xing została zesłana na wieś do obozu pracy.
Spędziła tam sześć długich lat w nieludzkich warunkach pracując katorżniczo przy zakładaniu pól ryżowych. Niewolnicza praca po kilkanaście godzin na dobę, prymitywne warunki mieszkaniowe i sanitarne, brak perspektyw powrotu do domu i dojmująca tęsknota za rodziną okazała się upiorną rzeczywistością. Jednak to psychiczne tortury, jakich nie szczędzono zesłańcom, rezygnacja z bycia sobą, ze swojego światopoglądu i systemu wartości dawały się najbardziej we znaki.
Po sześciu latach młoda kobieta dostaje szansę na wyrwanie się z piekła. Nareszcie zaczyna wierzyć, że może pokierować własnym życiem, a nie jak dotąd, niczym bezwolna kukła poddawać się niepowstrzymanemu wirowi wydarzeń.
Traumatyczne wspomnienia młodej Chinki,zmarnowana młodość i okaleczona psychika to wstrząsające świadectwo okrucieństwa totalitaryzmu. Ta książka to nie tylko zapis ponadludzkich zmagań o własną tożsamość,wolność i osobowość jednostki, w której pokłady sił psychicznych i hartu ducha ścierają się w nierównej walce z bezduszną i bezwzględną machiną terroru i zniewolenia. To nie tylko poruszający bilans zysku i strat, który uświadamia nam, że droga do zwycięstwa znaczona jest wstydliwymi kompromisami, fizycznymi,psychicznymi i emocjonalnymi ofiarami. Ta książka jest szczegółowym studium reżimu - to jego doskonale uchwycona geneza,szeroko pojęty obraz zniszczeń, jakich dokonał oraz długofalowe skutki, jakie wywołał.
Lektura tej książki to spojrzenie w otchłań szaleństwa - groźnego, absurdalnego i niewiarygodnego dla kogoś, kto go nie przeżył.
Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki - budzi mnóstwo emocji i refleksji, zwłaszcza na temat ludzkiej natury i mechanizmów sterowania ludzkimi umysłami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Trzeba ją przeczytać

Ocena:
Autor:
Data:
Interesująca i poruszająca książka o jakże odległym od nas kraju i kulturze. Zaciekawiła zarówno mnie jak i moich rodziców. Należy do tych książek, po których zakończeniu jeszcze długo myśli się o jej bohaterce. Zdecydowanie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena