Koszyk 0
Opis:
Uważaj, zanim zaczniesz wspominać dawną miłość! Matylda i Xaver byli niegdyś nierozłączni, łączyła ich miłość i literatura, ale pewnego dnia on odszedł bez słowa – po prostu spakował swoje rzeczy i zniknął. Matylda przeżyła załamanie nerwowe, długo nie mogąc zrozumieć motywów postępowania Xavera. Po latach udało się jej odnaleźć ... spokój ducha i swoje miejsce w życiu: w odległym mieście uczy języka niemieckiego i literatury, lubiana przez uczniów, ma przyjaciół i własne sprawy. Nagłe pojawienie się dawnego kochanka, który tymczasem odniósł sukces jako pisarz książek dla młodzieży, budzi w kobiecie zarazem czułe i bolesne wspomnienia, dając początek dziwnej grze obojga: jej głównym motywem staje niewyjaśniona sprawa zaginięcia syna Xavera z inną kobietą. Niegdysiejsi kochankowie, swego czasu tak zafascynowani mocą opowiadania historii, snują coraz dalej idące fantazje na temat zaginionego dziecka. Czy Xaver zataja coś przed Matyldą? Opowieść o miłości i literaturze, zmienia się w opowieść o zemście i winie – fascynujący thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniego rozdziału. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAB
  • twarda
Mniej Więcej
  • Judith W. Taschler
  • 2015
  • 256
  • 194
  • 123
  • 9788328015784
  • 9788328015784
  • ZCHQ6

Recenzje czytelników

Matylda i Xawery

Ocena:
Autor:
Data:
"Nauczycielka" to bardzo oryginalna opowieść o miłości, zdradzie, rozstaniu i szukaniu nowych dróg. Pokazuje jak bardzo ludzie, którzy się kochają, znają się nawzajem - tak, że mimo rozłąki potrafią przewidziec swoje zachowania. Matylda prowokuje Xawerego, aż ten w końcu wyjawia tajemnicę zaginięcia Jacoba. Autorka zwodzi przy tym czytelnika, podpowiadając nam zupełnie różne wersje, aby zaskoczyć na finale. Pokazuje złożoność ludzkiej psychiki i zachowań ... Teraźniejszość i retrospekcja łączą się w całość tworząc mroczną historię związku, który tak naprawdę nigdy się nie skończył....
Fabuła powieści przedstawiona została w postaci maili głównych bohaterów oraz ich naprzemiennych opowieści. Całość idealnie splata się w jedną, spójną całość. Przyznam, że byłam zaskoczona czytając tę powieść. Początkowa banalna i zwyczajna historia związku i spotkania po latach, została zabarwiona sprawą zaginięcia dziecka sprzed lat, która zmieniła charakter powieści i dodała jej pieprzyku. Czytałam z wielką ciekawością i przyjemnością.
Książka "Nauczycielka", pomimo dość skromnej objętości, niesie ogromny ładunek emocji i intryguje czytelnika. Polecam tę oryginalną powieść!

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2015/03/nauczycielka-judith-w-taschler.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobra, niejednoznaczna.

Ocena:
Autor:
Data:
Dobra powieść, momentami bardzo dobra, choć zupełnie coś innego niż oczekiwałam rozpoczynając lekturę. Czasami dobrze być tak zaskoczonym czytelnikiem.
Książka opowiada o związku Ma­tyl­dy i Xavera, którzy przez wiele lat (jeszcze od czasów studenckich) byli parą.On, niespełniony choć przekonany o swoim talencie pisarz. Ona kochająca, czuwająca nad nim, pracująca w pocie czoła jako nauczycielka niemieckiego, wierząca, iż pewnego dnia on zabłyśnie ... No i Xaver po latach wyrzeczeń zaczyna robić karierę, odnosi pierwsze sukcesy na niwie literackiej. Zdawałoby się, iż teraz wszystko powinno pięknie się ułożyć. Wszak to co najgorsze, najtrudniejsze maja za sobą. Nic bardziej mylnego. Z godziny na godzinę Xaver opuszcza Matyldę. Po latach za sprawą całkowitego przypadku Matylda i Xaver spotykają się ponownie. I do tego momentu historia jest standardowa. Novum jak dla mnie był ciąg dalszy. Poznajemy bowiem historię ponownego spotkania bohaterów, i to co z owego spotkania wynikło. Między Xaverem i Matyldą rozpoczyna się swoista gra zbudowana niczym puzzle z wielu, bardzo wielu emaili, które z coraz większą ni to pasją ni to masochizmem zaczynają miedzy sobą wymieniać. Wspominana jest przeszłość, Matylda po latach patrząc na Xavera realnie ocenia go, widzi i omawia jego wady, zalety. Wyciągane są także z przysłowiowej szafy liczne trupy, rozwiązywane zagadki.
Jak dla mnie wyglądało to na swego rodzaju terapię, pogodzenie się z tym co było, oddzielenie przeszłości od przyszłości i sprawienie, iż oboje (choć głównie chodzi o Matyldę) będą potrafili na nowo żyć, a nie tylko prześlizgiwać się przez życie. Okaże się jednak, że owo rozgraniczenie tego co było od tego co będzie nie jest takie proste, a każde wypowiedziane słowo ma prędzej czy później swoje konsekwencje.
Dobra, zaskakująca powieść. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena