Koszyk 0
Opis:
Nasza klasa - historia dziesięciu uczniów z jednej klasy - Polaków i Żydów - opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Koleżanki i koledzy wspólnie bawią się i śpiewają. Wraz z nadejściem dorosłości zgodne zabawy się kończą. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. Antysemityzm wybucha w serii gwałtów, morderstw, tortur i kulminuje w masowym pogromie. Niemal wszyscy miejscowi Żydzi giną spaleni w stodole albo zamordowani na rynku ... Nielicznym udaje się cudem przeżyć. Przemoc nie ustępuje wraz z zakończeniem wojny. Zaczyna się rozliczanie przeszłości, której tak naprawdę rozliczyć się nie da. Nasza klasa to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć. Prapremiera Naszej klasy odbyła się 23 września 2009 w prestiżowym The National Theatre w Londynie (Our Class, przekł. Ryan Craig, reż Bijan Sheibani). Sztuka miała bardzo dobre recenzje i wznieciła w Wielkiej Brytanii gorącą dyskusję. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
  • 2009
  • 1
  • 112
  • 225
  • 140
  • 978-83-7453-9-562
  • 9788374539562
  • Z3890

Recenzje czytelników

XIV lekcji, jak nie być prawdziwym Polakiem.

Ocena:
Autor:
Data:
Przeczytałem "Naszą klasę" za jednym zamachem, praktycznie zaraz po wyjściu z księgarni. Niby historia oklepana, niby taka znana, kontrowersyjna tematyka była już tłuczona z tysiąc razy ale historia jednak wciąż jest bardzo poruszająca. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna?

Trudne relacje polsko-żydowskie

Ocena:
Autor:
Data:
,,Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka opowiada o perypetiach dziesięciorga ludzi. Wszystkich łączy fakt, że uczęszczali razem do jednej klasy. Wśród bohaterów istnieje wyraźny podział na Żydów i Polaków. Początkowo nie ma to większego znaczenie, jednakże dla dorosłych ludzi-Polaków inne wyznanie staje się problemem, z którym walczy się agresją i przemocą.
W tej książce Polacy ukazani są w bardzo negatywnym świetle. Mordują, gwałcą i rabują. Mówią o solidarności ... która powinna wynikać z przynależności do tej samej klasy, ale bez wahania zabijają swoich kolegów. Nagle człowieka przestaje określać to, jaki jest, czym się zajmuje, przestaje określać go nawet własne imię i nazwisko, a wszystko sprowadza się do słowa Żyd. Polacy w ,,Naszej klasie” to zdrajcy. Zdradzają nie tylko tych złych Żydów, ale i siebie nawzajem, tak jak Zygmunt zdradził Ryśka. Są również na tyle tchórzliwi, że swoją winę przypisują innym. Nie ma dla nich znaczenia, że niewinna osoba zostaje zamordowana.
Wśród Polaków znajdują się dwie osoby, które ratują Żydów: Władek poślubia Rachelkę (po chrzcie Mariannę), a Zosia pozwala ukryć się w swym gospodarstwie Menachemowi. Tworzą się dwa mieszane związki, jednakże nie mają one racji bytu, są pozbawione szans na przetrwanie. Ale przede wszystkim są pozbawione miłości.
W ,,Naszej klasie” wydarzenia dzieją się na przestrzeni wielu lat. Najpierw poznajemy bohaterów jako dzieci. Przedstawiają się w szkole, poznajemy zawody, jakie wykonują ich ojcowie. Później mamy młodość i pierwsze poważne decyzje, jak choćby ślub czy przystąpienie do NKWD. Następnie pojawia się obraz okrutnej dorosłości, mordów, jest atak na wszystkich Żydów. I na koniec autor pokazuje, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów, ich dalsze związki i wybory życiowe. I tak wiemy, że choćby jeden z morderców, Heniek, został odnoszącym sukcesy księdzem.
Ten dramat pełen jest okrucieństwa. Autor nie ma oporów przed opowiedzeniem historii w sposób krwawy. Czytelnikowi nie są zaoszczędzone opisy okrucieństwa, jakiego dopuszczali się Polacy. To dramat o nienawiści, która pojawiła się bez żadnego powodu. O nienawiści, będącej jak zaraza. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że jest to książka antypolska, ona po prostu ukazuje bezsensowną przemoc, obłudę, zdradę. I to, że czasem ludzkie poczucie wspólnoty może być bardzo, bardzo mylące.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena