Koszyk 0
Opis:
Jedyny w swoim rodzaju, barwny portret ostatniego dwudziestolecia. Czym żyliśmy w wolnej Polsce od 4 czerwca 1989? Kronika obejmuje politykę, kulturę, obyczaje, wydarzenia sportowe, najważniejsze problemy i postaci, krążące po kraju dowcipy, czy powiedzenia, nagłośnione przez media. Autorzy utrwalili rok po roku polskie życie na gorąco: plan Balcerowicza i start giełdy, lustracja i Edyta Górniak na Festiwalu Eurowizji, przyjęcie do NATO, Jedwabne, odejście Papieża, triumfy Małysza... Fakty ... anegdoty, wspomnienia, komentarze i niezwykłe zdjęcia. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
  • 2009
  • 448
  • 215
  • 164
  • 978-83-247-1637-1
  • 9788324716371
  • X3316

Recenzje czytelników

20 lat

Ocena:
Autor:
Data:
Początek książki wprowadza w ówczesny nastrój optymizmu. „Solidarność” była wielką nadzieją, wybory i ich dogrywka sprawiły, że cały naród dyskutował na kogo głosować. Miałam wówczas cztery lata i jedyne, co utkwiło mi w pamięci to ożywione za i przeciw rodziny podczas oglądania telewizji. Siedziałam na bordowej bez wzorów wykładzinie dywanowej (każdy, kto w tamtych czasach miał bordową to wie jaką, bo był to narodowy standard) i patrzyłam na jąkającego się Wałęsę zastanawiając się ... o czym on w ogóle mówi. Trafiały do mojej świadomości jego długie „eee” i „yyy” i w tej niemożebności zrozumienia czegokolwiek podziwiałam dorosłych, którzy go słuchali z uwagą. Wszystko do czasu, kiedy wujek wstał, machnął ręką i powiedział, że on tego nie słucha, bo nie rozumie tych „jąkań”, ale wie, że „Solidarność” zrobi Polsce dobrze.
Z podobnymi poglądami można spotkać się w książce Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko Nasza historia. 20 lat RP.pl. Książka ta powinna być podstawowym uzupełnieniem do wcześniej polecanej przeze mnie Michnikowszczyzny Ziemkiewicza. Spojrzenie jest tu bardziej tradycyjne, poprawnościowe i skierowane na utwierdzaniu czytelnika, że jednak nasi rządzący zrobili kawał dobrej roboty, bo przecież wszystko mogło się skończyć jak w Chile Pinocheta.
Z publikacji bije pozytywna energia i przekonanie o sile narodu, który ciągle stara się dorównać tempu Zachodowi, za którym został daleko w tyle. Reformy, które w innych krajach przeprowadzano tuż po wojnie i do końca lat sześćdziesiątych (tu znowu odesłanie do innej polecanej przeze mnie publikacji Dominika Sikorskiego Proces sukcesji funkcjonalnej...) w wolnej od komunizmu Polsce przeprowadzano bardzo wolno i nieufnie.
Bardzo zdziwił mnie sposób pisania w tej książce. Mimo rzetelności nie jest to poważne naukowe tomiszcze, co może sugerować tytuł, ale raczej publicystyczne przemyślenia wokół niektórych ważnych dla nas wydarzeń. Znajdą się tam tematy i postacie kontrowersyjne dla niektórych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena