Wirtualny doradca
facebook
promocje
 

Narodziny japońskich tradycji Yoshimasa i Srebrny Pawilon

34,58 zł

39,99 zł

Oszczędzasz: 5,41 zł
(14%)

Chwilowo niedostępne

Yoshimasa to prawdopodobnie najgorszy szogun, jaki kiedykolwiek rządził Japonią. Był kiepskim żołnierzem, nie znał się na sprawach państwowych i został zdominowany przez żonę. Niemniej  jak pokazuje Donald Keene  wywarł bezprzykładny wpływ na życie kulturalne Japonii.
Dziś Yoshimasę pamięta się przede wszystkim jako budowniczego Świątyni Srebrnego Pawilonu i człowieka rządzącego Japonią podczas wojny nin (14671477), która doprowadziła do niemal całkowitego zaniku władzy szogunów. Nie mogąc sprawować kontroli nad shugo daimy – wojskowymi gubernatorami prowincji – porzucił politykę i poświęcił się poszukiwaniu piękna. Kiedy Yoshimasa zrezygnował ze

stanowiska szoguna i uczynił swym domem górskie ustronie znane dziś jako Srebrny Pawilon, jego estetyczny smak zaczął określać gusty Japończyków: nastąpił rozkwit teatru n, rozwinęła się sztuka tworzenia japońskich ogrodów, a w niewielkiej sali w Srebrnym Pawilonie narodziła się ceremonia herbaciana. Pod rządami Yoshimasy powstały także lub zyskały pierwszorzędne znaczenie sztuka układania kwiatów, malarstwo tuszowe oraz architektura shoinzukuri.

Wszechstronna erudycja i wciągający sposób pisania Keene’a są ozdobą tej niezwyklej opowieści o wybrednym estecie, którego smak okazał się tak ważny w procesie kształtowania się wyglądu współczesnego świata.
New Yorker

Elegancka i wnikliwa biografia. Każdy, kogo interesuje rozwój niezwykłego stylu Japonii, znajdzie w niej nieoceniony i urzekający przewodnik.
Time Magazine

Keene stworzył perełkę: świeże i wnikliwe studium poświęcone XV-wiecznemu Kioto i roli szoguna Ashikagi Yoshimasy.
Choice

Donald Keene, Shincho Professor Emeritus literatury japońskiej oraz University Professor Emeritus na Uniwersytecie Columbia.

Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Narodziny japońskich tradycji Yoshimasa i Srebrny Pawilon
Autor Donald Keene
Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka
Rok wydania 2013
Numer wydania 1
Liczba stron 248
Długość [mm] 207
Szerokość [mm] 137
ISBN 978-83-233-3519-1
EAN 9788323335191
Indeks ZB5CK

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Narodziny japońskich tradycji Yoshimasa i Srebrny Pawilon