facebook
promocje
 

Narodziny japońskich tradycji Yoshimasa i Srebrny Pawilon

34,58 zł

39,99 zł

Oszczędzasz: 5,41 zł
(14%)

Szybka wysyłka 24h!

Dostawa do księgarni
ZA DARMO
Yoshimasa to prawdopodobnie najgorszy szogun, jaki kiedykolwiek rządził Japonią. Był kiepskim żołnierzem, nie znał się na sprawach państwowych i został zdominowany przez żonę. Niemniej  jak pokazuje Donald Keene  wywarł bezprzykładny wpływ na życie kulturalne Japonii.
Dziś Yoshimasę pamięta się przede wszystkim jako budowniczego Świątyni Srebrnego Pawilonu i człowieka rządzącego Japonią podczas wojny nin (14671477), która doprowadziła do niemal całkowitego zaniku władzy szogunów. Nie mogąc sprawować kontroli nad shugo daimy – wojskowymi gubernatorami prowincji – porzucił politykę i poświęcił się poszukiwaniu piękna. Kiedy Yoshimasa zrezygnował ze stanowiska szoguna i uczynił swym domem górskie ustronie znane dziś jako Srebrny Pawilon, jego estetyczny smak zaczął określać gusty Japończyków: nastąpił rozkwit teatru n, rozwinęła się sztuka tworzenia japońskich ogrodów, a w niewielkiej sali w Srebrnym Pawilonie narodziła się ceremonia herbaciana. Pod rządami Yoshimasy powstały także lub zyskały pierwszorzędne znaczenie sztuka układania kwiatów, malarstwo tuszowe oraz architektura shoinzukuri.

Wszechstronna erudycja i wciągający sposób pisania Keene’a są ozdobą tej niezwyklej opowieści o wybrednym estecie, którego smak okazał się tak ważny w procesie kształtowania się wyglądu współczesnego świata.
New Yorker

Elegancka i wnikliwa biografia. Każdy, kogo interesuje rozwój niezwykłego stylu Japonii, znajdzie w niej nieoceniony i urzekający przewodnik.
Time Magazine

Keene stworzył perełkę: świeże i wnikliwe studium poświęcone XV-wiecznemu Kioto i roli szoguna Ashikagi Yoshimasy.
Choice

Donald Keene, Shincho Professor Emeritus literatury japońskiej oraz University Professor Emeritus na Uniwersytecie Columbia.
Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Narodziny japońskich tradycji Yoshimasa i Srebrny Pawilon
Autor Donald Keene
Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka
Rok wydania 2013
Numer wydania 1
Liczba stron 248
Długość [mm] 207
Szerokość [mm] 137
ISBN 978-83-233-3519-1
EAN 9788323335191
Indeks ZB5CK
Sposób odbioru/dostawy zamówienia Księgarnia Matras, Paczkomat InPost, Kiosk RUCHu, Poczta Polska, Kurier DHL

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Narodziny japońskich tradycji Yoshimasa i Srebrny Pawilon