Koszyk 0
Opis:
Błyskotliwa, oparta na najnowszych źródłach wielka biografia Napoleona, uznana za najlepszą, jaka powstała w języku angielskim w ostatnich czterdziestu latach. Autor wykorzystał ogromną korespondencję Napoleona, 33 tysiące listów opracowywanych i publikowanych od 2004 roku przez Fundację Napoleońską w Paryżu. Zwiedził też wszystkie najważniejsze miejsca związane z Napoleonem ... w tym 53 pola bitew m.in. w Rosji, na Białorusi, w Izraelu, Belgii, Włoszech, Czechach, Austrii, Niemczech i Francji, był również na Wyspie Świętej Heleny. Powstał bogaty w szczegóły, wielowymiarowy i barwny obraz życia jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii. To także znakomita rozprawa o sztuce wojny i sztuce uprawiania polityki. Ta książka to prawdziwie napoleoński triumf autora. Świetnie napisana, zakrojona na epicką skalę, ciekawymi szczegółami przypomina powieść, narracja pędzi naprzód jak szarżująca kawaleria, a autor z taką samą pewnością porusza się po polach bitew, jak po buduarach. Oto wreszcie wyczerpująca, wszechstronna biografia Napoleona.Simon Sebag Montefiore, „Evening Standard”, Books of the Year. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Magnum
 • twarda
Mniej Więcej
 • Andrew Roberts
 • 2015
 • 1
 • 952
 • 234
 • 153
 • 9788363986-87-2
 • 9788363986872
 • ZCK7E

Recenzje czytelników

Dobra

Ocena:
Autor:
Data:
Dziś pragnę wspomnieć o dość obszernej biografii jednego z najwybitniejszych mężów stanu. Zapewne nie raz o nim słyszeliście na lekcjach historii. Bitwy, w których dowodził zmieniły bieg historii Europy. Mowa oczywiście o Napoleonie Wielkim. Jednak nie miejcie złudzeń - nie czyta się tej pozycji szybko. Spędziłam w jej towarzystwie ponad 2 miesiące. Poznawałam ją kawałkami żeby łatwiej móc ogarnąć ogrom zamieszczonych tu informacji...

Roberts przedstawił tu Napoleona jako tego ... który był skłonny wybaczyć nawet wrogom. Człowieka, który w ciągu zaledwie 20 lat przejął władzę, przemienił walkę w sztukę, zmodernizował system edukacji i administracji. Zastał kraj pogrążony w głębokim kryzysie, ogarnięty niepokojami społecznymi a uczynił z niego dominującą potęgą w Europie. Zreformował rząd. Napoleon zrobił wiele, aby poprawić prawa Żydów w Europie, jak również dał więcej swobód protestantom i katolikom. Autor ukazał tu także empatię naszego głównego bohatera, umiejętność rozmawiania z wybitnymi myślicieli jego czasów. Roberts zwraca uwagę na połączenie umiejętności i szczęścia, które towarzyszyło Napoleonowi. Jednak najważniejsze, że biograf nie skupił się tu jedynie na pochwałach. Znajdujemy tu także słowa krytyki. W kwestii ograniczenia praw kobiet, lekceważenia porozumień z sojusznikami, jego miłości do imperializmu.

Okazało się, że Roberts to niezmordowany tropiciel dokumentów, pamiątek. Odwiedził nawet miejsca bitew, pałace i wyspę Św. Heleny. Poprzez użycie określenia "wielki" podkreślił tu jego umiejętność zaznaczenia swej tożsamości w tamtych i obecnych nam czasach. W ciągu swego życia, Napoleon pisał i mówił o sobie jakby był już nieśmiertelny, a gdy zmarł wielu ludzi nie mogło przestać myśleć o sobie jako postnapoleońskim pokoleniu. Jego postać zainspirowała Stendhala. Roberts dostrzegł tu również paradoks. Nasz bohater był z jednej strony despotą i bezwzględnym dowódcą wojskowym a jednocześnie w tym samym czasie był twórcą prawa i strażnikiem kluczowych zasad rewolucji francuskiej.

Przekaz ten publikacji jest wyważony pomiędzy uwielbieniem i nienawiścią. Książka może być też przez niektórych postrzegana jako rodzaj obrony idei "wielkiego człowieka" lub próba rehabilitacji Napoleona. Roberts ukazał go jako ucieleśnienie epoki Oświecenia, mecenasa sztuki i nauki, reformatora prawa i twórcę nowoczesnej Europy. Biografia przeplata kampanie wojskowe i reformy polityczne z osobistym życiem bohatera. Jednak trzeba podkreślić, że publikacja w przeważającej mierze została poświęcona sprawom militarnym i polityczno-dyplomatycznym. Tylko kilka razy odnajdziemy tu fragmenty dotyczące kultury. Zatem prawie cały czas skakałam pomiędzy opisami bitew i koalicji. Brodziłam w błocie jego niekończących się kampanii wojskowych. I muszę przyznać, że mi się to podobało.

Ponadto książka okazała się dowcipna dzięki licznym anegdotom. Dodatkowo została zilustrowana czarno-białymi i kolorowymi fotografiami. Została także wzbogacona obszerną bibliografią. Pomocne okazało się drzewo genealogiczne znajdujące się na początku. Dzięki niemu łatwiej było zorientować się kto jest kim. Niestety przypisy zamieszczono na końcu. Ciągłe "zerkanie" do nich mocno utrudnia płynne czytanie. Mała czcionka również trochę mi wadziła. Ponadto informacje na temat kampanii wojskowych są tu według mnie zbyt skondensowane. Często ciężko było zapamiętać te wszystkie szczegóły. Frustrujące jest także to, że nie zawsze są tu zamieszczone mapy, a jeśli już się pojawiają to często pomijane są na nich nazwy miejscowości wymienione w tekście. To nie pomaga w prześledzeniu przebiegu opisanych wydarzeń. Oczywiście mogłam przerwać lekturę i poszukać tych informacji w innych miejscach. Jednak nie o to przecież chodzi, żeby odkładać książkę co kilka stron.

"Napoleon Wielki" to lektura, która moim zdaniem wymaga dużego zaangażowania ze strony czytelnika. W mojej opinii, ta biografia jest przeznaczony dla odbiorcy, który już dość sporo wie na temat życia Napoleona. Przyznam się, że mi nieraz kręciło się w głowie od tych wszystkich nazwisk, nazw miejsc. Wiele razy musiałam robić notatki na temat osób, aby się nie pogubić. Nieraz trudno mi było nadążyć za faktami, które pojawiały się coraz szybciej. Już w połowie książki poczułam przeciążenie wiedzą. Jednak gdy dotarłam do końca ogarnęło mnie jedno uczucie - zadowolenie. Dlaczego? Ponieważ tak wiele dowiedziałam się o jednej z ciekawszych postaci historycznych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Doskonała, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Andrew Roberts, autor omawianej książki, w celu scharakteryzowania swojego bohatera, opisania najważniejszych wydarzeń z jego życia, najtrafniejszych oraz najmniej udanych przedsięwzięć, zasług i porażek poświecił ponad 1000 stron. To dużo i mało jednocześnie. O postaciach takich jak Napoleon niezależnie od tego, jakie ma się o nich zdanie, można pisać bez końca.
Roberts korzystając przede wszystkim ze wspomnianych pamiętników Napoleona, jego ogromnej liczącej 33 tysiące listów korespondencji ... wspomnień ludzi, którzy z Napoleonem mieli do czynienia stworzył wspaniała, wielką (dosłownie i w przenośni), dopracowaną w każdym calu, wielopłaszczyznową książkę, którą czyta się z wielką przyjemnością. Uzupełnieniem są notatki, refleksje z wizyt autora w miejscach związanych z Napoleonem. Roberts odwiedził m.in. 53 pola bitew m.in. w Rosji, na Białorusi, w Izraelu, Belgii, Włoszech, Czechach, Austrii, Niemczech i Francji, był również na Wyspie Świętej Heleny.
Dzięki takiemu przygotowaniu merytorycznemu, udało mu się ukazać Napoleona Bonaparte, jako człowieka pełnego sprzeczności, skomplikowanego, wielkiego, ale i momentami małego, człowieka pełnego energii, kipiącego pomysłami, wielkiego dowódcę, hojnego mecenasa sztuki, uwielbianego przez kobiety kochanka, człowieka z pewnością niebanalnego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena