Koszyk 0
Opis:
Książka dostępna od 10.02.2012. Nanochemia w ujęciu interdyscyplinarnym! Wyzwaniem w nanochemii jest jej różnorodność, dlatego autorzy - znani na całym świecie specjaliści - stworzyli podręcznik o multidyscyplinarnym charakterze, w którym prezentują nowatorskie podejście dotyczące koncepcji nanonauki i nanotchenologii z chemicznego punktu widzenia. W poszczególnych rozdziałach książki przedstawili najbardziej popularne materiały stosowane we współczesnej nanaochemii: * krzemionkę, * złoto ... * polidimetylosiloksan (PDMS), * selenek kadmu (CdSe), * tlenek żelaza, * węgiel. W każdym z wyżej wymienionych przypadków, naukowcy koncentrują się na sześciu zagadnieniach kluczowych dla zrozumienia nanochemii, są to: powierzchnia, rozmiar, samoorganizacja, defekty struktury, bionanoukłady i bezpieczeństwo pracy z nanoukładami. Podręcznik zawiera zagadnienia i problemy do samodzielnego przemyślenia i rozwiązania, starannie dobrane ilustracje, liczne wyjaśnienia, uwagi i definicje stosowanych terminów umieszczone na marginesach tekstu zasadniczego ułatwiają rozumienie przedstawianych zagadnień. Książka przeznaczona jest dla studentów chemii, fizyki, inżynierii materiałowej, inżynierii biomedycznej ale również biotechnologii i medycyny. Zainteresuje również wszystkich tych, którzy w rozwoju nanotechnologii i nanochemii dostrzegają początek nowej rewolucji przemysłowej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lodovico Cademartiri, Geoffrey A. Ozin
  • 2012
  • 1
  • 240
  • 160
  • 97883-0116-8476
  • 9788301168476
  • ZAF9G

Recenzje czytelników

Książka pokazuje ogólny zarys nanochemii.

Ocena:
Autor:
Data:
Nanotechnologia jest jedną z najszybciej rozwijających się współczesnych nauk. Niewątpliwe świetnym wprowadzeniem w ten interdyscyplinarny świat jest książka autorstwa Ludovico Cademartiri i Geoffrey A.Ozin „Nanochemia, podstawowe koncepcje”.
Książka ma przemyślaną strukturę. Składa się z dziesięciu rozdziałów. Pierwszy jest wprowadzeniem - przedstawione są podstawowe pojęcia, opisuje charakterystyczne cechy i parametry nanomateriałów ... Kolejne sześć zatytułowane jest nazwami atomów i związków, a opisuje duże klasy nanocząstek, którymi reprezentantami są właśnie tytułowe związki (i tak złoto reprezentuje nanoczątki metali, selenek kadmu nanozwiązki półprzewodzące itp.). Trzy ostatnie rozdziały skupiają się na badaniach nad nanomateriałami: opis dwóch współczesnych publikacji (celem przybliżenia czytelnikowi różnych podejść naukowców do badań i odkryć), lista niektórych technik pomiarowych stosowanych w nanochemii wraz z bardzo skróconym opisem, a ostatni rozdział zapoznaje czytelnika ze współczesnymi problemami i wyznaniami tej nauki. Na uwagę zasługuje także bardzo obszerna bibliografia kończąca każdy rozdział.
Styl pisania zastosowany przez autora jest dosyć niekonwencjonalny – prowadzi on swoistego rodzaju konwersację z czytelnikiem coraz bardziej wprowadzając go w świat nanochemii. Niestety, taki przekaz może podzielić czytelników. Niejednokrotnie czytając kilka akapitów pod rząd ma się wrażenie, że nie otrzymuje się żadnej istotnej informacji. Przeszukiwanie tekstu w celu znalezienia konkretnego hasła staje się bardzo mozolne. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie sprawia, że książka jest bardzo lekka, czytelnik nie jest atakowany niezliczoną ilością wiedzy. Krótko mówiąc: książka nabiera w znacznym stopniu charakter popularnonaukowy. Dlatego też oraz ze względu na prosty język i małe wymagania (podstawowe wiadomości z chemii) mimo, że jest ona kierowana do studentów i nauczycieli to może z powodzeniem być czytana także przez uczniów szkół średnich.
Z estetycznego punktu widzenia książka prezentuje się bardzo dobrze. Każda strona zawiera duży margines, który zazwyczaj jest zapełniony najważniejszymi pojęciami ze skróconym wytłumaczeniem. Niewątpliwie najbardziej wyróżniającym elementem tej książki jest niezliczona ilość schematów i rysunków. Niejednokrotnie jedna ilustracja potrafi skrócić i wytłumaczyć cały rozdział, a same ilustracje są wykonane bardzo starannie.
Myślę, że podtytuł książki - „podstawowe koncepcje” - najlepiej oddaje jej charakter. Jest bardzo dobrym wstępem do nanochemii, pozbawionym zbędnych szczegółów. Daje ogólny zarys tego czym zajmuje się ta nauka, jak ją badać i przed jakimi problemami będzie mógł stanąć młody naukowiec. Dlatego szczególnie polecam ją tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dziedziną.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przejrzysta i "lekka"

Ocena:
Autor:
Data:
Książka w bardzo przejrzysty sposób opisuje podstawowe zagadnienia nanochemii. Po lekturze mam wrażenie, że jest przeznaczona bardziej dla laików z tej dziedziny, lub studentów pierwszych lat studiów. Książka opisuje w podstawowym ujęciu również wszystkie inne zjawiska towarzyszące reakcjom i strukturom poszczególnych związków. Dlatego, jeżeli za jej lekturę berze się człowiek, który zna już podstawy chemii, bo studiował tą dziedzinę nauki, książka może wydać się dla niego nieco nużąca ... Jednak jest świetnym materiałem dla ludzi zaczynających przygodę z chemią. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena