Koszyk 0
Opis:
W styczniu 1208 roku na brzegu Rodanu zamordowano legata papieskiego. Innocenty III oskarżył o tę zbrodnię Rajmunda VI, hrabiego Tuluzy, oraz heretyków i ogłosił wielką krucjatę przeciwko nim. Ta wojna, zwana najświętszą - pierwsza, podczas której chrześcijanom obiecano zbawienie za zabijanie braci w wierze - toczyła się na południu Francji przez dwadzieścia krwawych lat. Historyk dowodzi, że błędnie widziano w tych wydarzeniach wojnę przeciwko katarom, najsłynniejszym kacerzom średniowiecza ... Katarzy według autora... nigdy nie istnieli! Wplatając w narrację zachowane zeznania naocznych świadków, jak i pieśni trubadurów, Pegg stworzył barwną wizję życia w owych brutalnych czasach. Dowodzi, że apokaliptyczne w swej intensywności bitwy, oblężenia i masakry doprowadziły do powstania inkwizycji, pojawienia się antysemityzmu oraz zjawiska moralnego usprawiedliwienia masowych mordów, co pozostawiło tak wiele blizn w tysiącletniej historii Zachodu. Niepokojąca i pochłaniająca Najświętsza wojna otwiera nową perspektywę na ten znaczący punkt zwrotny w historii ludzkości. Przełożył Janusz Szczepański. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Mark Gregory Pegg
 • 2010
 • 1
 • 304
 • 232
 • 155
 • 97883-7510-3038
 • 9788375103038
 • Y7174

Recenzje czytelników

Czas krucjat

Ocena:
Autor:
Data:
"Najświętsza wojna" to historia 20-letniej krucjaty przeciwko katarom w hrabstwie Tuluzy na południu Francji (dzisiejsza Langwedocja) która została ogłoszona w 1209 roku.Osnową pracy jest teoria autora że herezja i katarzy nie istnieli.Zatem zdaniem autora ,krucjata została ogłoszona przeciwko jak jak najbardziej katolickiej społeczności.Społeczności którą charakteryzowało odrębność zachowania i postępowania w życiu społecznym (świeckość,dworność ... grzeczność określana mianem cortesia )ogólnie upraszczając.Mnie to nie przekonuje.
Natomiast sam opis zmagań to świetny pełnokrwisty reportaż historyczny.Autor osiągnął to poprzez przywołanie zeznań świadków tamtych czasów ,które zachowały się w protokołach inkwizycyjnych jak również cytaty z urzędowych dokumentów.Dzięki temu czas rzezi i pożogi,wojennego zdziczenia,apokalipsy która spadła na zwykłych mieszkańców jest moim zdaniem taka wyrazista.
Mankamentem pracy w moim odczuciu jest brak szerszego tła politycznego.
Przecież suwerenem tych ziem w owym czasie był Piotr II król Aragonii.
To na jego wasali spadła inwazja.Region ten sąsiadował z posiadłościami Anglii ,Francji ,Świętego Cesarstwa Rzymskiego a głównymi krzyżowcami byli baronowie z północnej Francji.Wodzem zresztą też.W opisie konfliktu tego w ogóle nie widać.Nie widać stosunku tych potęg do krucjaty ich wpływów ,interesów i inspiracji.
Nie przekonują mnie również rozważania autora na temat preludium podstaw ludobójstwa ( mam nadzieję że to dobre określenie).Że ideologiczne podstawy krucjaty (wypracowane przez papiestwo) i praktyczne wykonanie są prekursorem współczesnego ludobójstwa.Równie dobrze dobrze mogły by to być wydarzenia związane z pierwszą krucjatą ,podbój Słowian Połabskich przez Albrechta Niedżwiedzia czy też bardziej współczesnie zaplanowana rzeż po wygranej wojnie Dżungarów przez Chińczyków z początku XVIII wieku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena