Koszyk 0
Opis:
Rajd konny to marzenie wielu osób pragnących przeżyć niezwykłą przygodę. Szerokie, równe drogi gruntowe i dzikie, wąskie ścieżki, dobrze oznakowane dukty i rajdy na orientację - kilkadziesiąt szlaków, obraz życia jeźdźców i praktyczne porady otwierają przed Czytelnikami świat hippiki. Autorka albumu „Najpiękniejsze szlaki konne w Polsce” Marzena Józefczyk to miłośniczka koni, podróżniczka i fotografka, pisująca także do czasopism jeździeckich ... Jej pasja i znajomość tematu znalazły swe odzwierciedlenie w ciekawej treści i pięknych fotografiach zamieszczonych w proponowanej przez nas pozycji. Album składa się z dwóch części. W pierwszej autorka wprowadza Czytelnika w zagadnienia konnych wypraw - opowiada historię szlaków i rajdów, radzi, jak dobrać konia, w co się ubrać i o czym koniecznie pamiętać. Omawia również poziom trudności tras i przepisy obowiązujące jeźdźców. Część druga to opisy szlaków konnych – od nadmorskich duktów, przez trasy Hubala, cystersów, templariuszy, aż po Bieszczady i Sudety. Zostały one zilustrowane fotografiami autorki, mapami przebiegu i uzupełnione praktycznymi informacjami o stajniach i noclegach, z wyróżnieniem szczególnie polecanych przez autorkę albumu. Całości dopełnia słownik terminów jeździeckich. „Najpiękniejsze szlaki konne w Polsce” to dobre wprowadzenie dla początkujących koniarzy i wartościowa pomoc dla tych doświadczonych. Jednak przede wszystkim to książka przeniknięta duchem tego najszlachetniejszego ze sportów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Marzena Józefczyk
  • 2010
  • 0
  • 240
  • 339
  • 237
  • 97883-6144-4923
  • 9788361444923
  • Z1211

Recenzje czytelników

Książka-przewodnik dla marzycieli, włóczykijów, odkrywców lokalnych ojczyzn, widzianych z wysokości końskiego grzbietu. Docenią ją miłosnicy natury, którzy lubią kontemlować, również w ciszy, odwiedzane przez siebie miejsca.

Ocena:
Autor:
Data:
Ciekawostka godna uwagi i bodajże jedyna w ostatnich latach książka poświęcona hippice w przewodnikowo-geograficznym ujęciu. Tak skrótowo określiłbym książkę Najpiękniejsze Szlaki konne w Polsce Marzeny Józefczyk.
Do kogo jest adresowana?
Do potocznego włóczykija, miłośnika długich wypadów na łono natury, rześkich poranków i tęsknych wieczorów pod niebem, które najmilej jest spędzać w towarzystwie. Ale także, a może przede wszystkim, do koniarza pełnym sercem, wewnętrznego arystokraty ... który po skończonym biegu już tęskni za stukotem końskich kopyt, za rzeźkim parsknięciem i oddechem z rozszerzonych nozdrzy.
Dlaczego warto ją kupić?
Aby zobaczyć Polskę nie z punktu widzenia botanika, zoologa, archeologa czy statystyka. Lecz aby zobaczyć piękne zakątki oczami prawdziwego miłośnika, wielbiciela i rzeczoznawcy tematu. A temat, choć rzadko i w wąskich kręgach poruszany, jest naprawdę godny uwagi. Bo czyż nie ogromną wiedzą musi się popisać autor, który potrafił z iście reporterską precyzją zebrać w jednym miejscu tyle różnych, dotąd nie opisywanych wątków? I jakże wiele zobaczyć, aby móc to przedstawić, jak wiele przeżyć, aby móc się tym dzielić?
Nie są to smętne wynurzenia, pełne zachwytu nad pięknem natury. Są to wskazówki – pomocne i cenne – które mają za zadanie przeprowadzić miłośników hippiki na bezpieczne, wyjątkowe szlaki, pokazać im miejsca o jakich nie śnili, a które zawsze pragnęli odkryć, zaprosić do tej przygody, którą... sam zresztą chciałbym przeżyć.
Co nas czeka?
Historia rajdów konnych w Polsce – to dla tych, którzy może jeszcze nie do końca wiedzą, w co się pakują. Kilka słów o przepisach obowiązujących na szlakach, może nie przez wszystkich lubianych, ale trochę etykiety nie zaszkodzi. Następnie udamy się na Szlaki Konne, m.in. Templariuszy i Cystersów, Pojezierza Drawskiego, Bursztynowy, Pocztyliona czy Mazurski – wiele by wymieniać. Opisane trasy znajdziemy w każdym rejonie Polski, więc nikt nie będzie czuł się poszkodowany. Wzbogacono je o opis danego regionu, o dokładne mapy, ale też informacje na temat długości tras, łącznie z podziałem ich na etapy. Wtajemniczeni w tematykę hippiki docenią informacje o charakterze podłoża, a Ci co wypady wierzchem traktują jak doskonałe wczasy – skorzystają być może z zebranych adresów, telefonów, stron www miejscowych stadnin, stajni, leśniczówek, noclegów.
Co jeszcze?
Piękne, trochę melancholijne fotografie, stąd pozycję można uznać na poły za przewodnik, na poły za album z ciekawymi ujęciami z różnych (zakładam, że przeżytych osobiście przez autorkę) wypraw. Ale nie polecałbym tej książki kolekcjonerom albumowych wydań, skądinąd fantastycznych, takich wydawnictw, jak np. National Geographic. Jest tu bowiem trochę więcej lektury, trochę więcej słowa, a zachwytu nie podaje autorka na tacy. Trzeba go po prostu wyczytać. A ponadto książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie – doskonała na prezent dla miłośnika (może przyszłego?) hippiki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena