Koszyk 0
Opis:
"Malowałam królów i prostytutki - mówiła Tamara Łempicka, jedna z największych polskich malarek - tych, którzy są dla mnie inspiracją i powodują, że czuję wibracje". Dora Maar, spytana o obrazy ukochanego, powiedziała po śmierci artysty: "Być może na ścianach w galerii byłyby warte pół miliona. Na ścianach kochanki Picassa mają dodatkową, historyczną wartość". Gdy żona Vermeera sprzedawała piekarzowi ostatnie obrazy męża, by wyżywić ósemkę swoich dzieci ... od dawna już nie miała słynnych kolczyków, które widnieją między innymi na obrazie "Dziewczyna z perłą". Samobójstwa z miłości, wielkie namiętności i okrutne zdrady. Rodzinne tajemnice, o których się nie mówi. Historie kobiet z obrazów są zaskakujące i do bólu prawdziwe. Ludzkie. Często pełne ciepła. Czasem tragiczne. Zawsze fascynujące. Za każdym obrazem, który podziwiamy, kryje się prawdziwe życie. Pełne pasji, erotyzmu i oddania malarstwu. Niezwykłe osobowości, femmes fatales, kobiety wyzwolone, muzy. To nie przypadek, że właśnie one pozowały do najsłynniejszych obrazów. Wszyscy znamy ich twarze. Czas poznać ich losy. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Znak
  • twarda
Mniej Więcej
  • Małgorzata Czyńska
  • 2014
  • 284
  • 230
  • 162
  • 978-83-240-3026-2
  • 9788324030262
  • ZBKUK

Recenzje czytelników

Za mało

Ocena:
Autor:
Data:
Książka, która pod piękną okładką skrywa.. Niekompletną treść. Choć serię "Prawdziwe historie" bardzo sobie cenię, to jednak najnowsza pozycja wcale mnie nie zachwyciła. Nie tym razem.

Z początku wahałam się, czy ta książka będzie dla mnie. Zdecydowanie nie jestem wielką fanką malarstwa ani ogólnie jakiejkolwiek sztuki. A mimo to z chęcią czytam o życiu malarzy i ich twórczości. Lubię też oglądać obrazy i nie raz zastanawiało mnie, kim jest dana osoba ... którą artysta przedstawił na swoim płótnie, ratując ją od wiecznego zapomnienia.

Jedno spojrzenie na spis treści i uparłam się, że muszę jednak mieć tę książkę na swojej półce. I ostatecznie "Najpiękniejsze.." trafiły w moje ręce. Książka wydana - jak to zwykle bywa w przypadku Znaku - przepięknie; do tego obraz Łempickiej zdobiący okładkę. Jedna z najpiękniejszych zachęcająca do zapoznania się z historiami pozostałych muz słynnych artystów.

Od da Vinciego i jego Pani Lisy po Fridę Kahlo, która najchętniej malowała siebie samą. Są Polacy, reprezentowani przez Łempicką, Witkacego i Malczewskego, w doborowym towarzystwie Hiszpanów - Dalego i Picassa. Art deco, kubizm czy surrealizm. Perły, krew i nagość. Większość muz to po prostu kochanki sławnych artystów. Czasem żony, czasem kobiety na boku, pocieszające czy trzymające przy życiu. Było ich wiele, bo przecież malarze ciągle szukali nowych inspiracji.

I tu mój problem z tą książką się zaczyna. Wszystkie rozdziały podpisane były nazwiskami artysty i jego/jej najważniejszej muzy. A mimo to autorka ujmuje w nich również inne kobiety. Czasem trudno mi było stwierdzić, czy proporcjonalnie o tej najważniejszej jest najwięcej. Do tego spora ilość cytatów. Urywki wspomnień, opisów.. Niedokończone opowieści. Braki, niedopowiedzenia i wielki niedosyt.

Teoretycznie jest to książka idealna dla osób, które są średnio zorientowane w temacie. Wielbiciele malarstwa pewnie już to wszystko wiedzą. A mimo to informacji dla malarskich żółtodziobów jest według mnie najzwyczajniej za mało. Rozdziały mogłyby być dłuższe i bardziej szczegółowe. Póki co, temat uważam za zaledwie muśnięty przez Małgorzatę Czyńską. A przecież bibliografia jest tak obszerna, że przy odrobinie wysiłku można by napisać dwa razy dłuższą książkę pełną kompletnych historii tych najpiękniejszych.

Dobrym pomysłem okazały się dwie kolorowe wkładki ze zdjęciami obrazów i sporo czarno-białych fotografii. Ale tu znów ta sama uwaga - o niektórych obrazach autorka pisze dość dużo, a mimo wszystko nie ma ich w książce. Nie znam ich wszystkich i na pewno większą przyjemnością byłoby spojrzenie na fotografię na papierze, zamiast ciągłego odkładania książki w celu "wygooglowania" danego dzieła.

Zaczęło się tak dobrze. Tak wierzyłam w tą książkę - że mi się spodoba, że będę mogła ją polecać i chwalić. Po dość męczącej lekturze musiałam zmienić zdanie. Miałam nadzieję na zdecydowanie lepsze opisanie tego fascynującego tematu. Dostałam pozycję napisaną chyba w pośpiechu, bo na pewno niedokładnie.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tajemnicze i piękne modelki

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to zbiór bardzo ciekawych artykułów o wybitnych malarzach i (nieraz) tajemniczych modelkach, które dla szerszego odbiorcy są tylko postaciami na płótnach. Dzięki tej książce wreszcie możemy się dowiedzieć więcej o kobietach z najsłynniejszych obrazów malarzy, a które dość często były bardzo intrygującymi postaciami. Bardzo ciekawa pozycja, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena