Koszyk 0
Opis:
O. Jan Góra, dominikanin: Pochłonąłem Wangerina ze wzruszeniem. Postacie biblijne, przyobleczone w ciało, ożywają. To księga Boga i księga człowieka. Uzmysławia nam, że nic się nie zmieniło od tysięcy lat. Jesteśmy tacy sami jak za czasów Abrahama, Mojżesza, Dawida, apostołów. Choć nie pędzimy swoich stad jak dawni nomadzi, dalej brniemy przez pustynię ... w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Ta sama w nas miłość, sprzeczności, głód i niepokój serca. Błądzimy i poszukujemy. Uciekamy przed głosem Boga, by na koniec stwierdzić, że i tak wszystko – nawet nasze upadki – prowadzą do Niego. Obraz Wangerina to doskonała brama do Biblii dla młodego człowieka.Niezrozumiałe niekiedy historie sprzed wieków, stają się dla niego wspaniałą powieścią z wartką akcją i przekonującymi portretami psychologicznymi bohaterów.Dopełniające tę wizję ilustracje są jak witraże. To lektura na całe życie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Walter Wangerin
  • 2015
  • 1
  • 850
  • 242
  • 177
  • 978837785-664-2
  • 9788377856642
  • ZCK91

Recenzje czytelników

Współczesna Biblia

Ocena:
Autor:
Data:
Biblia – jedna z najstarszych i najważniejszych ksiąg na świecie. Dla chrześcijan jest kodeksem postępowania, wyznacznikiem życia i źródłem, z którego powinno czerpać się inspirację codziennego dnia. Natchniona przez samego Boga, głosi Jego słowo, przedstawiając dzieje tak stare, że aż trudno sobie wyobrazić to, jak długo przetrwała jej treść. W Polsce liczbę chrześcijan mamy imponującą, a jednak zapytani o to, czy znają treść Biblii, z pewnością w większości odpowiedzieliby ... że tylko częściowo lub wcale. Samodzielnie raczej nieczęsto sięgamy do jej przekazu, ponieważ wydaje się nam trudny, odległy i nieraz wymarły. Jak zatem zgłębiać wiarę bez podstaw, które mogłyby w tym pomagać i ukierunkowywać? Jak nazywać siebie chrześcijaninem, nie znając korzeni własnej religii i nie mając pojęcia o jej historii? Z rozwiązaniem, wręcz niesamowitym, wychodzi naprzeciw Walter Wangerin w niezwykle obszernej publikacji „Najpiękniejsze historie biblijne”.

Czy pomyślelibyście kiedyś o tym, że Abraham mógł leniwie otworzyć oko, Szymonowi Piotrowi włosy stanęły dęba, a sam Jezus nie mógł się powstrzymać od uśmiechu na czyjś widok. Oczywiście, że nie. A przecież to nic dziwnego, bo skoro bohaterowie Biblii żyli i funkcjonowali tak samo, jak wszyscy, mieli zwykłe odruchy, jak każdy z nas. Postaci z tej istotnej księgi, niewyposażeni w emocje, mimikę czy gesty, stają się dla odbiorcy mało ludzcy, toteż by zbudować poprawny obraz całej przedstawionej historii, potrzeba nie lada wysiłku. Stąd wielu z nas rezygnuje, odkłada Biblię na bok i w ten sposób to, co powinno obchodzić nas najbardziej, interesuje najmniej. Owo zjawisko z pewnością zaobserwował Walter Wangerin, który biblijną opowieść wyposażył w istotne szczegóły, tworząc tym samym piękną opowieść o początkach chrześcijańskiej wiary istniejącej do dnia dzisiejszego. „Najpiękniejsze historie biblijne” to bardziej ludzki obraz proroków, królów czy też samego Jezusa. Autor, nadając bohaterom kształt, ciało i odruchy, sprawił, że są nam o wiele bliżsi. Odbieramy ich nie jako wypisane na kartce wzorce, a jako postaci z krwi i kości, mających własne słabości i żale.

W książce Wangerina Biblia odżywa, odnajduje drogę zrozumienia. Autor przetarł ścieżkę i przyjął rolę łącznika pomiędzy zwykłym odbiorcą, a treścią natchnioną przez samego Boga. Nie trzeba już snuć domysłów czy obawiać się o błędne interpretacje. Słowa, które dotąd zmuszały do wysiłku, teraz mają okazję trafić prosto w serce osoby wierzącej, z lekkością znaną już ze współczesnych, cieszących się powodzeniem książek. Dzięki temu Biblia, stając się bardziej zwykłą, wciąż pozostaje nieocenionym skarbem, obleczonym w mądrości, rady i wskazówki.

Pod względem budowy, opasła księga została podzielona na osiem części. „Przodkowie”, „Przymierze”, „Wojny Pana”, „Królowie”, „Prorocy”, „Listy z wygnania”, „Tęsknota” i „Mesjasz” przedstawiają kolejno dzieje ze Starego i Nowego Testamentu. Wszystkie te tytuły obejmują po kilka rozdziałów, dzięki którym możemy poznać życie tych mniej i tych bardziej znanych bohaterów Biblii. Jest tutaj Józef, Rebeka, Debora, Gideon, Mojżesz czy Zachariasz, a każdy z nich ma swoje cechy charakteru i swoją przygodę prowadzącą go do Boga.

„Najpiękniejsze historie biblijne” zostały udekorowane nietuzinkowymi ilustracjami, opatrzonymi cytatami z Pisma Świętego. Zaś twarda oprawa przeszło osiemsetstronnej księgi, czyni z niej pokaźny i widowiskowy egzemplarz, który warto postawić na półce w widocznym miejscu, by móc od czasu do czasu sięgnąć do jego treści.

Walter Wangerin to autor, który postanowił zrobić coś więcej. Wykorzystał swój talent, by jako natchniony tłumacz uwspółcześnić słowa i treść Biblii. Efekt jest zdumiewający. Jestem przekonana, że ta publikacja pozwoli poszerzyć horyzonty wiedzy wielu wiernych, którzy dotąd nie odważyli się sięgnąć po tę jedną z najstarszych ksiąg, bądź też po prostu szybko się do niej zniechęcili.

Pozwólcie poprowadzić się drogą, którą podążał Mojżesz, poznajcie życie Jeremiasza, który nie obawiał się wypełniać roli, jaką powierzył mu Bóg oraz towarzyszcie nauczaniu Jezusa, bo tym razem staje się jeszcze bardziej ludzki, niż kiedykolwiek wcześniej.

Dzieło Wangerina to niewątpliwie dobra propozycja dla ludzi pragnących pogłębiać swoją wiarę, zrobić coś ponadto co obowiązkowe i będące podstawą. „Najpiękniejsze historie biblijne” mogą zadowolić gusta indywidualnego czytelnika, ale także stać się łącznikiem rodziny, podczas wspólnego poznawania kolejnych opowieści. To nowy, bardziej przystępny, aczkolwiek dający wierny wydźwięk przekaz Biblii, który przypadnie do gustu chrześcijanom chcącym przybliżyć sobie historię i zasady własnej religii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena