Koszyk 0
Opis:
Sylwia jako małe dziecko została porzucona. Zachowała tylko kilka wspomnień związanych z biologiczną rodziną, jest przekonana, że miała siostrę bliźniaczkę. Po latach próbuje odnaleźć bliskich, którzy mogą uratować jej życie, a w rozwikłaniu tajemnicy rodzinnej pomaga jej dziennikarka Pola. Poza niewyraźnymi wspomnieniami Sylwii nie ma żadnych dowodów na istnienie siostry ... Zaczyna się walka z czasem... Sprawę utrudnia surowe prawo adopcyjne, które pilnie strzeże informacji. Nowego znaczenia nabierają słowa: macierzyństwo, odpowiedzialność, miłość. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Małgorzata Warda
  • 2015
  • 1
  • 280
  • 205
  • 125
  • 9788380490727
  • 9788380490727
  • ZCHEP

Recenzje czytelników

Rewelacyjna powieść

Ocena:
Autor:
Data:
Małgosia Warda to jedna z moich ulubionych polskich pisarek.Biorąc książkę jej autorstwa do ręki, wiem, że nie będę zawiedziona. Lubię książki o życiu, lubię czytać o problemach z jakimi zmagają się bohaterowie, utożsamiać się z nimi, przezywać razem wzloty i upadki. To funduje nam autorka i dlatego jej powieści szybko rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Miłość matki jest najtrwalszą miłością spośród wszystkich. Jest bezinteresowna, bezgraniczna i na całe życie ... Z matką nie da się wziąć rozwodu, uciec od wspomnień, zapomnieć. Mama zawsze gdzieś jest w naszym sercu, chociaż różnie czasem bywa. Są relacje dziecko-matka bardzo trudne, są tez takie z których powinniśmy brać przykład. Każdy z nas jednak tego uczucia potrzebuje, szczególnie w dzieciństwie. Człowiek wychowany bez miłości rodziców staje się w pewien sposób upośledzony na całe życie, czegoś mu brak, jakby brakowało jednego puzzla w układance życia.

Bohaterka najnowszej powieści Wardy to Sylwia. We wczesnym dzieciństwie została porzucona przez matkę. W jej głowie zostały tylko strzępki wspomnień jakie zachowały się z wspólnych chwil z mamą. Dziewczyna zostaje adoptowana, jednak nigdy nie zapomina o traumie z dzieciństwa.Obecnie Sylwia jest dorosłą kobietą, mamą Mai. Niestety jej życie nie oszczędza i kobieta poważnie choruje. Jedynym ratunkiem na wyleczenie jest przeszczep szpiku. Sylwia za wszelką cenę chce odnaleźć swoją siostrę, lecz nie ma żadnych dowodów na to że takowa istniała. O pomoc prosi dziennikarkę Polę. Od tej chwili losy kobiet łączą się i razem będą próbowały nie tylko dociec prawdy, ale też uratować życie Sylwii.

Czytałam tą książkę długo, dlaczego? Ponieważ nie jest to powieść łatwa. Jest to trudna historia, bardzo smutna momentami, dająca do myślenia. Pomimo niewielkiej objętości musiałam chłonąć każdy rozdział powoli, niczego nie przeoczyć. Autorka buduje napięcie pomału, przedstawiając nam historię Sylwii i Poli raz z przeszłości a raz opisując to co dzieje się współcześnie. Mocno skupiłam się na fabule, a pomimo to Pani Warda bardzo zaskoczyła mnie zakończeniem. Kim tak na prawdę była Pola i dlaczego Sylwia zwróciła się o pomoc akurat do niej? Że też wcześniej na to nie wpadłam! Bardzo fajnie pokierowana fabuła, wszystko zrozumiałe a jednak zaskakujące.

Polubiłam bohaterki, zarówno Sylwię jak i Polę. Kibicowałam im mocno, śledziłam dalsze losy i zaczytywałam się we wspomnieniach. Dziewczyny wiele przeszły, ale dalej widziały w życiu sens, poszukiwały prawdy o sobie i swoich najbliższych, nie rezygnowały. Choroba Sylwii dała jej kopa do działania, chciała uchronić córkę przed podobnym losem jaki spotkał ja samą. Sylwia walczyła o swoje życie, bo miała dla kogo. Postawa jej to wzór, by nie dawać za wygraną. Nawet kiedy wszystko idzie na opak.

Małgorzata Warda pisze piękne powieści, mądre i wzruszające. Autorka doskonale wczuwa się w swych bohaterów kreując ich na realne postaci z krwi i kości. To dzięki temu "Najpiękniejszą na niebie" czyta się z taką przyjemnością. To książka przy której trzeba się zatrzymać, pomyśleć, wzruszyć. Trzeba zadać sobie pytanie o najważniejsze wartości w życiu. Takie powieści są potrzebne, takie właśnie autorki powinny je pisać, by czytelnik coś w zamian otrzymał po lekturze. By się nią oczarował i zostawił w głowie po niej ślad.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Najpiękniejsza na niebie

Ocena:
Autor:
Data:
Co raz częściej sięgam po książki rodzimych autorów, bo wiem, że wcale nie muszę daleko szukać by trafić na literaturę z najwyższej półki. Chociaż wiele dobrego słyszałam o twórczości Małgorzaty Wardy to dopiero niedawno miałam okazję zapoznać się z jej najnowszą książką. I wiecie co? Przepadłam.

Kiedy poznałam historię Sylwii, porzuconej przez matkę w wieku 3 lat, wiedziałam, że czeka mnie mocna i emocjonalna lektura. Bohaterka trafiła do rodziny zastępczej ... ale zawsze tęskniła za matczyną miłością, tak okrutnie jej odebraną. Teraz, jako dorosła kobieta i matka stanęła przed domem dziennikarki Poli i podjęła rozpaczliwą próbę odnalezienia biologicznej matki i siostry bliźniaczki. Sylwia jest śmiertelnie chora a czas, który jej pozostał może nie wystarczyć na odnalezienie rodziny.

"Wiesz, wydaje mi się, że... że oswajam śmierć... Jeśli przyjdzie, stawię jej czoła."

Historia sama w sobie jest piękna, magiczna i wyjątkowa, ale to bohaterki skupiają na sobie prawie całą uwagę. Stworzyć postać, która jest na tyle realna, że czytelnik z miejsca zaczyna się z nią utożsamiać, mimo że dany problem go nie dotyczy, nie jest łatwo. A autorce się udało. Najpierw pojawiła się Pola, dziennikarka, która specjalizowała się w odszukiwaniu rozdzielonych przez adopcję rodzin, a zaraz po tym pojawiła się w jej drzwiach Sylwia Kalińska z córeczką. Obie kobiety całkowicie się od siebie różnią, ale łączy je wspólne dochodzenie dziennikarskie prowadzone przez Pole. Rozpoczyna się walka z czasem, bo Sylwii pozostało już niewiele czasu, ale żadna z nich nie spodziewa się tego co przyniesie ze sobą finał śledztwa. Obie bohaterki są bardzo dobrze widoczne na tle fabuły, jedna zdystansowana a druga zagubiona i poszukująca matczynej miłości. Ale to Sylwia najczęściej przykuwała moją uwagę. Jej potrzeba akceptacji, niema prośba o zyskanie rodzinnego ciepła i próba zrozumienia poczynań jej matki wywarły na mnie piorunujące wrażenie. Profil psychologiczny postaci, ich pełnowymiarowość i realność zasługują na medal.

Zawsze cenię książki w których akcja biegnie dwutorowo, bo to najlepszy sposób na przedstawienie historii od podszewki. Rozdziały tej książki podzielone są na współczesność, gdzie w pierwszoosobowej narracji Poli śledzimy aktualne poszukiwania i na akcję rozpoczynającą się w roku 1987 opisującej dzieciństwo Sylwii. Dzięki temu pojawiło się wiele wątków, zarówno tych głównych jak i pobocznych. Dziennikarskie śledztwo Poli zyskało miano głównego celu, w którym z zapartym tchem śledziłam ścieżki współczesnego świata, które w samonapędzającej się machinie Internetu pozwalają obrać odpowiednią drogę. Zawiłość problemów i medialny świat zyskał w tej książce mocniejszy wydźwięk, bo temat powiązał ze sobą oba wątki czasowe. Autorka dosadnie przedstawiła reguły rządzące światem i nie przejmowała się upiększaniem brutalnej rzeczywistości lat 80. z całym ich początkiem medialnych zachwytów i zdawkową działalnością milicji. Wszystko to przerzuciło się na współczesność, która mimo, że rozwinięta wciąż ma w sobie posmak dawnych czasów, o czym przekonała się w swoim dziennikarskim śledztwie Pola.

"[...] pewne historie nigdy się nie kończą."

Wystarczył pierwszy rozdział, żebym całkowicie przepadła w historii i zakochała się w tej książce. "Najpiękniejsza na niebie" to książka przepełniona całą masą emocji nie do przebicia, które trafiają w czytelnika jak strzała amora i pozostawiają długotrwały efekt uwielbienia. Wartościowa, wzruszająca i pełna nadziei - taka właśnie jest najnowsza powieść pani Wardy. Jeśli szukacie wyjątkowej historii o potrzebie akceptacji i poszukiwaniach matczynej miłości - trafiliście idealnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena