Koszyk 0
Opis:
 Opowiadania zgromadzone w niniejszym tomie powstały w latach 1951-1956. Należą więc do juweniliów Marka Hłaski. Na ich podstawie wytyczyć można drogę, jaką przebył początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora Pierwszego kroku w chmurach. Utwory stanowią podróż sentymentalną do czasów Polski stalinowskiej i jej często zniekształ ... acanego przez literaturę obrazu. Najlepsze lata naszego życia zawierają teksty wcześniej niepublikowane, zachowane w archiwaliach Marka Hłaski, dopełniające jego spuściznę literacką. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Iskry
 • miękka
Mniej Więcej
 • Marek Hłasko
 • 2016
 • 1
 • 270
 • 195
 • 125
 • 97883244-0447-6
 • 9788324404476
 • ZDD9A

Recenzje czytelników

Najlepsze lata naszego życia

Ocena:
Autor:
Data:
"Najlepsze lata naszego życia" to niepublikowane nigdy wcześniej opowiadania, które zachowały się w archiwach Marka Hłaski. Dopełniają one jego spuściznę literacką. Zbiór stanowią opowiadania zgromadzone na przestrzeni lat 1951-1956. Opowiadania te należą więc do juwenaliów Marka Hłaski. Czytając te opowiadania możemy zauważyć jaką przemianę oraz jak długą drogę przebył młody, początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora " ... Pierwszego kroku w chmurach".
Książka składa się z 14 opowiadań. Wszystkie połączone są ze sobą, a jednak oddzielne. Każde z nich przedstawia bohaterów życia codziennego, którzy żyjąc w powojennej Polsce zmagają się z trudami szarej rzeczywistości. Nie jest to książka, którą da się streścić i którą da się zaszufladkować.
Polecam książkę każdemu, kto jest zainteresowany tym, jak żyli nasi rodzice i dziadkowie. W jakich realiach przyszło im rodzić się, dorastać i żyć. Opowiadania będą idealne również dla osób, które w latach tych żyły, aby wspomnieć jak to było te 60 lat temu, jak dużo się zmieniło i jak wiele możliwości teraz mamy.
Każde z opowiadań przedstawia historie prawdziwe, opisuje rzeczywiste wydarzenia i realnych ludzi, przez co czytanie jej sprawia tyle przyjemności. Utożsamiamy się z bohaterami- z jednymi bardziej, z innymi mniej. Ale jedno jest pewne - postaci te nie pozostaną Wam obojętne, bo każda z nich ma swój charakter, swoje własne indywidua. Każda z nich żyła naprawdę.
Za największy plus tej książki uważam to, że wszystko co w niej zawarte jest kwintesencją socjalistycznej Polski. Wszystkie lekcje historii, na których uczyliśmy się o latach pięćdziesiątych stają się nagle realne i wcale nie tak bardzo oddalone od naszych czasów. Miejsca opisane w książce istnieją naprawdę i możemy w nie pojechać i zobaczyć na własne oczy gdzie bohaterowie książki spędzali dni swojego życia.
Dodatkowym atutem jest jej piękna okładka, projektu Andrzeja Bareckiego. Opowiadania zajmują 367 stron o standardowej wielkości liter. Kolejną zaletą tej książki są przypisy od autorów w niej zawarte. Dzięki temu, ktoś kto nie żył w tych latach, będzie w stanie pojąć bez problemu o czym jest mowa.
Dla tej książki mam już plan - wręczę ją w prezencie świątecznym. Te opowiadania są warte tego, by podarować je komuś ważnemu.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zbiór opowiadań Marka Hłaski...

Ocena:
Data:
Zbiór opowiadań Marka Hłaski, fragmentów "Wilka" i scenariusza filmowego ukazuje wczesny okres jego pisarstwa, czas dość naiwnych poszukiwań. Akcja młodzieńczych tekstów rozgrywa się w świecie tzw. zwykłych mieszkańców, a większość z nich to młodzi ludzie poszukujący swojego miejsca w życiu, wychowywani w trudnych czasach powojennych, często żyjący na bakier z prawem. Główni bohaterowie pragną zrozumienia i - przede wszystkim - miłości.

Pojawia się piękna Wanda ... dla której w jednym opowiadaniu głowę traci Marek, a w innym Stefan.

Książka zawiera też kilka króciutkich opowiadań (Poborowi, Opowiadanie o głupiej miłości), bez większej wartości, chyba tylko jako dowód różnorodnych poszukiwań młodego autora. Jest również próba scenariusza filmowego z sensacją i milicją w tle. Cały zbiór nie robi wielkiego wrażenia pod względem literackim, dlatego nic dziwnego, że Marek Hłasko schował te rzeczy do szuflady i nie myślał o ich publikowaniu.
ZJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena