Koszyk 0
Opis:
William S. Burroughs (1914-97) uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich pisarzy. A Nagi lunch to jego najsłynniejsza powieść.. Napisana w latach 1954-58 w Tangerze jest zapisem świadomości autora, zapisem rozlicznych psychodelicznych, narkotycznych wyobrażeń, a zarazem kamieniem milowym w literaturze i prawdopodobnie najbardziej szokującą powieścią w języku angielskim. Jest emocjonującą podróżą w najmroczniejsze zakamarki ludzkiej psychiki ... Opowiedziana dowcipnie i z poczuciem humoru przez Billa Lee, wychowanka Ivy League i narkomana, jest historią jego ucieczki z Nowego Jorku do przesiąkniętego seksem i narkotykami ustronia w Tangerze, gdzie dwuznaczne Dobro i kuszące Zło rywalizują o ludzką duszę. New York Times określił Nagi Lunch jako „nie powieść lecz rzecz wysnutą z sennego koszmaru… nieustępliwe spojrzenie w głąb mrocznej strony naszej natury”. Newsweek określił książkę jako arcydzieło, choć „całkowicie szalone i anarchiczne”. New York Herald Tribune szybko pojął chaotyczną, niespokojną pomysłowość książki: „To co się liczy, jak w każdej sztuce abstrakcyjnej, to uzyskany efekt, a efekt jaki osiąga Borroghs jest szokujący… jego talent to coś więcej niż rzecz zasługująca na sławę; to może okazać się ważne”. Dzieło Borroughsa do dziś nie przestaje w równej mierze podniecać i budzić odrazę czytelników, ale nikt już nie kwestionuje jego miejsca w kanonie literatury dwudziestego wieku. Paul Bowles nazwał go „największym amerykańskim humorystą”, a J.G. Ballard, który we własnych powieściach często przywołuje wpływ Borroughsa, nazwał go całkiem po prostu „najważniejszym pisarzem, jaki się pojawił po Drugiej Wojnie Światowej”. Twórczość Burroughsa a szczególnie Nagi lunch stał się źródłem inspiracji dla całej gamy artystów tej klasy co David Byrne, Dawid Bowie czy Lou Reed. Jazda do piekła … Nagi Lunch to bankiet, którego nigdy nie zapomnicie. J.G. Ballard Książka wyjątkowej urody … Borroughs to jedyny amerykański pisarz, który zapewne jest obdarzony geniuszem. Norman Mailer Książka na czasie i zarazem ponadczasowa … Jej siła oddziaływania jest niesłabnąca. Błyskotliwość – oczywista. The Times. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wlliam Burroughs
  • 2012
  • 0
  • 286
  • 195
  • 125
  • *, 97883-7858-0201
  • 9788378580201
  • ZARMS

Recenzje czytelników

Wieczny lunch

Ocena:
Autor:
Data:
"Nagi lunch" to jedno z najważniejszych dzieł beatników. Każdy zainteresowany tym nurtem powinien sięgnąć po ta książkę, nie po to, by ona mu się spodobała, ale by spróbować zrozumieć sposób w jaki Burroughs i jego znajomi postrzegali świat.

"Nagi lunch" jest powieścią, ale trudno wyodrębnić poszczególne wątki, które w książce pokazują się i znikają bez wyjaśnienia jak wizje. Nie można przeczytać Lunchu i o nim zapomnieć. Burroughs zmusza nas do myślenia ... Jego dzieło jest tak abstrakcyjne, że nie sposób znaleźć właściwe wyjaśnienie, po co i dlaczego zostało napisane.

"Nagi lunch" jest niezwykły, bo dla każdego odbiorcy jest czymś innym. Ponadto myślę, że nikt nigdy nie da rady zrozumieć w pełni przesłania, jakie jest w nim zawarte, co daje nam możliwość ciągłego odkrywania nowych zagadnień zawartych w "Nagim lunchu"


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena