Koszyk 0
Opis:
Lilianę poznajemy, gdy jako mała, samotna dziewczynka wędruje przez las, szukając miejsca, gdzie będzie bezpieczna i szczęśliwa. Zamiast Arkadii znajduje rannego Aleksieja, syna sąsiadki, który od tego dnia staje się dla niej najserdeczniejszym - i jedynym - przyjacielem. Dzieci razem dorastają, dzieląc się największymi tajemnicami i lękami. Niestety, los wkrótce je rozdziela i choć wydaje się, że ich drogi nigdy się nie skrzyżują, Lilianę i Aleksieja połączyły na zawsze dwa uczucia ... silniejsze od przeznaczenia: miłość i nienawiść. Mężczyzna ciągle powraca do kobiety, mimo że ta potrafi jedynie go ranić. Ona, Lilith, jest jak ogień, on, jak ćma. Ona jak lód, on jak płomień. Miłość staje się obsesją, przeznaczenie - fatum, owładnęły obojgiem, a Liliana i Aleksiej nie potrafią, a może nie chcą się temu przeciwstawić. Pozostaje tylko Nadzieja... Katarzyna Michalak napisała książkę inną. Inną niż jej dotychczasowe powieści. Pełniejszą, bardziej przejmującą, niekiedy dramatyczną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Katarzyna Michalak
  • 2012
  • 1
  • 272
  • 197
  • 123
  • 978-83-62138-84-5
  • 9788362138845
  • ZAKQ3

Recenzje czytelników

wyciśnie morze łez i schwyci za serce

Ocena:
Autor:
Data:
Nadzieja zamieszkała u mnie, a ja spragniona tego cudownego uczucia z chęcią przyjęłam ją do siebie. Ma kolor śliwki w czekoladzie i tak słodko pachnie. Nadziejo! Zostań na zawsze…

„Nadzieja” Katarzyny Michalak stoi już na półce w doborowym towarzystwie moich ulubionych powieści. Bardzo na tę książkę czekałam. Gdy pierwszy raz wzięłam ją w swoje ręce, aż oniemiałam z zachwytu. Okładka jest przepiękna. Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać jej urody ... Każda książka Kasi Michalak to wielka przygoda i … zaskoczenie. Każda jest inna i dostarcza odmiennych wrażeń. A „Nadzieja” przeszła moje najśmielsze oczekiwania.

Liliana i Aleks poznali się w dzieciństwie. Ona – rozpaczliwie samotna, niekochana mała dziewczynka. On – sierota z Czarnobyla, wychowywany przez ciotkę, ale odrzucany przez resztę świata. Spotkali się i pokochali wiedząc, że są sobie przeznaczeni. Trudne dzieciństwo sprawiło, że w dorosłość wkroczyli z ciężkim bagażem złych wspomnień i doświadczeń, co utrudniało im relację z innymi. Szczególnie mocno skrzywdzona była Lilka. Jej rany nie mogły się zabliźnić, gdyż życie co chwilę zadawało jej kolejne ciosy. Liliana i Aleks popełnili mnóstwo błędów, podjęli wiele bezsensownych decyzji, ale zawsze do siebie wracali. Wracali, ranili i odchodzili. Dlaczego? Czy to co przeżyli przekreśla ich szanse na szczęście? Czy nie ma już nadziei?

Książka mnie urzekła. Wycisnęła morze łez i schwyciła za serce. Powieść jest bezgranicznie smutna, ale jednocześnie niesie światełko nadziei. Nie należy do gatunku lekkich, łatwych i odprężających lektur. Raczej skłania do przemyśleń nad samotnością krzywdzonego dziecka, okrucieństwem człowieka czy przewrotnością losu. To chyba najlepsza powieść Kasi Michalak. Piszę „chyba”, bo twierdzę tak po każdej przeczytanej książce tej Autorki. Ta z całą pewnością jest inna. „Nadzieja” podobnie jak inne książki Katarzyny Michalak, mówi o pragnieniu miłości i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. I w zasadzie tylko to je łączy. „Nadzieja” sięga głębiej, do samych podstaw, do mrocznych zakamarków ludzkiego umysłu, by najpierw porazić czytelnika bezsilnością, a potem zapalić maleńkie światełko nadziei.

Recenzja pochodzi z mojego bloga bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania czytelniczego pod hasłem „Daj się zaczarować Kasi Michalak” http://sladami-ksiazki.blogspot.com/2012/06/rzucam-wyzwanie-czytelniczkom-kasi.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Każdy powinien mieć swoją Nadzieję

Ocena:
Autor:
Data:
Katarzyny Michalak chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nawet, jeżeli nie czytaliście książek tej pisarki, to i tak pewnie to nazwisko nie raz nie dwa obiło się wam o uszy. Moja przygoda z twórczością Pani Kasi rozpoczęła się Poczekajki i po prostu przepadłam. Dlatego skakałam z radości, gdy się okazało, że będę miała przyjemność przeczytać i zrecenzować najnowszą powieść Pani Kasi. Poniżej znajdziecie moje odczucia z lektury Nadziei.

Nieco o fabule… Lilianę poznajemy w momencie ... gdy ostatecznie zrywa ze swoim poprzednim życiem i pozbywa się wszystkiego, przez co mogłaby zostać namierzona i odnaleziona. Lilka wyrusza w podróż, nie tylko przez Polskę, ale także przez swoje wspomnienia. Kresem tej wędrówki ma być jedyny dom, w którym czuła się bezpieczna i szczęśliwa. Pragnie odnaleźć także jego – Aleksieja Dragonowa; swojego najlepszego i jedynego przyjaciela od dziecięcych lat, a także największą miłość jej życia. Czy uda jej się dotrzeć do Nadziei? Czy odnajdzie tam Aleksa? Tego koniecznie musicie dowiedzieć się sami.

Od samego początku o książce mówiono, że jest zupełnie inna niż dotychczasowe powieści, które wyszły z pod pióra Pani Kasi. Byłam bardzo ciekawa czy rzeczywiście tak jest i co powoduje tą odmienność od dotychczasowego stylu pisania autorki.

Już od pierwszej strony widać, że Nadzieja to nie historia o marzeniach, które wreszcie się spełniają. Historia zawarta w tej książce to esencja prawdziwego życia, toczącego się wokół nas każdego dnia. Życia, które potrafi być brutalne i trudne do tego stopnia, że nie raz nie dwa mamy ochotę się z nim pożegnać. Jednak Pani Kasi pokazuje nam również tą lepszą stronę, gdzie miłość i przyjaźń potrafią być tak silne, że przetrwają nie tylko lata, ale i najgorsze krzywdy. Dlatego z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że Nadzieja to książka, w której została zawarta największa i najszersza paleta emocji, jakie w jednej chwili mogą nawiedzić człowieka w trakcie czytania książki.

Cała historia Lilki i Aleksa toczy się dwutorowo, o czym napomknęłam już w zarysie fabuły. Poznajemy początki ich znajomości, przyjaźni i rodzącej się miłości przez pryzmat wspomnień głównej bohaterki. Pod koniec swoje przysłowiowe trzy grosze dorzuca także Aleksiej, dzięki czemu powieść wydaje się pełniejsza i bardziej… żywa, prawdziwa? Po prostu nie umiem dobrze nazwać tych uczuć, jakie ogarniały mnie w trakcie czytania Nadziei. Jedno jest pewne, spłakałam się jak nie wiem. Zwłaszcza zakończenie to istny wyciskacz łez. Sam fakt, że nie jest to typowy happy end, jakie poznawaliśmy w innych powieściach Kasi Michalak, już robi swoje.

Książkę dosłownie pożera się, przepraszam za takie wyrażenie, strona po stronie, zdanie po zdaniu i literka po literce. Gdy już raz damy się wciągnąć w wir historii i podróż do Nadziei razem z Lilką, to na pewno nie wydostaniemy się, dopóki nie ukończymy czytania. Chociaż nawet wtedy ciężko jest zapomnieć, a poszczególne fragmenty powracają do nas jak bumerang.

Co do bohaterów, to tutaj czytelnik również może być zaskoczony. Nie są oni, bowiem roztrzepanym i szczęśliwymi postaciami, które stoją na progu spełnienia swoich marzeń. Liliana i Aleksiej to bohaterowie, których los nie oszczędzał od najmłodszych lat. Ona bita przez swojego ojca i odpychana przez rówieśników z powodu swojego jąkania się. W późniejszym czasie zmienia się w istną heterę, która zwodzi i uwodzi mężczyzn, a zwłaszcza Aleksieja, aby zaraz potem odepchnąć go od siebie. On, Rusek, wyszydzany i odrzucany przez rówieśników, któremu w późniejszym czasie zmartwień i zgryzot dokładała także jego największa miłość – Lilka. Oboje mają za sobą naprawdę długą drogę, nim wreszcie udaje im się odnaleźć szczęście. Czy u swojego boku? Tego nie zdradzę. Zachęcam za to do jak najszybszego zapoznania się z powieścią.

Podsumowując. Wydaje mi się, że fenomen tej powieści polega właśnie na tym, że jest ona do bólu prawdziwa i bardzo życiowa. Nadzieja to wspaniała historia o życiu, miłości i przyjaźni, gdzie każdy znajdzie jakiś odnośnik do swojego własnego życia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena