Koszyk 0
Opis:
Szokująca opowieść o tym, jak Rosja stacza się z powrotem ku dyktaturze, i o tym, jak Zachód płaci teraz za to, że do tego dopuścił.DOJŚCIE DO WŁADZY WŁADIMIRA PUTINA, objęcie w 1999 roku urzędu prezydenta Rosji przez byłego podpułkownika KGB, było silnym sygnałem, że kraj ten oddala się od demokracji. Mimo to w kolejnych latach – kiedy Ameryka i inne czołowe mocarstwa ś ... wiata nie przestawały mu ustępować – Putin stał się nie tylko dyktatorem we własnej ojczyźnie, lecz zagrożeniem na scenie międzynarodowej. Dysponując potężnymi zasobami i arsenałem jądrowym, Putin jest kluczową postacią prowadzonego w krajach ataku na wolność polityczną i porządek współczesnego świata. Dla Garriego Kasparowa to żadne nowiny. Od ponad dekady głośno wyraża krytyczne opinie pod adresem Putina, a nawet poprowadził prodemokratyczną opozycję wobec niego podczas farsy, jaką były wybory prezydenckie w 2008 roku. Jednak kolejne lata, podczas których Kasparow widział, jak jego przewidywania co do zamiarów Putina spełniają się niczym przepowiednie Kasandry, przekonały go, że prawda jest jeszcze mroczniejsza: Rosja Putina, tak jak ISIS i Al-Kaida, znajduje własne samookreślenie w opozycji wobec wolnych państw świata. W miarę jak Putin stawał się coraz potężniejszy, zagrożenie, jakie stwarza, zmieniło charakter z lokalnego na regionalny, a wreszcie na globalny. W swojej alarmującej książce Kasparow pokazuje, że runięcie Związku Sowieckiego nie było punktem końcowym, a jedynie zmianą pory roku, kiedy zimna wojna stopniała w promieniach nowej wiosny – ale teraz, po latach samozadowolenia i złej oceny sytuacji, znowu przychodzi do nas zima.Nadchodzi zima: książka, której siłą argumentu jest Kasparow ze swoim światowej klasy intelektem, przekonaniem i nadzieją, ukazuje, kim naprawdę jest Putin: kryjącym się na widoku zagrożeniem dla świata zarówno Ameryka jak i pozostałe światowe mocarstwa, nadal obojętnie przyglądały się dyktatorowi, którego osoba ostatecznie urosła do rangi międzynarodowego zagrożenia. Dzięki gigantycznym zasobom oraz arsenałowi nuklearnemu, Putin stanowi groźbę ataku na wolność polityczną i współczesny porządek świata.Dla Kasparowa nie jest to zaskoczenie. Ten zagorzały przeciwnik Putina przeciwstawia się jego polityce od ponad dekady. Jednak obawy Kasparowa dotyczące intencji dyktatora okazały się być nie gorsze od rzeczywistości - Rosja Putina, jak ISIS lub Al-Kaida, stawia się w opozycji do wolnych krajów świata.Nadchodzi zima to przenikliwy portret Putina pokazujący, jak wielkie ryzyko niesie za sobą bagatelizowanie zagrożenia, które stanowi polityka prezydenta wschodniego mocarstwa. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Garri Kasparow
  • 2016
  • 400
  • 209
  • 140
  • 978-83-65315-23-6
  • 9788365315236
  • ZD7CS

Recenzje czytelników

Jaki jest Władimir Putin?

Ocena:
Autor:
Data:
Garri Kasparow – przez dwadzieścia lat był szachistą numer jeden na świecie. W 2005 roku wycofał się z zawodowej gry w szachy, by pokierować prodemokratyczną opozycję przeciwko Władimirowi Putinowi. W 2012 roku został mianowany prezesem Fundacji Praw Człowieka (Human Rights Foundation), zajmując miejsce po Václavie Havlu. Od 1991 roku stale publikuje na łamach „The Wall Street Journal”, jest także pracownikiem naukowym (senior visiting fellow) Oxford Martin School ... Napisana przez niego w 2007 roku książka "Jak życie naśladuje szachy" została wydana w dwudziestu sześciu językach. Emigrant z wyboru – mieszka w Nowym Jorku wraz z żoną Daszą i dziećmi. [źródło – skrzydło książki]

W tej książce Garri Kasparow opisuje w jaki sposób Putin doszedł do władzy, jakie działania podejmował on oraz jego koledzy. Pojawiają się wzmianki o ISIS. Autor mówi też o Zachodzie i obarcza go winą.

Polityką nigdy się nie interesowałem i nie wiem, czy kiedyś to się zmieni. Orientuję się mniej więcej w obecnej sytuacji na świecie i wiem, co zrobiła Rosja. Książka Nadchodzi zima pomogła mi lepiej zrozumieć Putina. Spowodowała ona to, iż czuję się teraz niebezpiecznie. Najbardziej w utworze tym spodobała mi się jego autentyczność. Autor jest Rosjaninem, zna się na polityce oraz Władimirze Putinie. Nie tworzy domysłów, wszystko argumentuje. Krótko mówiąc: stworzył on dzieło, które powinien przeczytać każdy kto uważa, że prezydent Rosji jest dobry.

Książka została napisana lekkim, czasem brutalnym, dosadnym językiem. Autor nie waha się używać mocnych słów.

Kasparow próbuje otworzyć oczy ludziom. I tu nie chodzi tylko o "zwykłego Kowalskiego", ale o przywódców krajów, którzy mogliby coś z tym zrobić. Nie jest on hejterem, który powiedziałby: "Putin jest zły" (może bardziej wulgarnymi słowami).

Doszedłem do wniosku, że dopiero to dzieło uświadomiło mi jak piękna jest demokracja. Wcześniej myślałem, że prezydent Rosji jest jak Hitler. Nie jest tak. Podobne są te "kroczki", które robili, tj. podejmowali jakieś działanie i jeśli nikt na nie nie reagował – posuwali się dalej. Putin jest ostrożniejszy, inteligentniejszy, aczkolwiek tak samo brutalny.

Ciężko jest napisać coś o takim utworze, by nie zaspojlerować czegoś. Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega reżim Putina – przeczytaj! Jeśli interesujesz się polityką światową – przeczytaj! Jeśli po prostu chcesz dowiedzieć się co nieco o Władimirze Putinie – przeczytaj!

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego dziękuję Wydawnictwu Insignis.

Tytuł: Nadchodzi zima
Tytuł oryginału: Winter is Coming
Autor: Garri Kasparow
Wydawnictwo: Insignis
Przekład: Michał Romanek
Korekta: Pracownia 12A
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Liczba stron: 394
Data wydania: 2.03.2016
ISBN: 978-83-65315-23-6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

35,99 Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
34,19 37,99
30,38 33,76

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
7,18 zł

Cena zestawu:

100,56 zł
107,74 zł
Oszczędzasz7,18 zł
Dostępne Wysyłka 24h