Koszyk 0
Opis:
NIEUSTRASZONA BADACZKA NA TROPIE JEDNEGO Z NAJDZIWNIEJSZYCH PLEMION ŚWIATA: NAJBOGATSZYCH MIESZKANEK NOWEGO JORKUBESTSELLEROWA KSIĄŻKA, KTÓRA ROZWŚCIECZYŁA MANHATTANKiedy autorka tej książki wraz z mężem i synkiem przeprowadziła się  z zachodniego na wschodni Manhattan, sądziła, że zmienia jedynie adres. Okazało się jednak, że trafiła do całkowicie odmiennej kultury.Nagle otoczył ... o ją plemię bajecznie bogatych, eleganckich kobiet, których świat opierał się na ścisłej hierarchii. Choć w pierwszej chwili instynkt podpowiadał jej ucieczkę, postanowiła walczyć. Aby zrozumieć zasady działania społeczności, w której się znalazła, i wreszcie odnaleźć w niej dla siebie miejsce, wykorzystała swoją znajomość antropologii.Z uwagą obserwowała rytuały godowe mieszkanek Upper East Side, walkę o dominację w stadzie, sezonową migrację w kierunku kurortów i rytualne dbanie o ciało. Piła eliksiry, którym jej otoczenie przypisywało niezwykłe właściwości, takie jak koktajl z jarmużu, a także uległa pragnieniu posiadania fetysza w postaci słynnej torebki.Dzięki jej spostrzeżeniom i poczuciu humoru Naczelne z Park Avenue to opowieść o świecie z pierwszych stron kolorowych magazynów, którą czyta się z równą fascynacją, co najlepsze reportaże podróżnicze z najodleglejszych krańców Afryki czy Azji. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Martin Wednesday
  • 2016
  • 1
  • 288
  • 205
  • 144
  • 97883240-3684-4
  • 9788324036844
  • ZDE0A

Recenzje czytelników

"pragnęłam się wpasować"

Ocena:
Autor:
Data:
„Sukcesywne przekształcanie się w mamę z Upper East Side było dla mnie doświadczeniem przeżywanym z trwogą. Niezwykle zamożne i czułe na punkcie statusu społecznego otoczenie, w którym wylądowaliśmy, oraz sprawiające wrażenie wyniosłych, niewiarygodnie wystrojone matki, zdawały się obce i przerażające. Jednak, podobnie jak ssaki wyższego rzędu i ludzie, dla własnego dobra, choć przede wszystkim dla dobra mojego dziecka, a później także drugiego syna, pragnęłam się wpasować” ...
Autorka pokazuje nam całkiem inny świat, który jednak znajduje się tak blisko – świat perfekcyjnych matek z Park Avenue, które w każdym calu muszą być idealne. Matki te swoje dzieci traktują jak inwestycję, ich wychowanie pojmują jako wyzwanie, każdy najmniejszy błąd może być brzemienny w skutki. A wychowanie w tej dzielnicy do naprawdę poważna sprawa. Samo zapisanie dziecka do żłobka poprzedzone jest szeregiem rozmów „rekrutacyjnych”, wygrywają tylko najlepsi (najbogatsi i/lub najbardziej wpływowi). Kobiety Upper East Side często mają świetne wykształcenie, jednak finansowo całkowicie zależne są od swoich mężów, są ich ozdobami, wyznacznikami ich pozycji społecznej. Co ciekawe, Wednesday Martin patrzy na nie z punktu widzenia antropologii, porównuje ich zachowania do zachowań różnych gatunków zwierząt, analizuje podobieństwa i różnice. Bardzo ciekawe ujęcie tematu, czytałam z zainteresowaniem. Z kolei losy głównej bohaterki i jej perypetie w nowym świecie zawierały sporą dawkę humoru. Aż do czasu, gdy kobiety połączyła wielka tragedia – utrata dziecka. Okazało się wtedy, że naczelne z Park Avenue nie są wcale tak doskonałe i zimne emocjonalnie.
Zachęcam do lektury, świetna książka!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Naczelne z Park Avenue

Ocena:
Autor:
Data:
Wyobraź sobie świat, w którym o Twojej pozycji i posiadaniu znajomych decyduje to kim jest i ile zarabia Twój mąż oraz czy Twoje dziecko chodzi do prestiżowego przedszkola. Nie liczy się to jakim jesteś człowiekiem i co robisz, ale to jak wyglądasz i co posiadasz.

Życie w Upper East Side nie jest proste. Autorka książki już na początku po przeprowadzce miała szansę doświadczyć tego, jak ono tam wygląda. Podczas zapisywania dziecka do przedszkola w każdym miejscu słyszała ... że nie ma już miejsc bądź nie chcą przyjąć jej syna. O dostaniu się do przedszkola decydują znajomości, a także to czy dziecko pomyślnie przeszło „umawiane zabawy” w przedszkolu, nazywane złośliwie przez autorkę „przesłuchaniami”. Również mama nie ma łatwo, dla innych osób w przedszkolu nie ma ona swojej osobowości, a jest jedynie mamą swojego dziecka. W Upper East Side kobiety gonią za wyglądem oraz ekskluzywnymi torebkami, butami i ubraniami. Jeśli kobieta nie posiada markowej torebki to jest bardzo nisko w hierarchii innych matek, a także na ulicy. Podczas ciąży najważniejsze jest trzymanie formy, a od razu po porodzie jak najszybszy powrót do wyglądu sprzed ciąży. Te i wiele innych specyficznych dla mieszkanek wschodniego Manhattanu zachowań w bardzo ciekawy sposób autorka opisuje w swojej książce „Naczelne z Park Avenue”.

Wenesday Martin pisząc swoją książkę wykorzystała swoją wiedzę antropologiczną i dokonała wnikliwej analizy kobiet mieszkających na wschodnim Manhattanie. Pokazuje ona świat, w którym o wartości kobiety decyduje kariera jej męża oraz to z kim bawią się jej dzieci.

Książka napisana jest w sposób bardzo przystępny dla czytelnika. Bardzo podobało mi się rozpoczynanie każdego rozdziału od analizy antropologicznej i porównania człowieka do innych gatunków, w tym ssaków naczelnych. Serdecznie polecam książkę!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena