Koszyk 0
Opis:
Po dramatycznych przeżyciach związanych z poprzednim śledztwem Maria Kallio odeszła z komendy policji w Espoo. Próbuje odnaleźć spokój, pracując nad rządowym programem opieki nad ofiarami przemocy w rodzinie. Podczas jednej z wizyt u przyjaciółki Maria poznaje Juttę Sarkikoski, dziennikarkę sportową, która ujawniła fakt korzystania ze środków dopingujących przez dwóch fińskich miotaczy. Jutcie kilkakrotnie grożono śmiercią i rychło okazuje się ... że nie były to słowa rzucane na wiatr i że nie tylko ona jest w niebezpieczeństwie. W Marii szybko budzi się instynkt detektywa i mimo początkowego oporu wraca do pracy w policji. Zaczyna się pościg za mordercą... Ten świetnie napisany kryminał jest nie tylko wciągającą opowieścią, ale również znakomitym komentarzem do kondycji współczesnego sportu, tak często nękanego przez nieczystą grę zarówno na arenach, jak i za kulisami. Przynosi też wiele wnikliwych obserwacji dotyczących fińskiego społeczeństwa, pozornie otwartego i postępowego, w którym jednak kobiety często muszą walczyć o swą pozycję zawodową, a zbrodnie popełniane w zaciszu domowym długo pozostają w ukryciu. Leena Lehtolainen, jedna z najpopularniejszych i najpoczytniejszych fińskich pisarek znana już w Polsce z trzech powieści. Jest także krytykiem i badaczem literackim. Sławę i uznanie przyniosła jej seria powieści o prawniczce i policjantce Marii Kallio. Niezwykła umiejętność Leeny Lehtolainen - łączenie wciągającego kryminału z dobrze opowiedzianą historią o naszej współczesności - stała się już niemal znakiem firmowym pisarki. "Lapin Kansa". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Leena Lehtolainen
 • 2012
 • 1
 • 398
 • 195
 • 125
 • Linia kryminalna
 • 978-83-7510-795-1
 • 9788375107951
 • ZAQ2P

Recenzje czytelników

Na złym tropie

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem wielbicielką wszelkich skandynawskich kryminałów i na pewniaka sięgnęłam po książkę pani Lehtolainen. Co ciekawsze z treści książki wynikło, że wcześniej już wydano jej kilka książek z Marią Kallio w roli głównej - sprawdziłam i jestem ich bardzo ciekawa!

"Na złym tropie" to bardzo dobry kryminał, może trochę przewidywalny, ale ciekawie skonstruowany i bogaty w barwne postacie. To wielowątkowa powieść, która oprócz przewodniego tematu z trupem w tle ... serwuje nam aferę dopingową i problem molestowania w rodzinie - intrygujące połączenie, i jak zgrabnie zgrano tutaj wątki tworząc niezłą całość.
Najpierw poznajemy dziennikarkę sportową, Juttę Sarkikoski, kiedy jej auto zostaje staranowane na drodze. Łącząc to z pogróżkami, jakie wcześniej dostawała, i artykułem o dopingu, który napisała - wnioski nasuwają się same - jej życie jest zagrożone. Jednak dla lokalnej policji wcale nie jest to takie oczywiste...
Tymczasem była policjantka, Maria Kallio, po dramatycznych przeżyciach związanych z ostatnią, prowadzoną przez nią sprawą, przyjmuje pracę w Ministerstwie przy badaniach nad molestowaniem i maltretowaniem w rodzinie. Praca sprawia jej wiele satysfakcji i nie jest zadowolona, kiedy zostaje przesunięta z powrotem na komisariat do poprowadzenia sprawy zabójstwa.
W sprawę zamieszana jest dziennikarka, Jutta, z którą Marię wcześniej skontaktowała jej niepełnosprawna przyjaciółka, adwokat. Przypadkowo na spotkaniu dla dziennikarzy, w którym miała brać udział Jutta dochodzi do otrucia jednego z uczestników. Mężczyzna zjadł kanapkę przeznaczoną dla Sarkikoski, kobieta choruje na celiakię i nie je zwykłego pieczywa.
Kiedy dochodzi do wybuchu samochodu Jutty Sarkikoski sprawa staje się bardzo poważna....
Dochodzenie trwa, po weryfikacji, okazuje się, że winnym jest zupełnie inna osoba niż podejrzewano.

Leena Lehtolainen nie boi się poruszania w powieści trudnych i kontrowersyjnych tematów. Mocno akcentuje problem maltretowania w rodzinie - pokazuje skalę problemu i trudności w pokonaniu mentalności osób maltretowanych, które boją się ujawnić prawdę. Ciekawie przedstawia również problem dopingu w sporcie i sposób traktowania jej, dziennikarki, po ujawnieniu prawdy. Generalnie najważniejsze w powieści są dwa wątki - sportowy i psychologiczny, które na finiszu nakładają się na siebie tworząc ciekawą całość.
Pomimo żonglowania wątkami i wprowadzaniu zwrotów akcji przez Autorkę, finał jest przewidywalny. Do mnie bardziej, w przypadku tej powieści, przemówił wątek psychologiczny i historia Mony niż intryga kryminalna.
Książka jest bardzo ładnie wydana, a odciski palców wyróżnione na okładce dodają jej klimatu i charakteru. Z ciekawością sięgnę po poprzednie książki pisarki, aby poznać historię Marii Kallio.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2012/10/na-zym-tropie-leena-lehtolainen.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Potrafi oczarować

Ocena:
Autor:
Data:
Maria Kallio przed paroma latami zrezygnowała z pracy w policji. Po kilku próbach podjęcia pracy odnalazła się w pracy badawczej o ofiarach przemocy w rodzinie. Podczas tej pracy poznała wielu ludzi, lecz dziennikarkę Juttę Särkikoski spotkała podczas wizyty u przyjaciółki. Jutta zajmowała się sprawą dopingów fińskich sportowców. Teraz grożono jej śmiercią, a ludzie, którzy przebywają w jej otoczeniu giną. Wszystko wskazuje, że te zamachy były skierowane na nią ... Maria zostaje sprowadzona do policji właśnie do tej sprawy. Mimo początkowej niechęci zaczyna pościć za mordercą.

Ze skandynawskich kryminałów miałam do czynienia do tej pory tylko z szwedzkimi, więc fiński był dla mnie nowością. Bardzo lubię poznawać książki autorów z różnych krajów, więc początkowo bardzo pozytywnie podeszłam do tej książki. Jednak gdy zaczęłam ją czytać zostałam lekko przytłoczona nadmiarem informacji. Przyznaję, że się trochę przestraszyłam, że mi się książka nie spodoba, lecz szybko przyswoiłam wszystkie informacje i wtedy wciągnęłam się w nią. A wiadomo, że jak czytelni wsiąknie już w książkę to szybko się od niej nie uwolni. I tak też było w tym przypadku.

Po przejściu pierwszego szoku, dalej poszło wszystko z górki. Nie miałam żadnych problemów z przyswojeniem historii, a im dalej zagłębiałam się w historię tym bardziej byłam ciekawa, kto jest mordercą. Choć muszę przyznać, że podczas czytania denerwowała mnie jedna sprawa. Jeszcze przed rozpoczęciem śledztwa Maria dostawała listy od pewnej nękanej dziewczyny, którą szybko można było powiązać z pewną postacią związaną z śledztwem. I za każdym razem, kiedy się ona pojawiała nie mogłam zrozumieć dlaczego bohaterka zapomniała o dotychczasowej pracy i porzuciła pomaganie ofiarom przemocy. Gdy w końcu sobie o niej przypomniała odczułam ulgę. Książkę jak najbardziej polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena