Koszyk 0
Opis:
Pamiętacie, jak w dzieciństwie wasza matka chciała trzymać was blisko siebie, zachowując się przy tym, jak kwoka? Przypominacie sobie chwile, gdy wasz ojciec chciał wiedzieć o was wszystko, a wy tak bardzo pragnęliście swobody i prywatności? Poznajcie zatem Anię, dziewczynkę z "wolnego chowu", zmuszoną do uwicia własnego gniazda z książek, fantazji i trudów młodzieńczej codzienności. Czy życie wolne od nakazów i rodzicielskich uwag niesie ze sobą same przyjemności ... Historia Ani stanowi wzruszającą odpowiedź na to pytanie, będącą jednocześnie opowiadaniem o zmaganiu się młodej osoby z wielką samotnością, problemami ludzi dorosłych, o odkrywaniu przyjaźni i znaczeniu autorytetów. Powieść "Na wysokim niebie", to nie tylko historia pełna pasji i emocji, to także propozycja dla tych, którzy chcieliby oderwać się od ziemi i poszybować w stronę słońca zwanego nadzieją. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Danuta Awolusi
  • 2013
  • 0
  • 272
  • 205
  • 140
  • 97883-62405305
  • 9788362405305
  • ZB5P9

Recenzje czytelników

Polubiłam Anię za jej upór, dążenie do celu, za rozsądek.

Ocena:
Autor:
Data:
Ania, bohaterka i zarazem narratorka, książki opowiada czytelnikom swoje życie z pozoru beznamiętnie. Opowiada o dniach spędzonych w szkole, wśród prześladujących ją kolegów i koleżanek, o dysfunkcyjnym domu, o miejscu, w którym czuje się szczęśliwa i niemalże mistycznym oświadczeniu jakie płynie, w jej odczuciu, z czytania książek. Dzięki impulsom literackim i wsparciu życzliwych osób Ania dorastając zaczyna spoglądać na siebie inaczej niż dotychczas, inaczej niż chcieliby, aby się widziała ... wrodzy jej nastolatkowie i niekompetentni pedagodzy.

Zdumiewać może mądrość, dojrzałość młodziutkiej bohaterki książki. Znam jednak młodych ludzi, którzy - na skutek złych doświadczeń - mając lat 12-14 byli, w pewnych obszarach, mentalnie starsi od dwudziestokilkulatków. Wierzę zatem Ani i jej dojrzałości. Jej siła, która oprócz tego, że napędzała ją do realizacji zamierzeń, dawała podporę bliskim jej osobom. Choć w tym przypadku "bliscy", to niekoniecznie osoby, z którymi bohaterkę łączą więzy krwi.

Jest w historii opowiadanej książce jakaś magia. Niby zwyczajna, codzienna, dająca olśniewające efekty, ale przez większość z nas pomijana. Autorce udało się w zaprezentować ją i jej skutki w sposób budzący wiele emocji, sposób, który zmusza czytelników do refleksji.

Gratuluję Danucie Awolusi debiutanckiej powieści. Sportretowała w niej świat, który dostrzec możemy po wyjściu z domu i zasklepienia we własnych sprawach. Świat, w którym obok nas są osoby potrzebujące naszej życzliwej uwagi, dla których nasz serdeczny gest może stać się motorem napędowym.

Polubiłam Anię za jej upór, dążenie do celu, za rozsądek. A Autorkę za to, że bibliotekę i książki uczyniła ważnymi bohaterami swojej powieści :-)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Smutna a jednocześnie piękna opowieść

Ocena:
Autor:
Data:
Anię, główną bohaterkę książki poznajemy gdy chodzi do podstawówki, ma sporą nadwagę, bardzo brzydko pachnie i nie ma żadnych przyjaciół. Można spokojnie powiedzieć, że jej życie jest ,,do kitu”. Rodzice się nią nie zajmują, nie jest akceptowana przez przyjaciół oraz nauczycieli w szkolę. Nie ma wsparcia ze strony dorosłych oraz rówieśników. Jest nieszczęśliwa, czuję się odrzucona, niekochana i nikomu niepotrzebna. Na szczęście na swojej drodze spotyka jedną pozytywną osobę panią Sabinę ... pracującą w miejscowej bibliotece. Kobieta zaraża młodą dziewczynę miłością do książek oraz poświęca jej sporo uwagi. Nie narzuca dziewczynie twardych ram jakimi w życiu powinna się kierować. Pozwala by dziewczynka stopniowo i powoli sama zmieniła swojej życie . Ania sukcesywnie zmienia swoje postępowanie a los zsyła jej prawdziwego przyjaciela. Tobiasz tak samo jak Ania jest outsiderem. Jednak ta dwójka zagubionych dzieci znajduję nić porozumienia a wspólna pasja- czytanie, zbliża ich do siebie. Są dla siebie oparcie, dają sobie nawzajem siłę, dzięki czemu wszystkie trudne momenty w ich życiu wydają się łatwiejsze.
Za dobrą książkę uznaję taką, która nie tylko zapada mi w pamięć ale również zmusza do refleksji. ,,Na wysokim niebie” niewątpliwie można uznać za taką. Cała opowieść jest podszyta smutkiem. Pokazuje osamotnienie, odrzucenie i brak akceptacji z którymi musi zmagać się mała dziewczynka.

Główna bohaterka książki jest zdana tylko i wyłącznie na siebie, ponieważ rodzice się nią nie zajmują. Książka ukazuję również problem, braku kompetencji i znieczulicy środowiska nauczycielskiego, brak fachowości i indywidualnego podejścia ze strony psychologów. Ogromną agresję, brak empatii oraz wyrachowanie dzieci, które bierze się z braku rozmów w domu oraz braku wychowania. Książka pokazuję również jak trudne jest wykluczenie i jak dużo ciężkiej pracy i samozaparcia potrzeba by do ,,czegoś” w życiu dojść.

,,Na wysokim niebie” jest również książką która motywuję i pokazuje, że każdy ma w sobie pokłady siły, dzięki którym może osiągnąć wszystko co tylko zechce. Odczytałam również inne przesłanie tej książki, mianowicie fakt, że szczęście czeka ,,tuż zza rogiem” oraz jak istotne jest aby ,,cieszyć się z małych rzeczy”. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele mamy i powinniśmy być za to wdzięczni a nie cały czas narzekać.

Książka napisana jest prostym językiem, co jednak nie umniejsza jej wartości. Jest to jedna z lepszych powieści jakie miałam okazję w tym roku przeczytać. Mimo, że opowiada smutną historię, daje nadzieję i podbudowuję. Oby było więcej takich autorów i książkę na polskim rynku wydawniczym.

Polecam !

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena