Koszyk 0
Opis:
Poszukaj swojego miejsca na ziemi! Jennifer zamienia zabiegany Nowy Jork na spokojne toskańskie Montepulciano. To tu chce odnaleźć szczęście. I choć nie jest łatwo żyć w obcym kraju, to wie, że wszystko co dobre, jeszcze przed nią. Zabawna i momentami wzruszająca opowieść o podążaniu za marzeniami!
  • Pascal
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jennifer Criswell
  • 2014
  • 336
  • 200
  • 130
  • 978-83-7642-352-4
  • 9788376423524
  • ZBIJQ

Recenzje czytelników

Szczęście tam gdzie my

Ocena:
Autor:
Data:
Mnóstwo osób marzy o tym, aby zmienić miejsce zamieszkania, lecz niewiele się na to decyduje. Autorka, która posiada włoskie korzenie, (jej pradziadkowie i babcia pochodzili z Sycylii) po turystycznych wojażach po Toskanii stwierdza, że to jest właśnie jej miejsce na ziemi. Po długich przygotowaniach, przemierza długą drogę z Nowego Jorku do urokliwego miasteczka Montepulciano, gdzie zamierza osiąść na stale i zając się pisaniem. Towarzyszy jej ogromny pies Cinder ... Już pierwsze chwile w wynajętym domu, który wcześniej umówiła się wynająć, są nie takie jak sobie Jenny wyobrażała. Wszechobecny chłód, mieszkanie ogołocone przez właścicielkę z dywaników, powoduje, że autorkę dopada lekki strach, czy da sobie radę. Jakby nie było jest jednak z zawodu prawniczką, nie może się poddać ! Powtarzając jak mantrę zdanie: „Na szczęście jesteś w Toskanii”, z uśmiechem na ustach walczy z pierwszymi przeciwnościami : szarżującym wężem od prysznica czy też podgrzewaczem wody. Jest kobietą pełną optymizmu dlatego rankiem większość jej dylematów mija. Co prawda jej wyobrażenie o wspólnym biesiadowaniu ze znajomymi i zwiedzaniu razem okolicy szybko legnie w gruzach – po prostu inni muszą pracować -sama stara się poznać zarówno mieszkańców jak i tradycje toskańskiego miasteczka.
Ogromnie dobrze czyta się te wspomnienia i łatwo identyfikuje z narratorką Bez przesady, z lekką ironią opisuje ona pierwsze wrażenia z chwil, kiedy to już zamieszkała w Toskanii Pomimo wcześniejszej nauki języka włoskiego, ma ona dość duże problemy z porozumiewaniem się. Bycie „Italiana in prova”( Włoszka w okresie próbnym) okazuje wcale niełatwa sprawą, a dostać się do jakże zamkniętego grona tubylczych mieszkańców wydaje się nierealne. Jeśli tak prozaiczna rzecz jak wieszanie prania jak tutejsze panie domu, wydaje się nie do opanowania, to co będzie z całą resztą równie przyziemnych spraw?
Autorka dużo miejsca poświęca lokalnym potrawom. Ukazuje wybór różnorakich serów, szynek, cudownych zapachów owoców na targu, po czekoladowe ciasteczka na przypadłości kobiece. Wszystko to powoduje, że czytając tekst nie sposób być nie głodnym i nie zamarzyć choć przez chwilkę o toskańskiej oliwie, pomidorach czy wybornym winie. Wielką zaletą tej powieści jest jej realność, wszak wszystkie omówione miejsca istnieją naprawdę i narratorka skutecznie ich opisem zaprasza do ich odwiedzenia.
Autorka pisze „zamieszkałam w swoim marzeniu”, w tym miejscu, gdzie wielokrotnie czuła się jak u siebie. Często nie słuchamy naszych „głosów wewnętrznych” które nam coś podpowiadają. Jennifer Criswell nie bała się zaryzykować i uwierzyła w to co czuła. Na pewno pomógł jej w tym optymistyczny charakter jaki posiada, jak i upór w dążeniu do celu. Niejeden by nie wytrwał w swoich postanowieniach, a małe porażki mogłyby odnieść odwrotny skutek, spowodować nie realizowanie marzeń.
Czy piękne, włoskie miasteczko, tak chętnie odwiedzane przez turystów przyjmie nasza bohaterkę pod swoje skrzydła? Czy poradzi sobie ona ze znalezieniem pracy jak i mentalnością mieszkańców ? Na pewno biurokracja we Włoszech jest porażająca i nie będzie zdecydowanie jej sprzyjać a i sam język włoski okaże się nie taki łatwy jak się wydawał. Jednak atmosfera będzie przyjazna, widoki powalające, a kuchnia i mężczyźni zdecydowanie zniewalający.
„Na szczęście jesteś w Toskanii” na pewno sprawdzi się jako lektura nie tylko na letnie dni, lecz właśnie wydaje mi się znakomita na zimowe długie wieczory. Klimat powieści powinien nas wtedy wprowadzić w znakomity humor i nadać chwilom zdecydowanego ciepła. Polecam.


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena