Koszyk 0
Opis:
Hajime i Shimamoto przyjaźnili się w dzieciństwie. Shimamoto, kiedy była mała, zachorowała na polio i od tego czasu miała sparaliżowaną jedną nogę. Hajime był jedynakiem, trochę rozpuszczonym i egoistycznym. Można powiedzieć, że byli zakochaną parą: po szkole godzinami słuchali razem płyt, rozmawiali i trzymali się za ręce. Potem ich drogi się rozeszły.
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Haruki Murakami
 • 2013
 • 5
 • 224
 • kieszonkowe
 • 175
 • 110
 • 978-83-7758-504-7
 • 9788377585047
 • ZB2BN

Recenzje czytelników

Zwyczajnie niezwykli

Ocena:
Autor:
Data:
Hajime jest jedynakiem. Jedyna rozumiejąca go osoba to Shimamoto, która również nie ma rodzeństwa, a przy tym utyka na lewą nogę. Oboje są więc niedoskonali. Ich drogi rozchodzą się. Chłopak jednak pielęgnuje wspomnienie
o ukochanej z dzieciństwa i przyrównuje do niej każdą dziewczynę. Po latach, dojrzały, spełniony w życiu osobistym i zawodowym, Hajime przypadkiem spotyka Shimamoto. Zafascynowanie jej osobą jest nadal niezwykle intensywne ... Mężczyzna zastanawia się nad porzuceniem swojej rodziny i powrotem do przeszłości. Czy jednak można przywrócić coś, co minęło? Jak zwykle Murakami mnie nie zawiódł, choć może nie jest to ani dzieło jego życia, ani jedna z lepszych książek. Postaci nie są wybielone, posiadają czysto ludzkie cechy. Hajime naiwnie dąży do nierealnego ideału, gubi się. Jak każdy. Cała powieść jest przyjemnie napisana (o ile można tak powiedzieć), osnuta melodiami wpasowującymi się w klimat
(a może tworzącymi klimat). Nie jest to (na szczęście) kolejna książka o wielkiej miłości po latach ani o uczuciu, które przetrwa wszystko. To opowieść o ludziach. Zwyczajnie niezwykłych. Jak każdy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O miłości, o przeszłości, o kobiecie...

Ocena:
Autor:
Data:
Murakami pokazuje, jak bardzo miłość, w dodatku niespełniona miłość, z dzieciństwa może namieszać w życiu zupełnie przypadkowo… Hajime rozpoczyna swoją opowieść zahaczając o najmłodsze lata, jego samotność, odosobnienie; zamknięcie, aż w końcu poznaje Shimamoto, kulawą dziewczynkę, która szybko staje się jego jedyną przyjaciółką. Spędzają ze sobą całe dnie, słuchają muzyki, dwunastolatkowie zakochują się w sobie… To uczucie kiełkuje w nich i zostaje do końca życia ... Nic nie jest w stanie wyprzeć tak potężnej miłości.

Hajime przestaje odwiedzać Shimamoto, ich drogi się rozchodzą. Chłopiec pozostaje samotny. Obserwujemy, jak dojrzewa, widzimy jego błędy – wielokrotne romanse, zdrady. Hajime ciągle poszukuje miłości, tej utraconej, której nie był w stanie zasmakować. Bardzo rani Izumi i to męczy go przez całe życie, nie daje mu spokoju. W końcu poznaje kobietę, która zostaje jego żoną, rodzi mu dzieci. Czy jest szczęśliwy? Czegoś mu brakuje. W tłumie ludzi, pośród najbliższej rodziny czuje się samotny. Jego samotność wypełniają marzenia o Shimamoto… Czasami bywa tak, że człowiek ma wszystko, czego potrzebuje – pieniądze, rodzinę, robi to co lubi, a ciągle czuje, że coś stracił, przegapił, że kogoś za bardzo zranił…

Nagle, pewnego wieczoru pojawia się ona, Shimamoto…

Jest to niezwykle wciągająca historia o poszukiwaniu szczęścia utraconego, pogoni za marzeniami, spełnianiu tych marzeń i rozczarowaniu. Coś przez co, każdy z nas kiedyś przechodził… Sama fabuła wydaje się być już oklepaną – miłość z dzieciństwa, która miesza w teraźniejszym życiu. Jednak jest coś takiego w tej książce, co nie pozwala traktować jej, jako oklepanej i sztampowej. Bardzo spodobało mi się wykreowanie postaci przez Murakamiego i sam jego warsztat. Shimamoto, Hajime, Izumi, Yukiko – wszyscy ci, którzy są na kartach powieści mają osobowość, mają charakter. Najbardziej podobała mi się tajemnicza Shimamoto.

Książka ma jeden minus. Tak bardzo ciekawiła mnie historia Shimamoto, co robiła przez cały ten czas, jak wyglądało jej życie… Miałam nadzieję, że zagadka zostanie rozwiązana, a tutaj co? Rozczarowałam się. Nie spodobało mi się zakończenie. Czasami też wydawało mi się, że piękne słowa i dialogi, które wypowiadają bohaterowie nie mają miejsca w rzeczywistości. Nikt tak przecież nie mówi.

Mimo tych dwóch minusów, przygodę z tym autorem uważam za fantastyczną. Zauroczył mnie styl autora i piękny warsztat. Okładka mnie zachwyca, jest typowa dla niego i zarezerwowana dla niego. Nie widziałam, aby ktoś miał tak ciekawe okładki, jak on.

Autor: Katarzyna Meres
www.swiatkasiencjusza.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena