Koszyk 0
Opis:
Powieść historyczna bestsellerowej autorki Białej wilczycy Listopad 1918. Stambuł znajduje się pod okupacją Aliantów, zwycięzców Wielkiej Wojny (I Wojny Światowej). Mieszkańcy obu brzegów Bosforu, żyjący między Zachodem a Orientem, są zmuszeni dokonywać bolesnych wyborów. Leyla Hanim to młoda małżonka Selima, sekretarza sułtana Mehmeta VI. Jej teściowa ... czerkieska niewolnica uwolniona z sułtańskiego seraju, wymaga od niej, by żyła w poszanowaniu pradawnych tradycji. Jednak wkrótce odwieczny porządek legnie w gruzach. Rezydencja Leyli i Selima zostaje zarekwirowana przez francuskiego oficera z rodziną. Major Louis Grenelle ulega pokusom kosmopolitycznego miasta, do którego, uciekając przed rewolucją, napływa rosyjska arystokracja. Turcy, którzy nie zgadzają się na rozpad swojego państwa, zaczynają stawiać opór. Leyla, zachęcona przez brata, angażuje się w walkę, pomimo strachu przed nieznanym i na przekór pozycji własnego męża. Przełomowym momentem w jej życiu okaże się spotkanie z Hansem Kästnerem, berlińskim archeologiem i lojalnym zwolennikiem Mustafy Kemala Atatürka. Anatolia staje się sceną zakazanej miłości. Na drugim brzegu Bosforu to opowieść o młodej kobiecie, poznającej gorzki smak niezależności i swobody w zbuntowanej Turcji, która, odradzając się z popiołów Imperium Osmańskiego, stoi u wrót nowoczesnego świata. Théresa Révay urodziła się w Paryżu. Studiowała literaturę na Sorbonie. Jest autorką przekładów z języka angielskiego i niemieckiego. Jej książki, przełożone na kilkanaście języków, to wyraz jej fascynacji historią XX-wiecznej Europy. Talent pisarski poparty solidną dokumentacją sprawiły, że Theresa Révay uznawana jest za jedną z najlepszych współczesnych autorek powieści historycznych. Nakładem Świata Książki ukazały się również: Biała wilczyca, Wszystkie marzenia świata i Ostatnie lato w Mayfair. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Theresa Revay
  • 2015
  • 414
  • 200
  • 125
  • 9788379435883
  • 9788379435883
  • ZCHCL

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Autorka niniejszej książki, francuska pisarka Theresa Révay znana jest u nas m.in.z bestselerowej Białej wilczycy. Tym razem Reavy zabiera nas na inny kontynent, do świata luksusu, przepychu i tajemnic Orientu.
Akcja rozpoczyna się tuż po zakończeniu I wojny światowej, gdy w 1918 roku Stambuł znajdował się pod aliancka okupacją. Główną bohaterką jest młoda i niezwykle piękna,a jak czas pokaże także mądra Leyla, której mąż jest sekretarzem sułtana Mehmeta VI ...
Cechą charakterystyczną zarówno Białej wilczycy, jak i Na drugim brzegu Bosforu jest doskonałe przygotowanie merytoryczne autorki. Pisarka swoje opowieści snuje na tle wspaniałych miejscowych opisów, które w trakcie lektury zdają się emanować smakami, aromatami, tajemnicami Turcji.
Bohaterowie są doskonale odmalowani, pełni życia, pasji, miłości, ale i nienawiści. Doskonale wpasowują się w nasze wyobrażenie o bliskowschodnich charakterach, temperamentach, zachowaniach.
Dodatkowym atutem jest umieszczenie obok postaci fikcyjnych bohaterów prawdziwych. Dodaje to całej historii niezwykłego realizmu. Na drugim brzegu Bosforu, to wspaniała opowieść, która jestem o tym przekonana na kilka godzin przykuje was do siebie. Gorąco zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Magiczna historia odwagi, walki, miłości i cierpienia

Ocena:
Autor:
Data:
Autorka nakreśliła piękną powieść, w której można odnaleźć Turcję sprzed lat, z całym jej dorobkiem kulturalnym i mentalnym. Leylę poznajemy w przełomowym momencie dla państwa, kiedy postawa obywateli zaczęła wyraźnie się zmieniać, pojawia się myśl, żeby uratować swój kraj pomimo braku pomocy ze strony sułtana. Walka i poświęcenie mogą pozwolić na uratowanie kraju, lecz zmienią również podstawy jego istnienia.

Główną bohaterkę, Leylę, poznajemy pod koniec 1918 roku ... w chwilę po zakończeniu działań I wojny. Kobieta jest młodą mężatką, podporządkowaną swojemu mężowi, wierną tradycji, myślącą przede wszystkim o dobru rodziny. Pochodzi z nowoczesnej, oświeconej rodziny, dlatego jej poglądy są bardzo rozległe, wie jednak, że zarówno kobieta jak i mężczyzna mają swoje zadania w społeczeństwie i nie myśli o walce z normami społecznymi. Wydarzenia następnych pięciu lat, wiele zmienią zarówno w jej zachowaniu jak i poglądach na świat. Jej przemiana jest powolna i bardzo naturalna, co powoduje bardzo dobry odbiór powieści.

Dzięki wprowadzeniu wielu bohaterów autorka sprawiła, że poznajemy historię z różnych punktów widzenia. Mąż Leyli jest konserwatywnym zwolennikiem sułtana, francuski oficer pokazuje poglądy swojego kraju, a jego małżonka pogardę dla orientalnej kultury. Pojawiają się zwolennicy nowych rządów, walczący o dobro kraju, a nie jego władcy. Wszystkie te jednostki splatają się w fabule, łączą je różne stosunki, zmieniające się układy, a wszystko to wzmaga tylko ciekawość, co do zakończenia historii.

Wątek miłosny ma słodko-gorzki posmak. Uczucie rodzące się między młodą, zaślubioną kobietą wschodu, a europejskim mężczyzną nie należy do łatwych, ich losy są bardzo zawiłe, a autorka nie szczędzi im problemów. Do końca nie można przewidzieć, jak zakończy się ta historia i jest to dodatkowy atut powieści.

Trzecioosobowa narracja oraz bardzo plastyczny styl sprawiają, że od tej książki ciężko się oderwać. Autorka pozwala odkryć kawałek historii kraju mało znanego w Europie, rzadko wykorzystywanego w książkach. Pisarka potrafiła wyważyć wszystkie elementy, tworząc świetną powieść historyczną, która powoduje że po zakończeniu lektury z chęcią sięgamy do źródeł historycznych o kraju i jego mieszkańcach.

"Na drugim brzegu Bosforu" to magiczna powieść, realistyczni bohaterowie, ciekawy kawałek historii, oraz walka o ideały i wolność. Wszystko to okraszone znakomitym stylem, wspartym interesującym wątkiem miłosnym, brakiem ckliwości, oraz nieprzewidywalnością aż do ostatniej strony. Czego chcieć więcej od dobrej książki? Ze swojej strony mogę jedynie polecić.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena