Koszyk 0

Muszę zapisać to, co słyszę w mojej głowie - wywiad z Cecelią Ahern

Cecelią Ahern zadebiutowała w 2004 roku powieścią PS. Kocham Cię, która bardzo szybko stała się bestsellerem i została sfilmowana. Od tego momentu pisze nieustannie i podbija serca kobiet na całym świecie. Jest pogodną Irlandką, z której twarzy nie schodzi uśmiech. Pierwszy raz przyleciała do Polski, nie sposób było ominąć taką okazję do rozmowy.

Mówi się „nie oceniaj książki po okładce”, Kiedy Cię poznałam na pierwszy rzut oka wygląda jak publikacja z półki romans, ale mile zaskakuje, faktycznie trafia doskonale w gust kobiet, ale jest też po prostu świetną powieścią.

Okładka najnowszej powieści jest w różowych kolorach, wydawca zrobił świetną robotę, bo jest bardzo ładna, ale właściwie chodzi o to, aby pisać dla obu płci. Kiedy mężczyźni wydają książki, to jest to po prostu literatura, kiedy pisze kobieta od razu przyznawane są różnego rodzaju metki, a tego bardzo nie lubię.

Na przykład „babskie czytadło”?

Jest takie stereotypowe myślenie, że literatura dla kobiet nie grzeszy inteligencją. Oczywiście zupełnie się z tym nie zgodzę. Faktem jest, że w tej literaturze jest więcej emocji i uczuć, sama się na nich bardzo skupiam. Niemniej nie oznacza to, że moje książki nie są błyskotliwie napisane.

Chętnie korzystasz z różnych form literackich, Jasmine, bohaterka najnowszej powieści, przez całą książkę prowadzi narrację w swojej głowie. Cały otaczający świat poznajemy perspektywy jej myśli?

Kiedy piszę powieść, słyszę w mojej głowie sposób w jaki przemawiają bohaterowie. Najnowsza powieść jest dużo bardziej intymna przez sposób sformułowania narracji. Jasmine opowiada o wszystkim Mattowi, adresuje do niego swoje myśli. Nie czytałam nigdy wcześniej książki napisanej w taki sposób. Myślę, że to unikatowe podejście.

Słyszysz głos w swojej głowie?

Na początku jest pomysł, który nie daje mi spokoju. Zaczyna kiełkować, rosnąć, a potem pojawiają się bohaterowie, którzy mogliby odnaleźć się w sytuacjach pojawiających się w mojej głowie. Wtedy przychodzi czas, żeby napisać pierwsze zdanie. Jestem osobą, która ciągle pisze ręcznie, więc muszę znaleźć papier i długopis, by zapisać to, co słyszę w sobie. Pewnie brzmi to dość dziwnie, ale tak naprawdę wcale nie piszę tych książek, tylko opowiadam to, co jest mi opowiadane...

Ponoć piszesz przede wszystkim w nocy, a odsypiasz w dzień?

Tak naprawdę to już się nie wydarzyło od bardzo dawna. Rzeczywiście, kiedy pisałam PS. Kocham Cię, to wtedy zaczynałam o 10 wieczorem, kończyłam nad ranem, wstawałam o 2 w ciągu dnia i zabierałam się za normalne życie. W ten sposób napisałam też kilka kolejnych książek. Jednak odkąd urodziłam dzieci, mam zwykłe biuro poza domem. Tworzę cztery dni w tygodniu, od 9 do 17.30 i traktuję pisanie po prostu jak pracę. Przy dzieciach inaczej się nie da, mam pięciolatka, drugie dziecko ma prawie trzy lata i moje dzieci nauczyły mnie, że niezwykle ważne jest, by rozdzielić sobie życie zawodowe i prywatne.

Znajdujesz czas na czytanie?

Pewnie, nie jest go wiele, ale uwielbiam czytać!

Co w takim razie znajdzie się na twojej półce z książkami?

Czytam naprawdę wszystko. To brzmi jak wymijająca odpowiedź, ale poważnie tak jest. Mój zbiór zaczyna się na kryminałach, a kończy na opowiadaniach i nowelach. Coś, czego nie czytam, to literatura faktu. Sięgam tylko po fikcję, literaturę piękną, ale mam bardzo szeroki gust. Uwielbiam książki detektywistyczne, w takim starym stylu.

Myślałaś o tym, by napisać kryminał?

Tak, wielokrotnie, ale nie mam pomysłu na taką książkę. Literatura kryminalna po prostu mnie uwodzi, ta z epoko przed CIA i innymi nowoczesnymi formami śledztwa – książki z porucznikiem Columbo. Nie wiem czy kiedykolwiek uda mi się napisać taką powieść, ale to jest moje małe marzenie.

Rozmawiał(a): Milena Buszkiewicz / Xięgarnia.pl

Dżoker 1 Dżoker Michał Piedziewicz
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Dom tęsknot 1 Dom tęsknot Piotr Adamczyk
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Sen sów 1 Sen sów Jerzy Sosnowski
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Nawiało nam burzę (CD MP3) 1 Nawiało nam burzę (CD MP3) Jarosław Abramow-Newerly
16,32 19,95
Rabat 18% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Trociny (CD) 1 Trociny (CD) Krzysztof Varga
28,54 34,90
Rabat 18% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
To wszystko przez ciebie 1 To wszystko przez ciebie Anna Karpińska
28,44 34,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pocałunek Boga 1 Pocałunek Boga Radosław Purski
33,46 40,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
Leśny Dworek 1 Leśny Dworek Halina Kowalczuk
28,41 29,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Bakakaj i inne opowiadania Wyprzedaż 1 Bakakaj i inne opowiadania Witold Gombrowicz
33,16 34,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Przysługa 1 Przysługa Anna Karpińska
28,44 34,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Bieguni 1 Bieguni Olga Tokarczuk
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Kamienne tablice 1 Kamienne tablice Żukrowski Wojciech
33,16 34,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Klamki i dzwonki 1 Klamki i dzwonki Magdalena Knedler
28,44 34,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Człowiek z Palermo 1 Człowiek z Palermo Filip Onichimowski
22,59 27,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zielony księżyc 1 Zielony księżyc Przemek Opłacki
4,90 27,00
Rabat 82% Dostępny Wysyłamy w 4-6dni