Koszyk 0
Opis:
Anglia, schyłek XIX wieku. W uporządkowane życie Nancy Astley, córki sprzedawcy ostryg, niespodziewanie wkracza Kitty Butler, gwiazda wodewilu. W pogoni za marzeniami Nancy opuszcza rodzinną miejscowość i wraz z nową przyjaciółką wyrusza na podbój Londynu, gdzie wkrótce sama staje na scenie... „Muskając aksamit” to historia o poszukiwaniu – miłości, szczęścia i tożsamości ... również seksualnej. Ma ono wymiar uniwersalny: po drodze Nancy dozna wielu upokorzeń, straci niewinność, lecz zyska wgląd we własną duszę oraz świadomość swoich potrzeb i pragnień, co pozwoli jej wreszcie odnaleźć szczęście. Jest to również wspaniała powieść historyczna; autorka z niezwykłą dbałością o szczegóły przedstawia społeczne tło epoki oraz mentalność ludzi, których przysłowiowa wręcz pruderia skrywała perwersyjne skłonności.Najważniejszy debiut od czasów Jeanette Winterson. „Daily Telegraph” Zachwycająca książka, która stworzyła nowe standardy dla historycznej powieści lesbijskiej. Emma Donoghue Thriller pierwszej klasy! „Sunday Express”Bardzo ciekawa… napisana z pasją. „The New York Times Book Review”Sarah Waters (ur. 1966) – popularna i wielokrotnie nagradzane brytyjska pisarka, autorka znanych na całym świecie powieści historycznych z wątkiem homoerotycznym. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sarah Waters
  • 2016
  • 1
  • 592
  • 206
  • 135
  • *, 978838069-246-6
  • 9788380692466
  • ZD4A4

Recenzje czytelników

Piękna i plastyczna powieść

Ocena:
Autor:
Data:
"Kiedy skracała moje loki... było tak, jakby nie obcinała mi włosów, lecz kawałek po kawałku uwalniała skrzydła, które zdążyły zarosnąć skórą..."

Książka o tolerancji, poszanowaniu poglądów, zachowań i sposobu życia, także w sferze seksualnej. Piękna i plastyczna powieść obrazująca proces odnajdywania własnej tożsamości, konieczność swobody w wyrażaniu samego siebie, wyjścia z ukrycia krępujących więzów obyczajowych, postrzegania świata według własnych norm ... a także dojrzewania i zdobywania doświadczeń życiowych, często przykrych i bolesnych. Nie brakuje tu tęsknoty za akceptacją, przyjaźnią i miłością, ale również łapaniem chwil szczęścia, zachwytu, zauroczenia, prawdziwych przeżyć. A w tle Londyn schyłku dziewiętnastego wieku, rewie, wodewile, moda, zamglone ulice, kontrast biedy i przepychu, skandale obyczajowe, pruderyjne zakłamanie, społeczne wykluczenia, walka o prawa kobiet i ruch związków zawodowych. Z pewnością książka odważna i nietuzinkowa, choć nie dla każdego, wymaga pewnej wrażliwości, zrozumienia i otwartości na momentami szokujące wyznania głównej bohaterki i erotyczne sceny.

Nance Astley, opuszcza rodzinny dom i rusza w pościg za własnymi pragnieniami i fascynacjami. Siedemnastoletnia dziewczyna odkrywa świat, który ją mami i przyciąga, chwyta w pułapkę powierzchownego piękna. Przykre i bolesne wydarzenia współkształtują jej psychikę. Uczy się poznawać siebie, definiować własne oczekiwania, satysfakcjonujące przyjemności i wyobrażenia szczęścia. Czy uda jej się spełnić swoje marzenia? Czy odnajdzie drogę do stabilnego i pełnego życia? A może podąży inną ścieżką? Jakie koszty poniesie w procesie określania własnej tożsamości? Jaka miłość zagości w jej sercu? Autorka bardzo umiejętnie kreśli wyraziste i przekonywujące portrety kobiet rezygnujących z własnych oczekiwań, ukrywających skłonności lesbijskie i żyjących w tradycyjnym modelu związku. I dla odmiany, bohaterki ceniące swobodę wyrażania siebie i swoich namiętności, poszukujące aprobaty w oczach innych, aktywne, ale tylko we własnym zamkniętym gronie. Od wszystkich postaci bije niezwykle silne pragnienie normalności życia, bez społecznego napiętnowania i wyśmiewania. Ale czy kiedykolwiek odmienność seksualna spotka się z szerszym społecznym zrozumieniem i akceptacją? Z pewnością powieść "Muskając aksamit" jest cennym głosem w tej walce.

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Pisarka po raz kolejny stanęła na wysokości zadania. Przede wszystkim dlatego, iż udało jej się stworzyć powieść niezwykle klimatyczną, ala XIX-wieczna klasyka.
Poza tym genialnie wprost oddała wszystkie szczegóły. Najmniejszy drobiazg, najbłahsza czynność, prozaiczny posiłek opisane przez Waters to wręcz majstersztyk, prawdziwe literackie skarby.
Co istotne, oprócz drobiazgów, rzeczy, przedmiotów związanych z życiem bohaterów, autorka opisuje niezwykle drobiazgowo wiele form savoir vivre ... norm społecznych, zachowań w danej sytuacji.
Pisarka porusza w książce także tematykę miłości homoseksualnej. Robi to jednak w sposób delikatny, bez epatowania seksem, czy wulgarnością. Owszem, w książce znajdziemy kilka "łóżkowych" scen, ale jest ich niewiele i daleko im do pornografii, o której szerzenie niektórzy oskarżają pisarkę. Poza tym dużo ciekawsze, a i ważniejsze są wewnętrzne przemiany bohaterki, jej przemyślenia. Nancy przechodzi bowiem kilka etapów - od niebotycznie nudzącej się panny z prowincji, córki zwykłego sprzedawcy, poprzez gwiazdę scen Londynu, aż do..a tego nie zdradzę:). Nie będę wam odbierać przyjemności wynikającej z poznania treści książki.
Podobnie, jak w przypadku Złodziejki, sporo w tej opowieści zagadek, tajemnic. Są one jednak zupełnie inne niż, w przypadku najlepszej moim zdaniem powieści angielskiej pisarki.
Waters udało się stworzyć bardzo dobrą książkę. Jest to nie tylko ciekawie opowiedziana historia i panorama życia społecznego będąca przekrojem przez najróżniejsze warstwy społeczne. To także, a może przede wszystkim, wspaniała opowieść o poznawaniu życia, zagłębianiu się człowieka w swoje wnętrze, o szukaniu szczęścia, drogi do niego, nauce rozpoznawania owego szczęścia.
Zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena