Koszyk 0
Opis:
Siódme wydanie debiutu książkowego Andrzeja Stasiuka. Proza więzienna. Jeden z krytyków nazwał te opowiadania "epifaniami spod celi".
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Andrzej Stasiuk
 • 2011
 • 7
 • 160
 • 195
 • 125
 • 978-83-7536-2-619
 • 9788375362619
 • ZA2SK

Recenzje czytelników

Nic nie dygaj małolat(…),

Ocena:
Autor:
Data:
Debiut Andrzeja Stasiuka opisuje więzienne realia. Autor odbył karę pozbawienia wolności za dezercję z wojska. „Mury Hebronu” podzielone są na tematyczne rozdziały. Pierwszy opowiada o mężczyźnie, który dopiero trafił do zakładu karnego. Nie wie co ma ze sobą zrobić, jest przerażony odebraną mu wolnością. Odebraniem wszystkiego.
Następne krótkie rozdziały opowiadają o więziennej rutynie: bójkach, samookaleczeniach i gwałtach na współwięźniach ... Szczególnie tekst poświęcony więziennej miłości robi wrażenie. Czytelnika uderza brutalność opisów i poziom zezwierzęcenia człowieka. Seks w więzieniu jest brudny i zły (pomijając już aspekt homoseksualny) -polega na upokorzeniu i wykorzystaniu. Często służy tylko umocnieniu pozycji w hierarchii i zwykłemu wyżyciu się na innej osobie. Przedstawione historie cweli robią ogromne wrażenie i na pewno zostaną na długo w pamięci czytelnika. Na pewno nie nadają się do czytania przez młodzież, choć z drugiej strony właśnie młodzi ludzie powinni je przeczytać – wtedy zrozumieją, że puszka to nie pączki u cioci – o czym uświadamia nas najdłuższy rozdział książki Opowieść jednej nocy.
Ten przedostatni rozdział jest opowieścią starego gitowca. Nocami więźniowie przy czaju snują opowieści – wspominając wolność, kradzieże – życie jakie mieli.
Autor opowiada nam historię człowieka, który wychował się w patologii i od najmłodszych lat zszedł na drogę przestępstwa. Zarazem ukazując bezradność systemu i brak jakiejkolwiek resocjalizacji. Stary git porównuje zakład poprawczy do mamra. Stwierdza, ze zakład jest dużo gorszy. Młodzi chcą szaleć, są pełni gniewu i buntu – podczas gdy, jak stwierdza – stare diabły są już zmęczone. Trudno się z tym nie zgodzić. Monolog prowadzony jest tak realistycznym językiem, ze czytelnik czuje się jakby tam był. Siedział przy czaju i słuchał opowieści o życiu starego współwięźnia.
Książkę polecam każdemu. Jest sprawnie napisana – czyta się ją bardzo szybko. Można się uśmiechnąć, ale i przerazić. U mnie spowodowała zastanowienie się nad człowiekiem i ludzką naturą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Warto przeczytać

Ocena:
Autor:
Data:
Mocna lektura. Po przeczytaniu tej książki na pewno nikt nie pozostanie obojętny. Na długo zostawi po sobie swój ślad u czytelnika. Warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena