Koszyk 0
Opis:
Mroków Jarosława Borszewicza nie można jednoznacznie sklasyfikować. Możemy ten utwór nazwać prozą literacką, tomikiem poezji czy wreszcie powieścią o mrocznej fabule… Ale chyba nie ma potrzeby szeregować tej książki, ponieważ ta niezwykła forma literacka nadal wciąga nas w dyskusję o sensie naszego istnienia, bo „trzeba coś robić między pierwszą a drugą datą… ... Pierwszą już znam. Drugą…” Borszewicz debiutował tą książką w Iskrach w 1983 r. i po wielu latach można śmiało stwierdzić, że przeszła ona świetnie próbę czasu. Czytelnik szybko daje się wciągnąć w zawiłą opowieść, ponieważ tak naprawdę bohaterem tej książki jest śmierć, którą my próbujemy tylko ułaskawić. „Benek mówi, że myśl o śmierci najlepiej zagłuszyć drugim człowiekiem. Ale ja mu nie wierzę” - mówi narrator, który zmaga się ze swoją samotnością, śmiertelnością i śmiertelnością najbliższych, który próbuje jednak znaleźć nadzieję w miłości czy przyjaźni… Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Iskry
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jarosław Borszewicz
  • 2015
  • 232
  • 195
  • 125
  • 9788324403974
  • 9788324403974
  • ZCGFL

Recenzje czytelników

Światło w Mroku

Ocena:
Autor:
Data:
Są takie książki, które wciągają dopiero po kilkunastu stronach. Są książki, które czytamy, by czytać - bo ciężko odłożyć coś, czego się nie zaczęło. Natomiast "Mroki" to książka, która już od pierwszej strony krzyczy "przeczytasz mnie od deski do deski!". Już po kilku pierwszych stronach czułam, że będzie to jedna z najlepszych przygód mojego życia. Idealnie zrównoważone poważne tematy śmierci, miłości, przyjaźni z zabawnymi rozważaniami na temat życia intymnego ... chorób butów i przygód w dorożce bohatera - Dueta.
Duet - szaleniec, który zafascynował mnie, gdy tylko go poznałam. Bałagan w jego głowie ciężko zrozumieć, sam siebie nie rozumie... Ale poczułam, że wraz z nim przeżywam momenty z jego życia. Z czasem poczułam, że myślę jak on, że ten człowiek jest nieobliczalny, ale genialny!
Wiktor - chłopak, który za wszelką cenę chce... właśnie, czego on chce? Żyć? Umrzeć? A może chce pojąć śmierć? Osoba, której rozważania są szalone, ale jakże prawdziwe. Jednak... czy Wiktor rzeczywiście istnieje? Czy jest tylko wyobrażeniem Dueta? A może wszystko to wyobrażenie? Może wszystko jest fikcją? Kobiety Dueta są fikcją, Sekwana, nad którą chodził, gdy narzeczona chwilowo wyganiała go z domu - jest fikcją? A może tęsknotą?
Wiem jedno: "Mroki" Jarosława Borszewicza tak mnie wciągnęły, że nie mogłam wzroku oderwać nawet w nocy. Ciągle odwlekałam skończenie książki, bo co ja ze sobą zrobię, jak już ją przeczytam?! Polecam każdemu, kto lubi treści filozoficzne i życiowe. Polecam, nie zawiodłam się.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam!

Ocena:
Data:
Widzimy partie tekstu pisane prozą, a jednak "Mroki" nie są powieścią. Patrzymy na słowa ujęte w wersy, lecz wcale nie musimy czuć się jak czytelnik utworu poetyckiego. Dlatego książka Jarosława Borszewicza nie jest przeznaczona dla wszystkich. Wymaga od czytelnika cierpliwości, wyrozumiałości i przede wszystkim wrażliwości. Trzeba mieć czas na oswojenie się z nią, lecz także chęć na wejście w skomplikowany świat ludzkiego wnętrza ... Wtedy pozornie chaotyczny zlepek przeżyć i sytuacji stanie się zrozumiały, a wiele osób odnajdzie myśli i stany identyczne z własnymi.

Czytając poznamy opisy przeżyć, rozważania, rozmowy z bliską osobą, wspomnienia, sceny z tzw. życia i kolejne przemyślenia. Właściwie przychodzi skojarzenie ze strumieniem świadomości, ale bardziej poetyckim, przesuwającym przed oczami wyobraźni refleksje budzące się w człowieku w każdej chwili istnienia. I najczęściej nie są to refleksje pogodne, łatwe do zaakceptowania przez odbiorcę. Dlatego książkę tę należy mieć w pobliżu, by sięgnąć po nią w chwili, gdy będziemy gotowi posiedzieć przy niej i poczytać bez pośpiechu.
Z.J.
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena