Koszyk 0
Opis:
Neurony w głowie Alice zaczęły obumierać, lecz cały proces odbywał się zbyt cicho, by mogła go usłyszeć. Jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera. MOTYL to jedna z najpiękniejszych powieści ostatnich lat. Alice Howland zaczyna tracić pamięć. Lekarze kładą to na karb zmęczenia i stresu. Ale mylą się. Alice jest profesorem Harvardu, uprawia Jogging i korzysta z życia, jest spełnioną kobietą. Diagnoza, Alzheimer o wczesnym początku, jest dla niej wyrokiem. Kobieta musi pogodzić się z tym ... że niebawem straci swoją tożsamość. Zapomni kim jest, co kocha, a czego nienawidzi. Przestanie poznawać swoje dzieci. Próbuje się przed tym bronić tworząc w swoim komputerze, niczym dodatkowy dysk pamięci, specjalny folder o nazwie: MOTYL... MOTYL to powieść o której nie da się zapomnieć. Powieść o sednie człowieczeństwa i o heroicznej walce o zachowanie godności w obliczu nieuleczalnej choroby. "Przyglądając się motylom latającym w ciepłym słońcu pośród stokrotek w ich ogrodzie, matka powiedziała jej: Widzisz, mają krótkie, ale cudowne życie. Alice lubiła wracać do tego pamięcią." Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Filia
 • miękka
Mniej Więcej
 • Lisa Genova
 • 2014
 • 1
 • 424
 • 200
 • 130
 • *, 9788379880522
 • 9788379880522
 • ZBE26

Recenzje czytelników

moja ulubiona

Ocena:
Autor:
Data:
Tak jak czytana przeze mnie niedawno "Lewa strona życia"tak i "Motyl" to pięknie napisana książka,wzruszająca,skłaniająca do refleksji.Z niecierpliwością oczekuję kolejnych wychodzących spod pióra Lisy Genova.
Czy ta recenzja była przydatna?

Motyl, czyli test na człowieczeństwo

Ocena:
Autor:
Data:
"Motyl" to debiut literacki Lisy Genova. Książkę zakupioną w księgarni Matras pochłonąłem w jedną noc, kończąc lekturę o 6:30 nad ranem. Dlaczego, warto sięgnąć po książkę Lisy i to w wakacje, wypoczywając nad morzem lub podczas postoju w górach?
Tytułowa Alice to aktywna, spełniona pięćdziesięcioletnia kobieta, profesor psychologii na Harvardzie, która uwielbia uczyć, matka trojga dorosłych dzieci, szczęśliwa małżonka równie aktywnego naukowca – Johna ... Wszystko w jej życiu układa się po jej myśli, ale pewnego dnia wszystko co kocha rozpada się jak domek z kart. Tragedia zaczyna się od rzeczy błahych jak zapomnienie słowa, niepamiętanie o terminach spotkań. Gdy pada diagnoza – Zespół Alzheimera o wczesnym początku, jest to dla niej szok. Jak nazwać utratę wszystkiego co się kocha? Utratę swojej tożsamości, pracy, wspomnień, niemożność rozpoznawania osób najbliższych, aż w końcu całkowite uzależnienie od innych. Lisa Genova dokonała niezwykłego literackiego zabiegu. Gdy dowiadujemy się, że główna bohaterka cierpi na zespół Alzheimera dowiadujemy się również, że od tej pory „Alice nie jest wiarygodnym źródłem informacji o sobie samej”. Mimo to przez następne kilkaset stron patrzymy na świat jej oczami. Dzięki temu zabiegowi, pamiętając, że „Alice nie można ufać jeśli chodzi o nią samą”, czujemy się podczas lektury tak samo zagubieni jak ona. Gdy Alice twierdzi, że przed drzwiami jej mieszkania zieje wielka czarna dziura (omamy wrokowe i słuchowe są częste w chorobie otępiennej), nie mamy nikogo kto pomógłby nam zweryfikować tę informację. W tym momencie jesteśmy chorą na zespół Alzheimera Alice i czujemy to samo co ona. Czujemy jej strach, jej zagubienie i poniżenie, gdy nie może znaleźć toalety we własnym mieszkaniu.
Alice broniąc się przed utratą siebie i swojej godności tworzy swoisty test na człowieczeństwo, który ma odpowiedzieć na pytanie – Czy warto żyć dalej? Jeśli go obleje ma otworzyć w swoim komputerze tajemniczy folder o nazwie „Motyl”. Co tam znajdzie?

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena