Koszyk 0
Opis:
Awanturnicza opowieść o człowieku, który urodził się w złych dla siebie czasach i z artysty uzależnionego od morfiny przemienił się w demonicznego, nieodpowiedzialnego konspiratora, męża, kochanka... Nie mógł mu zaufać nikt. Konstanty Willemann jest synem niemieckiego arystokraty i spolonizowanej Ślązaczki. Ma za sobą kampanię wrześniową 1939 roku, jest podporucznikiem, oficerem rezerwy Wojska Polskiego, wojsko jednak go nie interesuje. Gdy tylko nadarza się okazja, korzystając z chaosu ... nie rejestruje się jako wojskowy i zaczyna ukrywać w Warszawie. Przechodzi rodzaj choroby psychicznej, słyszy głosy wewnętrzne. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Szczepan Twardoch
  • 2012
  • 1
  • 584
  • 205
  • 145
  • *, 97883-0805-0118
  • 9788308050118
  • ZAQLJ

Recenzje czytelników

Morfina

Ocena:
Autor:
Data:
Książek o wojnie przeczytałam wiele, jednak z takim obrazem, jaki ukazał autor spotkałam się po raz pierwszy. Pozycję jednak uważam za jak najbardziej udaną powieść o tamtych czasach. Jest to szósta z kolei książka autora, jednak pierwsza, którą miałam okazję przeczytać. Od dawna marzyłam o tym, aby mieć ją w swoich zbiorkach, aż w końcu się udało. Gdy zaczęłam jej lekturę nie mogłam się oderwać.


Wilhelm był synem arystokratycznego Niemca i spolszczonej Ślązaczki. Miał swoją rodzinę ... jednak nie zachowywał się tak, jak przykładny maż i ojciec. Miał wiele kochanek, choć nie uważał, aby zdradzał żonę. Nie stronił od alkoholu, kobiet, korzystał z życia pełnymi garściami. Robił wszystko, aby nie wzięli go do wojska, brał udział w powstaniu warszawskim. Cały czas był na rauszu, marzył o zdobyciu kolejnej dawki morfiny…

Pozycja ukazuje zupełnie inny obraz wojny, nie wszyscy byli zaangażowani w walkę. Wśród nich byli także tacy, jak główni bohater, dla których liczyła się tylko rozrywka, uciecha z życia. Wiadomo, wojna to trudny czas dla ludzi i każdy chciał go inaczej przeżyć, gdyż nie wiedział, co spotka go następnego dnia…

Autor ukazał bohatera rozdartego wewnętrznie, wywodzącego się z rodziny polsko-niemieckiej, który nie wiedział, kim dokładnie jest. Nie identyfikował się z żadnym z tych narodów, trudno mu było podjąć decyzję o jego przynależności do danej narodowości.

Książkę czyta się bardzo szybko, choć zmusza do przemyśleń. Język autora jest prosty, często wulgarny, jednak za bardzo mi to nie przeszkadzało. Z czasem przyzwyczaiłam się do jego stylu pisarskiego. Spodobał mi się na tyle, że przy chwili wolnego czasu sięgnę po inne książki Szczepana Twardocha.

,,Morfina” to zupełnie inna książka opowiadająca o II wojnie światowej, jednak uważam, że warta swojej uwagi na tyle, aby poświęcić jej swój czas. Ja tak zrobiłam i nie żałuję !

Moja ocena : 9/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Morfina - opowieść o człowieku

Ocena:
Autor:
Data:
Usłyszałem o książce "Morfina" Szczepana Twardocha w audycji radiowej i od razu wiedziałem, że będę chciał przeczytać tą książkę. Nie znałem wcześniej autora i jego poprzednich książek, jednak po lekturze "Morfiny" muszę powiedzieć, że jest to bardzo dobry pisarz młodego pokolenia, który nie boi się podejmować odważnych tematów. Książka wciąga już od pierwszych stron i daje ogromną przyjemność z obcowania z głównym bohaterem Konstantym Willemannem, człowiekiem złym i podłym ... a jednak potrafiącym wzbudzić w czytelniku pozytywne emocji. Pomimo, że fabuła książki nie należy do łatwych i przyjemnych to czyta się ją bardzo dobrze, co z pewnością jest ogromną zasługą autora i języka jakim się posługuje. Autor w sposób bardzo ciekawy i wciągający przedstawia w Morfinie historię młodego mężczyzny, który w pierwszych miesiącach II Wojny Światowej w Warszawie, przeżywa liczne rozterki wynikające z poczucia braku własnej tożsamości i poszukiwania prawdziwego sensu swojego życia.
Tłem dla opowiadanej w książce historii Konstantego Willemanna jest wojna, jednak nie ona jest tutaj najważniejsza. Ważniejsze jest to co czuje, co myśli, jakie decyzje podejmuje i jak stara się je uzasadnić zarówno przed sobą jak i innymi główny bohater. Konstanty Willemann próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie kim tak naprawdę jest, a także jaki wpływ na nasze życie ma życie naszych przodków. Trudne wojenne czasy stanowią doskonałe tło dla całej historii zmuszając Konstantego Willemanna do podejmowania ważnych decyzji i refleksji nad własnym dotychczasowym życiem. Polecam tą książkę wszystkim, którzy lubią dobrą mocną prozę o skomplikowanych ludzkich losach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena