Koszyk 0
Opis:
Kolejny klasyczny kryminał mistrzyni gatunku. Zabójca w celu zmylenia policji zaplanował zamordowanie samego siebie. Czy detektyw Poirot i tym razem przeprowadzi błyskotliwe śledztwo? Podejrzanych o zbrodnię pojawia się wielu: żona, kochanka, syn... A to i tak nie wszyscy. Czy rozwiązanie zagadki rzeczywiście jest tak proste, że nawet Poirot zaczyna w nie wątpić?
Mniej Więcej
  • Agata Christie
  • 2014
  • 220
  • 196
  • 125
  • Klasyka kryminału
  • 978-83-271-5092-9
  • 9788327150929
  • ZBEZP

Recenzje czytelników

Morderstwo na polu golfowym

Ocena:
Autor:
Data:
„Morderstwo na polu golfowym” jest pierwszym kryminałem, w którym pisarka zastosowała jako punkt wyjścia wezwanie, które Poirot otrzymuje od klienta, „ale kiedy przybywa na miejsce okazuje się, że jego potencjalny klient już nie żyje.”

Po przybyciu na miejsce, uczuciowy Hastings natychmiast ulega czarowi pięknej sąsiadki zamordowanego. Wcześniej daje się zauroczyć młodej towarzyszce podróży. Poirot spogląda na te miłostki z pobłażliwością. Nie daje się nawet wytrącić z równowagi ... a przynajmniej nie daje tego po sobie poznać, gdy Hastings trzyma Poirota w żelaznym uścisku, by pewna młoda dama mogła uciec. „…dziś wieczorem pomogłeś dziewczynie uciec, kiedy z takim trudem udało się nam ją znaleźć. Ech bien! A więc wszystko sprowadza się do tego – pracujesz ze mną, Hastings, czy przeciwko mnie?” – stawia sprawę jasno.
I pomimo tego, gdy dziewczyna w której Hastings jest zakochany znika, Poirot pociesza go „- Zostaw to ojczulkowi Powrotowi. Znajdę ci tę dziewczynę – jak tylko będę miał pięć minut wolnego czasu.”

Dla Poirota bowiem nie kłody rzucane pod nogi przez Hastingsa stanowiły problem, ale rywalizacja z francuskim, zarozumiałym detektywem Giraudem.

Zagadka nie dość, że zakręcona jest jak francuski croissant, to Poirot musi pokonać rywala w osobie francuskiego detektywa i nielojalnego z powodu uczuć przyjaciela. Ale co by się nie działo, czy Poirot kiedykolwiek przegrał?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Znów na tropie!

Ocena:
Autor:
Data:
Herkules Poirot znów na tropie! Tym razem zostaje zamordowany bogaty biznesmen, który wcześniej wysłał do sławnego detektywa list z prośbą o pomoc. Niestety, Poirot wraz ze swoim przyjacielem, Arturem Hastingsem, przybywają za późno.
W całej sprawie jest wiele poszlak, a nie ma faktów. Czy to prawdziwe sekrety, czy tylko fałszywe tropy podrzucone przez mordercę?

Ponadto Herkules ma wrażenie, że pewna dama zamieszkująca w sąsiedztwie była kiedyś zamieszana w morderstwo ... a zbrodnia ta była łudząco podobna do tej, którą stara się teraz rozwikłać. Ale jaka to była sprawa? Pamięć bywa zdradliwa, a z prośbą o pomoc nie może się zwrócić do Wujka Google.

Gdy detektyw jest już bliski rozwiązania zagadki ma miejsce kolejne morderstwo, które wprawia w osłupienie nawet jego samego. Jednak, jak to Poirot ma w swoim zwyczaju, nie daje się zwieść i krok po kroku rozwiązuje zagadkę morderstw.

Charakteru całej powieści dodaje rywalizacja Herkulesa Poirota z detektywem Giraudem, który woli tradycyjne metody. Na kolanach bada każdy skrawek ziemi, niedopałek papierosa, a nawet małą zapałkę! Nie ukrywam, że mnie to bardzo rozśmieszyło! Facet musiał komicznie wyglądać w takiej pozycji.

Rozbroił mnie też Poirot swoim wesołym i lekko pokpiwającym stosunkiem do Hastingsa, który nie odparł się urokom kobiet. Komentarz Herkulesa w pełni odzwierciedla zachowanie Artura: "Hastings, ty masz serce pojemne jak Turek! Powinieneś założyć harem!" Właśnie takie momenty cenię w książkach, bez względu z jakiego są gatunku. Odciągnięcie czytelnika od głównego wątku zabawnym komentarzem lub ciętą ripostą jest nie lada wyczynem. Nie każdy pisarz to potrafi, dlatego też Agata Christie jest dobra w tym, co robi.

Oczywiście, nie udało mi się odgadnąć kto jest mordercą. Christie dostarcza wielu wskazówek, by potem wszystkie unieważnić: czas zgonu, motyw, główny podejrzany.
W tej powieści autorka poszalała i jest kilka motywów miłosnych. Nie lubię czytać o miłości, jednakże tej książce przydał się taki wątek. To sprawiło, że jest ciekawiej.

Książki Christie są wyjątkowe. Może nie są to powieści dynamiczne, z pościgami, ucieczkami i wieloma efektami specjalnymi, ale mają w sobie to coś. Ten angielski styl i prostota przemawiają do mnie za każdym razem, gdy sięgam po kryminały Agaty Christie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena