Koszyk 0
Opis:
KILKANAŚCIORO DZIECI.....JEDEN SUPERMARKET.....MILION RZECZY, KTÓRE MOGĄ PÓJŚĆ ŹLE... PIERWSZY TOM NOWEJ SERII DLA MŁODZIEŻY, KTÓREJ DALSZEGO CIĄGU NIE BĘDZIECIE MOGLI SIĘ DOCZEKAĆ! Potężne tsunami pustoszy wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Nad krajem przetaczają się straszliwe burze, a ze zniszczonego ośrodka wojskowego wydostaje się tajemnicza broń chemiczna. Sześcioro licealistów, dwójka gimnazjalistów i szóstka mniejszych dzieci po wypadku w drodze do szkoły chroni się w supermarkecie ... Wielki sklep szybko staje się jednak zarówno ich schronieniem, jak i więzieniem. Grupka zdanych na siebie, przerażonych, odciętych od świata dzieciaków zaczyna tworzyć małą społeczność: organizują sobie życie, dzielą obowiązki, starsi opiekują się młodszymi, ale też ujawniają się szkolne sympatie, antypatie i skrywane dotąd uczucia, wyłaniają się naturalni przywódcy i ci, którzy chcą skorzystać z sytuacji i trochę się zabawić… Świetnie przedstawieni młodzi bohaterowie, ze swym charakterystycznym językiem, buzującymi emocjami i odmiennymi osobowościami, wymagające i realistyczne sytuacje oraz dynamiczna akcja sprawią, że czytelnicy nie będą mogli oderwać się od lektury. „Monument 14” to interesujące połączenie Władcy much z realiami filmu Pojutrze. „Autorka zręcznie przemienia to, co mogło być kolejną postapokaliptyczną książką dla młodzieży, w pełen napięcia, przerażająco prawdziwy thriller”. „Publishers Weekly” „Mocny początek, a potem niesamowicie realistyczna historia przetrwania bohaterów z krwi i kości, której zakończenie budzi autentyczny dreszcz”. „Booklist” Emmy Laybourne jest pisarką i aktorką, jako artystka komediowa współpracowała m.in. z Comedy Central i MTV. Pierwszy tom serii „Monument 14” to jej bardzo udany debiut powieściowy. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Emmy Laybourne
 • 2014
 • 1
 • 344
 • 205
 • 135
 • 9788378185741
 • 9788378185741
 • ZBHOK
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

W walce o przetrwanie

Ocena:
Autor:
Data:
Czasami kiedy mam ochotę na coś ciekawego i mrocznego, oglądam sobie filmy katastroficzne i apokaliptyczne pokroju "Pojutrze", czy "2012". Lubię tego typu historie, ale rzadko mam okazję natrafić na książkę, która zachęci mnie do własnej wizji końca świata. Dlatego sięgam w tym wypadku głównie po filmy. Kiedy jednak w zapowiedziach ukazała się powieść "Monument 14. Odcięci od świata", postanowiłam, że jeżeli będę miała taką okazję, to dam jej szansę ... Co zatem kryje się w środku?

Lawinę wypadków rozpoczyna wybuch wulkanu. Potem tsunami pustoszy wybrzeże stanów zjednoczonych. Każde wydarzenie ma swoje skutki. To największa katastrofa w historii, a w samym środku wydarzeń wylądowała grupka dzieciaków. W drodze do szkoły mają wypadek. Fart sprawił, że udało im się schronić w supermarkecie. Powoli zaczynają tworzyć własną, małą społeczność, a ich jedynym celem jest przetrwanie i wrócenie do rodzin. A wydarzenia te poznajemy z perspektywy Deana.
Książka opowiada losy grupy nastolatków, która miała szczęście i przeżyła. Ich walka o przetrwanie rozpoczyna się tak naprawdę, kiedy udaje im się w końcu schronić w centrum handlowym. To właśnie tam rozgrywa się większość akcji. Kłopoty mają różne. Czy to sprzeczki i nieporozumienia, a może jeszcze inne problemy. Niczego jednak nie da się porównać z walką o przetrwanie na której skupiają się bohaterowie i która odgrywa tutaj kluczową rolę.

Bardzo spodobał mi się wątek miłosny, który jest zaledwie cieniem na tej historii, spada na dalszy plan, co jest niewątpliwie plusem tej opowieści. Nie spodziewajcie się dokładnych opisów tornad, powodzi, czy innych burzliwych działań. Autor serwuje nam historię w którym celem nadrzędnym jest odnalezienie bezpieczeństwa, miejsca w którym poczują się lepiej i wymyślą, jak mają przetrwać w nim przez kilka miesięcy. Wydawałby się, że to będzie nudne, ale nie jest. Każdy dzień przynosi bohaterom nowe niespodzianki, sprawia, że powstają coraz to nowsze plany mające na celu wydostanie ich z tej sytuacji.

Książka nie opowiada losów sprzed katastrofy. Możemy się jednak domyślać, że była to nieodległa przyszłość. Jedyną różnicą pomiędzy naszym światem, a tym wykreowanym przez autora, jest technologia. Nowe tablety i aplikacje sprawiły, że dzieci przestały praktycznie pisać ręcznie. Nie zmienia to jednak faktu, że postaci prawie niczym się od nas nie różnią. Bardzo łatwo postawić się na miejscu bohaterów i wyobrazić sobie, że to samemu walczy się o przetrwanie.

Powieść skupia się głównie na katastrofie, która odgrywa tutaj podwójną rolę. Jest zarówno powodem, dla którego bohaterowie muszą wspólnie walczyć o przetrwanie, ale również sprawia, że się kłócą i nie potrafią dojść do porozumienia. Autorka sprawiła, że te wydarzenia ożywają na kartach powieści. Jej wizja jest tak samo przerażająca, jak i dająca nadzieję, że w takiej sytuacji społeczeństwo przynajmniej częściowo, dałoby radę przeżyć.

"Monument 14. Odcięci od świata" to nie tylko gratka dla fanów postapokaliptycznych historii, ale także dla każdego nastolatka, który chciałby przeżyć niezwykłą przygodę z domieszką grozy i fantastyki. Książka wciąga powoli, stopniowo, ale jak już Wam się spodoba, to nie będziecie mogli się od niej oderwać.


recenzja z bloga:
http://ksiazki-patiopei.blogspot.com/2014/06/w-walce-o-przetrwanie-monument-14.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Odcięci od świata

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy po raz pierwszy przeczytałam zapowiedź książki ,,Monument 14.Odcięci od świata" zaciekawiła mnie ona. Później naszły mnie pewne wątpliwości, iż książka może mi się nie spodobać. Nie sięgam za często po postapokaliptyczną fantastykę i nie była przekonana do końca czy to jest coś w czym się odnajdę. Jednak książka bardzo mnie do siebie zachęcała, a pojawiające się pozytywne słowa o tej pozycji przekonały mnie, że muszę się przekonać, jak mi z nią pójdzie. Teraz, będąc po lekturze ... jestem bardzo zadowolona, że przeczytałam tę książkę.

Po przeczytaniu zaledwie kilku stron książki ,,Monument 14. Odcięci od świata" wiedziałam, że nie zawiedzie mnie ona. Ciekawa historia oraz łatwość czytania tej książki sprawiło, iż po prostu miałam ochotę czytać dalej i dalej. Im bardziej wgłębiałam się, tym moje pragnienie poznania dalszych wydarzeń było coraz większe. Polubiłam chyba wszystkich bohaterów. Każdy był inny, wiódł inne życie przed znalezieniem się w supermarkecie, ma inne problemy i sposoby przystosowania się do powstałej sytuacji. Taka różnorodność wpływa na zmysły czytelnika i może mu się wydać, że gdzieś tam, właśnie teraz, gdy czytam tę książkę, jest grupa nastolatków, którzy muszą sobie poradzić sami, bez dorosłych, z życiem w supermarkecie.

Część książki ,,Monument 14. Odcięci od świata" czytałam jadać samochodem. Tak się wciągnęłam w czytanie, że gdy wystąpił wstrząs pojazdu przeraziłam się. Dlaczego? Otóż przywrócił mnie on do rzeczywistości, która okazała się dużo nudniejsza niż historia, która zawładnęła mną na pewien czas.

Fajnym dodatkiem do książki jest mapka, dzięki której ma się lepsze wyobrażenie jak wygląda sklep. Możemy bez problemu odnaleźć na niej miejscu, w którym aktualnie rozgrywają się wydarzenia. Taka drobna zabawa podczas czytania. Muszę przyznać, że trochę zaskoczyło mnie miejsce umieszczenia tej mapki, lecz fajnie, że się w ogóle pojawiła.

Książka ,,Monument 14. Odcięci od świata'' bardzo przypadła mi do gustu. Cieszę się, że moje wątpliwości nie zwyciężyły i sięgnęłam po tę pozycję. Po kolejną część sięgnę na pewno, tymczasem polecam przeczytać część pierwszą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena