Koszyk 0
Opis:
,,Być może każdy eseista jest- mówiąc słowami nieocenionego Jerzego Stempkowskiego- niespiesznym przechodniem.Wędruje po świecie w poszukiwaniu inspiracji, a potem całymi latami w autorskiej szufladzie, w papierowych teczkach, a niekiedy tylko w zakamarkach własnej pamięci gromadzi zapiski, z których wyłonią się kiedyś eseistyczne arcydzieła. Może dlatego eseiści tak często się spóźniają?".
Mniej Więcej
  • Jan Tomkowski
  • 2013
  • 1
  • 304
  • 205
  • 150
  • 978-83-936533-4-8
  • 9788393653348
  • ZBDAX

Recenzje czytelników

Esej jako arcydzieło literatury

Ocena:
Autor:
Data:
W czasach, gdy coraz rzadziej czytamy wiersze, a dramatów nie czytamy już prawie w ogóle, gdy powieść staje się coraz częściej komercyjnym czytadłem, warto zwrócić uwagę na esej. To taki osobliwy gatunek literacki, w którym autor jest zwykle tematem, bohaterem i narratorem utworu. A zatem historia eseju to siła rzeczy również historia eseistów, ich walki o niezależność, o prawo do własnej wizji świata i człowieka.
W książce jest ich aż trzydziestu. Są wśród nich najwięksi pisarze XIX wieku ... tacy jak choćby Cyprian Norwid, są najwybitniejsi twórcy powojennej emigracji, jak Gustaw Herling-Grudziński, Czesław Miłosz czy Józef Wittlin, a także najznakomitsi autorzy krajowi, Zbigniew Herbert, Paweł Jasienica i Jarosław Marek Rymkiewicz. W ich wykonaniu esej nie jest na pewno marginesem literatury, lecz prawdziwym dziełem sztuki, a często i arcydziełem. Jak się zdaje, eseiści to zwykle artyści niepokorni, zbuntowani, niepoprawni.
Taka jest również „Moja historia eseju” – subiektywna, prywatna, może nawet kontrowersyjna.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena