Koszyk 0
Opis:
Dlaczego Francuzi chodzą w dżinsach do opery? Jak topią wszy w perfumach? Czy chętnie korzystają z pomocy znachorów? Czy zdrada małżeńska może być sportem narodowym? Dlaczego Francuzi chcą mieć żony ze wschodu? I co to jest tożsamość beznarodowa w kraju, w którym je się żaby? W książce Patrycji Todo, autorki popularnego bloga o Francji, znajdziemy odpowiedzi na te pytania i wiele innych. Ciekawe i często kontrowersyjne spostrzeżenia autorki mogą dziwić, szokować, a nawet przerażać.. ... Czy to na pewno ten kraj, który znamy jako kolebkę europejskiej demokracji, kultury i cywilizacji? I czy mimo wszystko można jeszcze odnaleźć we Francji tę magię, z której słynie na świecie? Tak, bo - jak twierdzi autorka - jest wciąż i niezaprzeczalnie piękna. Patrycja Todo – urodzona w 1971 r. w Warszawie pisarka i fotograficzka – doświadczenia życiowe gromadziła w wielu krajach na różnych kontynentach. Zna pięć języków. Od kilkunastu lat mieszka we Francji. Szczęśliwe dzieciństwo u boku podróżujących po świecie rodziców, studia w Belgii, wieloletnia praca w holenderskim Maastricht oraz małżeństwo z Francuzem hiszpańskiego pochodzenia dały jej wyjątkową perspektywę oceny kraju nad Sekwaną. Jest też matką dwóch chłopców, wychowujących się w wielokulturowej rodzinie. W swojej książce w bardzo osobisty sposób, nie stroniąc od krytyki, opowiada o Francji, która fascynuje ludzi na całym globie. W ramach swej działalności artystycznej Patrycja Todo współpracuje z nowojorską grupą Emotionalists. Wystawiała prace fotograficzne w Polsce i za oceanem. Przez cały 2009 rok prowadziła rubrykę w piśmie literackim „Bluszcz”. Tworzy popularne blogi, na które zaglądają internauci zainteresowani Francją, poezją i fotografią artystyczną. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Feeria
 • miękka
Mniej Więcej
 • Patrycja Todo
 • 2014
 • 1
 • 336
 • 204
 • 143
 • 978-83-7229-354-1
 • 9788372293541
 • ZBDTX

Recenzje czytelników

Codzienność we Francji

Ocena:
Autor:
Data:
Gdy biorę do ręki książkę o jakimkolwiek kraju ogarnia mnie lęk. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, nie lubię i nie rozumiem ludzi, którzy będąc raz czy dwa w danym kraju piszą o nim, a zwłaszcza przewodniki. Jednak ta pozycja mnie absolutnie zachwyciła. Ta książka jest tak niesamowita, że aż ciężko to opisać słowami.
Patrycja Todo, to Polka mieszkająca od wielu lat we Francji. Trzeba przyznać, iż mimo mojego początkowego sceptycyzmu dotyczącego tej książki, zostałam pokonana. Coś co mnie ujęło ... to na pewno fakt, iż ta pozycja nie jest typowym suchym przewodnikiem co, gdzie zobaczyć, za ile, w jakich godzinach czy też inne fakty, które kompletnie nie mają dla mnie znaczenia. Mogłam się jednak dowiedzieć o wiele więcej ciekawych rzeczy.
Mówiąc Francja wiele osób pierwsze co kojarzy to wieża Eiffla. Tutaj nie spotkamy się z opowieścią dotyczącą tego, że warto się tam udać. Mamy na niebywałą okazję dowiedzieć się czegoś o Francuzach ich sposobie życia, zachowań.
Autorka spełniła marzenie wielu osób na świecie zamieszkała w kraju , o którym śniła. Jednak ta książka to nie tylko, jej zachwyty nad tym co można zaznać we Francji, ale także spojrzenie na życie ze strony cudzoziemca. Możemy poznać kraj winem płynący, którego dotąd nie znaliśmy. Mnie szczególnie zainteresował wątek dotyczący kobiet, rodowitych Francuzek. Zresztą nawet możemy przeczytać o zasadach jakie stosowały, czy też w jaki sposób postępowały w swoich domach jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Jednak coś co mnie ujęło, to fragmenty dotyczące rodzicielstwa i tego, że w mieszanym małżeństwie ważna jest harmonia w nauce, języka, kultury czy tradycji każdego rodzica, mimo iż mieszkają miejscu tylko jednego z nich. Tym bardziej, że jak zauważa sama autorka coraz więcej osób stara wyzbyć się swojej polskości i wtopić się w tłum przez co wiele tak naprawdę tracą.
„Moja Francja” to wspaniała pozycja, która ukazuję, że marzenia o zamieszkaniu w miejscu z naszych snów jest możliwe. Jednak nie zawsze jest to wyobrażenie, które odwzorowuje się w prawdziwym życiu. Ta książka jest przede wszystkim prawdziwa, mamy obiektywne spojrzenie na życie w naszym wyśnionym miejscu. Polecam osobom, które marzą, czyli chyba mogę powiedzieć dla każdego z nas. Ta książka jak żadna inna w sposób niezwykle ciekawy i ujmujący ukazuje blaski i cienie naszych marzeń.

Po inne recenzje zapraszam na :http://miejsce-na-ksiazke.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena