Koszyk 0
Opis:
Audiobook CD MP3. Czytają: Leszek Filipowicz, Tomasz Sobczak, Jakub Wieczorek, Janusz Zadura.Czas nagrania: 14 godzin 40 minut.Oto piętnaście niezwykłych historii i piętnaście fascynujących światów! Zbiór wyjątkowych, świetnie napisanych opowiadań, które zabierają czytelnika w pełną emocji podróż po doskonałej literaturze. Od science-fiction, poprzez horror aż do współ ... czesnych opowieści obyczajowych. Jacek Piekara stworzył nietuzinkowych bohaterów i umieścił ich w mistrzowsko wykreowanych światach - od starożytnego Rzymu, mocarstwowej Polski i współczesnej Ameryki, po obce planety oraz sam środek Piekła. Opowiadania te są jednocześnie wzruszające i okrutne, dramatyczne i zabawne. Od żadnego się nie oderwiecie... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jacek Piekara
  • 2015
  • 140
  • 125
  • 9788364732393
  • 9788364732393
  • ZCR27

Recenzje czytelników

Podróż przez liczne (wszech)światy

Ocena:
Autor:
Data:
Jakiś czas temu w moje ręce wpadł audiobook „Mój przyjaciel Kaligula” autorstwa Jacka Piekary. I choć z fantastyką od zawsze było mi nie po drodze z wielkim zainteresowaniem rozpoczęłam podróż do alternatywnych światów. W związku z tym, że nie znałam wcześniej żadnych tekstów Jacka Piekary „Mój przyjaciel Kaligula” okazało się dla mnie niespodzianką, która miałam nadzieję, tak mnie zaabsorbuje, że ze zniecierpliwieniem będę odkrywała jej kolejne elementy ...
„Mój przyjaciel Kaligula” to zbiór piętnastu opowiadań. Całość podzielona jest na cztery części: „Żarna historii”, „Piekło, Niebo, Ziemia”, „Obce światy” oraz „Love story”. Oczywiście zbiór dzięki temu jest bardziej klarowny, jednak dostrzegam pewne elementy wspólne dla opowiadań z poszczególnych części, które mogły wpłynąć właśnie na tego typu podział.
Opowiadania wchodzące w skład „Żaren historii” przenoszą czytelnika do starożytnego Rzymu, gdzie wdraża się w środowisko jednego z najpotężniejszych ludzi, a mianowicie Juliusza Cezara. Następnie przeniesiemy się we współczesne czasy, gdzie pewien człowiek nieustanne żyje wydarzeniami z czasów II wojny światowej. Poznamy człowieka, którego myśli nabierają realnych kształtów oraz ludzi pragnących rozwinąć karierę wykorzystując fakt, że umarli wstają z grobów. Każda z historii posiada swój klimat, w którym czytelnik bez problemu się odnajdzie. Opowiadania, wydawać by się mogło w ogóle do siebie nie pasujące, mają wspólny mianownik – politykę. „Żarna historii”, bowiem traktują o polityce, rządzy władzy oraz jej zgubnym wpływie na jednostkę i społeczeństwo. „Piekło, Niebo, Ziemia” to, w moim odczuciu najbardziej enigmatyczna i niepokojąca część całej antologii. Miejsce akcji opowiadań nie jest sprecyzowane – po prostu to piekło, niebo i ziemia. Dla każdego z nas, piekło czy niebo ma odmienny wymiar. Ta część traktuje o emocjach, kruchości chwil, przewrotności losu. To także spojrzenie na życie czy religię. Smutne spojrzenie, gdzie życie nie jest już bezcenne, a wiara powierzchowna i na sprzedaż. „Obce światy” z kolei to podróż do innej galaktyki, na nieznane planety. Historie tutaj przedstawione ukazują, jak jedna decyzja może wpłynąć na nasze życie. To także opowieści o niewykorzystanych szansach, strachu przed ryzykiem i rezygnacji. Z kolei „Love story” to teksty obrazujące relacje damsko – męskie, które niejednokrotnie zaskakują swoją formą. Będzie tutaj o apodyktycznym małżonku, tajemniczym posążku i mężczyźnie, który za wszelką cenę pragnie odnaleźć dom.
Z opowiadań wybrzmiewa melancholia i pewien smutek. Jednak całość nie jest przygnębiająca, dzięki odrobinie humoru i satyry, przebijającej się gdzieś spod tego spleenu. A humor pana Piekary jest fantastyczny. Odważny, błyskotliwy i zaskakujący. Czytelnik bez trudu odnajdzie tutaj odniesienia do wydarzeń historycznych, środowiska religijnego czy też politycznego. Ci bardziej uważni dostrzegą także nawiązania do znanych dzieł literackich czy też popularnych seriali.
Opowiadania są zróżnicowane gatunkowo i tematycznie przez co każdy z czytelników może odnaleźć coś dla siebie. Ja także mam swoich ulubieńców, są to m.in. „Mój przyjaciel Kaligula” oraz „Życie to śmierć, śmierć to życie”. Pierwsze z nich urzekło mnie swoim klimatem, drugie smutną prawdą, że życie nigdy nie będzie sprawiedliwe. Oczywiście w zbiorze są także historie, które do mnie nie trafiały.
Niewątpliwie zaletą zbioru jest fakt, że opowiadania posiadają przesłanie. Niekiedy jest ono bardzo czytelne, innym razem trzeba je odkrywać pod warstwami słów. Kolejnym pozytywnym każdej z opowieści są intrygujący bohaterowie. Jedni od razu zyskiwali moją przychylność, drudzy współczucie, a kolejni irytowali. Bez względu na to, jakie wywoływali emocji byli wyraziści. Narratorem każdej z piętnastu historii jest mężczyzna. I tutaj muszę wspomnieć o lektorach, a są nimi: Janusz Zadura, Tomasz Sobczak, Jacek Filipowicz i Jakub Wieczorek. Panowie idealnie nakreślili sylwetki poszczególnych bohaterów. Przekazali nie tylko ich emocje, ale, dzięki sprawnym operowaniu głosem sprawili, że słuchając historii mogłam określi czy postać jest pewna siebie, zdecydowana czy wręcz przeciwnie.
Z twórczością Jacka Piekary zetknęłam się po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Wędrówka po fantastycznych światach okazała się bardzo pochłaniająca i choć czasami był trudna, było warto. Audiobook dodatkowo wymusił na mnie większe zaangażowanie, co sprawiło, że uważniej „przyglądałam” się każdemu słowu. Niektórym czytelnikom\słuchaczom przeszkadzać może „męski punkt widzenia” momentami bardzo bezwzględny. Mnie on nie drażnił i z przyjemnością poznam kolejne książki pana Piekary.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena