Koszyk 0
Opis:
Mleko i miódto opowieści o miłości i kobiecości, ale też przemocy i stracie. W krótkiej, poetyckiej formie skrystalizowały się pełne cielesności emocje. Każdy z rozdziałów dotyka innych doświadczeń, łagodzi inny ból. Rupi Kaur szczerze i bezkompromisowo ukazuje kobiecość we wszystkich jej odcieniach, cudowną zdolność kobiecego ciała i umysłu do otwierania się ... na miłość i rozkosz mimo doznanych krzywd. Międzynarodowy bestseller Ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy w samych Stanach Zje dnoczonych Kilkadziesiąt tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa” Te krótkie i szczere wiersze o doświadczaniu kobiecości, przemocy, miłości i łagodzeniu bólu są tak delikatne jak piosenki pop i tak ostre jak trash metal. „New York Times” „Mleko i miód” to zbiór wierszy, który każda kobieta powinna mieć na swoim nocnym stoliku. „Huffington Post” Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Otwarte
 • miękka
Mniej Więcej
 • Rupi Kaur
 • 2017
 • 1
 • 280
 • 205
 • 144
 • 978837515-431-3
 • 9788375154313
 • ZDHCH

Recenzje czytelników

amandaasays.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
GŁĘBIA W KILKU SŁOWACH
Rupi Kaur ma niezwykły talent do przekazywania niezliczonej ilości emocji w zaledwie kilku krótkich wersach. Czytając, niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że autorka czyta w naszych myślach, opisuje nasze odczucia. Niektórzy zarzucają Kaur bezsensowność tekstów, czy też operowanie pustymi frazesami, jednak ja zdecydowanie widzę w nich głębię.

STRUKTURA
Tomik podzielony jest na cztery części: cierpienie, kochanie, zrywanie, gojenie ... Wiersze w każdej z nich poruszają inną tematykę. Podążymy więc za autorką w świat kobiecości, wymagań świata wobec kobiet, tego, jak są traktowane. Odkryjemy zakątki nieszczęśliwego uczucia, obaw, przerażenia, ale i zakochania, gojenia ran oraz samoakceptacji.
Rupi Kaur bawi się formą, jednak widać, że najlepiej czuje się w białych, nieregularnych wierszach pozbawionych znaków interpunkcyjnych, co pozwala na mnogość interpretacji. I chociaż zdarzyło się kilka dłuższych tekstów, to jednak przeważają te krótkie, niczym urwane myśli, w których kryje się głębsze znaczenie. Nie jest to również poezja, do jakiej przyzwyczaiła nas szkoła - to jej bardzo współczesna forma, dzięki czemu myślę, że może ona trafić nawet do tych, którzy wcześniej unikali wierszy jak ognia.

MANIFEST KOBIECOŚCI
Przyznam, że Mleko i miód to niezwykle kobiecy tomik, zawierający teksty intymne, często takie, których mężczyźni mogą niestety nie zrozumieć. Niektóre sytuacje przedstawione na kartach książki mogą wydać im się zupełnie obce, a niektóre teksty mogą też ich wzburzyć, gdyż często płeć męska przedstawiona jest w niezbyt korzystnym świetle. Wiersze autorki są swoistym manifestem kobiecości, przedstawieniem mnogości obaw i leków, z jakimi musimy się zmagać. Myślę, że każda kobieta zajdzie w tym tomiku coś dla siebie. Przyznam też, że przeraziły mnie nieco niektóre wiersze, głównie z części o nazwie cierpienie. Były tak pełne bólu i strachu, że obawiam się, że za tymi słowami kryje się okropna prawdziwa historia.

ESTETYKA WYDANIA
Mleko i miód charakteryzuje się niezwykle minimalistycznym i prostym wydaniem, jednak trzeba przyznać, że dzięki temu tomik jeszcze bardziej zwraca na siebie uwagę. Połączenie klasycznej czerni i bieli oraz minimalistycznych rysunków przy niemal każdym wierszu spisało się w tym przypadku na medal.

WYDANIE DWUJĘZYCZNE
Wydawnictwo wyszło naprzeciw wszystkim tym, którzy obawiają się, że wiersze stracą na wartości po przekładzie na polski, przygotowując także wersję dwujęzyczną. Jak wygląda takie rozwiązanie? Prawa strona poświęcona jest polskiemu tłumaczeniu, zaś lewa przedstawia wiersz w oryginale, dzięki czemu zostaje zachowana estetyka wydania, a także łatwo możemy porównać oba teksty. Wydanie to jest również nieco grubsze rozmiarowo oraz opatrzone twardą oprawą, dzięki czemu pięknie się prezentuje.

PODSUMOWUJĄC
Mleko i miód to poezja, której warto zasmakować. Nieco inna, może momentami kontrowersyjna, okraszona całym wachlarzem emocji. Niezwykle kobieca i prawdziwa. Zdecydowanie polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

szumiabooki.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
mleko i miód to zbiór wierszy indyjskiej emigrantki mieszkającej w Kanadzie. Swą karierę jako poetka rozpoczęła w social media, gdzie nadal publikuje utwory. Są krótkie, pozbawione wielkich liter i, w większości,znaków interpunkcyjnych. Napisane prostym językiem wiersze sprawiają wrażenie zwykłych zdań, które każdy mógłby wypowiedzieć do swojej znajomej, przyjaciółki czy przypadkowo spotkanej na ulicy osobie. W tych utworach jest jednak coś więcej niż niewiele znaczące frazesy ...

Zbiór podzielono na cztery tematyczne rozdziały – cierpienie, kochanie, zrywanie i gojenie.Wszystkie utwory w nich zamieszczone dopełniają się, tworzą jedną historię opowiedzianą z różnych perspektyw. Wywołuje emocje i potęguje je, by następnie rozbić na maleńkie kawałki i pozostawić czytelnika z bałaganem do sprzątnięcia, do ułożenia na nowo w inny, jeszcze raz przemyślany sposób.

Rupi Kaur szczerze, bez skrępowania mówi o gwałcie, traumie i utracie. Sprzeciwia się oczekiwaniom wysuwanym wobec kobiet przez mężczyzn, pomaga zrozumieć, czym jest kobiecość i swoim siostrom, kobietom pokazuje drogę do samoakceptacji. Porusza problem szacunku do własnego ciała, mówi o trudnych relacjach między ludźmi i wskazuje granicę pomiędzy nadzieją a naiwnością.

Dla Kaur tym, co najważniejsze, nie tylko w poezji, jest ekspresja. Dlatego też wiersze uzupełnia rysunkami własnego autorstwa – o równie prostej formie co utwory. Razem podkreślają surowość podejmowanej tematyki, jej szczerość i bezpośredniość odartą z upiększaczy.

mleko i miód to książka wyjątkowa, wywołująca wiele skrajnych emocji i skłaniająca do refleksji. To dzieło, które na swojej półce powinna mieć każda kobieta. Sama z pewnością przeczytam je jeszcze nie raz, a już teraz mogę powiedzieć, że Kaur wielką poetką jest – poetką, która mimo młodego wieku może pomóc wielu kobietom zaakceptować siebie i dać siłę, by pewne siebie mogły zdobywać świat.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena