Koszyk 0
Opis:
Niezwykła książka o korzeniach europejskiej kultury. Mimo czterech tysięcy lat dzielących nas od starożytnej Grecji i trudnego do ogarnięcia postępu cywilizacyjnego, który się w tym czasie dokonał, zręby naszej kultury i cywilizacji nadal oddziałują na nasz sposób czucia, myślenia i postrzegania świata, choć często już nie zdajemy sobie z tego sprawy. Książka Zygmunta Kubiaka pozwala wskrzesić tę pamięć, wziąć udział w fascynującym procesie tworzenia się mitów i odbyć podróż w czasie ... To nie jest szkolny bryk, lecz dzieło, którego językiem i erudycją należy się rozkoszować, autor przedstawia bowiem wszystkie wersje mitów, które przetrwały do naszych czasów, zapisane przez poetów, filozofów i mitografów, od Hezjoda i Homera po Salustiosa. Zygmunt Kubiak poszukuje prawdy wyłaniającej się z mitów z precyzją filologa i wrażliwością poety. "Mitologia Greków i Rzymian" otrzymała Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury oraz Nagrodę Czytelników ?Gazety Wyborczej? w plebiscycie książek nominowanych do Nagrody NIKE 1998 r. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Zygmunt Kubiak
 • 2013
 • 1
 • 688
 • 210
 • 147
 • 978-83-240-2075-1
 • 9788324020751
 • ZAYBA

Recenzje czytelników

o bogowie!

Ocena:
Autor:
Data:
Podoba mi się, jak wspaniałe książki oferuje Wydawnictwo Znak. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek zawiodła się na którejś z ich lektur. I choć miałam obawy co do Mitologii Greków i Rzymian Zygmunta Kubiaka - bądź co bądź nie jest to zbiór mitów, a raczej ich opracowanie - moje obawy były niepotrzebne. Nie da się oczywiście pochłonąć tej książki w jeden dzień, ale to pozycja niemal obowiązkowa dla tych, którzy uwielbiają mitologię.

Jeśli powiem, że to interesująca lektura ... uznacie to pewnie za grzeczny frazes i opuścicie resztę recenzji - ale to naprawdę odpowiednie słowo. Ta książka jest interesująca i zawiera mnóstwo ciekawostek, które umykają nam przy czytaniu mitów. Autor musiał włożyć niemało wysiłku i wiedzy w przygotowanie tak dokładnego opracowania. A wiedzę z pewnością posiadał niemałą!

Sama nigdy nie byłam pasjonatką mitologii - nie cierpiałam jej! W szkole znosiłam omawianie mitów, bo były częścią mojego ulubionego przedmiotu, a gdy cały świat zachwycał się serią o Percy'm Jacksonie, ja kręciłam na nią nosem. Dziś doceniam fakt, że mity to temat rozległy, zawierają wiele ukrytych znaczeń i mogą być interpretowane na wiele sposoby, tak jak Biblia czy klasyczne bajki.

Zadziwiające, jak wiele wspólnego antyczni bogowie mają z ludźmi. Miłość, śmierć, pożądanie, nienawiść, władza, zabójstwa, zdrady i knowania. To lepsze od Gry o tron! Zygmunt Kubiak przedstawia nawet historyczne podłoże, proces formowania się państw, języków i przekazywania władzy. Opisuje, co oznaczają imiona bogów (to szczególnie mi się podobało), zajmuje się mitycznymi postaciami, wyjaśnia ich legendarne pochodzenie i rolę, jaką odegrali w mitologii. Znalazłam całe mnóstwo rzeczy, o których nigdy nie powiedziano mi w szkole, a które są prawdziwymi rarytasami dla fanów bajek i legend.

To niesamowite, że mitologia przetrwała cztery tysiące lat i wciąż fascynuje. I chociaż powyższa pozycja nie jest książką łatwą, warto ją mieć w swojej kolekcji. To jedna z tych lektur, do których się wraca - wciąż na nowo :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena