Koszyk 0
Opis:
The Pentagon of Power jest drugim tomem "Mitu maszyny" Lewisa Mumforda i rozwinięciem idei zarysowanych w tomie pierwszym ("Technika i cywilizacja") - pracą powstałą, jak sam autor stwierdza pod presją obserwacji "zniekształceń, zbiorowych obsesji i kompulsji powstałych w polu megatechniki, przekierowujących nasze energie i podważających naszą zdolność do życia peł ... nego i duchowo satysfakcjonującego". Zadanie, które sobie postawił, Mumford wypełnia opierając się na ogromnym bogactwie faktów i informacji histortyczno-literackich, tworząc wielką sieć diagnostyczną, umożliwiającą autorowi, a za nim czytelnikowi tej książki, problematyzację istotnych wymiarów naszej cywilizacji. Diagnoza dotyczy zarówno podstaw wyobrażeniowych i myślowych tej kultury, jak też w skutku jej instytucji. Mumford dąży do ujawnienia, jak myślimy zbiorowo jako jej twórcy i uczestnicy, i wskazuje jednocześnie konieczne pola zmiany sposobu rozumowania, by przywrócić priorytet wartości decydujących o jakości ludzkiego życia w jego wymiarze indywidualnym i dopiero wtedy społecznym. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lewis Mumford
  • 2014
  • 528
  • 205
  • 165
  • 978-83-01-17765-2
  • 9788301177652
  • ZBGTS

Recenzje czytelników

Charakterystyka dzieła L. Mumforda, Mit Maszyny

Ocena:
Autor:
Data:
To obszerne i wybitne dzieło, par excellence antropologiczne, pod względem analitycznego zakresu plasuje się w szerokiej domenie filozofii społecznej, obejmując pod względem historycznym nie tylko rozwojowy zakres socjologii techniki, lecz także – pod względem dramatycznym – ratunkową logistykę zachowania życia a przy tym wszechstronnego rozwoju rodzaju ludzkiego. Autorska retrospekcja rodzajowej i cywilizacyjnej dynamiki dziejów miejscami obejmuje obszar czasowo nieokreślony ... Książka stanowi dzieło niezwykłe, skłaniające uważnego czytelnika do głębokich refleksji i zachęcające do aktywnej postawy etycznej w społeczeństwie.
Autor celowo, w odpowiednich miejscach, wyartykułował także perspektywy eschatologii humanistycznej, zasadzonej na pokoleniowym gruncie dramatycznie rozwijającej się podmiotowej świadomości homo sapiens. Jak wiemy z autopsji, także w demokratycznym systemie porządku społecznego, sytuacyjna świadomość wielkich mas jest pod względem emocjonalnym – niestety – bezrefleksyjnie niestabilna, rozwojowo nieprzewidywalna, wprowadzając w życie wątki krańcowo dramatyczne. Fakt ten został należycie uwypuklony przez Autora.
Książka jest owocem wybitnie refleksyjnej, pracowitej erudycji Autora, a przy tym w wielu pozornie niespójnych faktach, nieoczekiwanie ukazuje nieodparte skojarzenia szczegółowe, że syntetyczna wymowa artefaktów, umiejętnie zbudowana na rozproszonych strzępach dostępnej faktografii, zyskuje ciągłość logiczną i wiarygodność historyczną. Należycie pokorny Autor sam siebie nie może traktować jako „nudnego gawędziarza”, gdyż ponad nieprzebranym bogactwem wątków treści jego dzieła, opiekuńczo króluje przewodnia troska o bezpieczne i etyczne przetrwanie dumnego rodzaju homo faber.
Merytorycznie wyodrębnione rozdziały są w znacznym stopniu niezależne i nie wymagają zachowania kolejności ich studiowania. W przypadku dzieła tak wielowątkowego to stanowi wielką zaletę redakcyjną. Niemal każdy rozdział zaskakuje rozbłyskiem oryginalności ujęcia i syntetycznego wnioskowania. Zatem, oprócz Autora i Zespołu PWN, także skrupulatny tłumacz polskiego wydania tego niezwykłego dzieła, zasługuje na wielkie uznanie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena